Cloud computingBranża ITRynekPolecane tematy

Oficjalnie ruszył region Google Cloud Warszawa

Google uruchomił najnowszą inwestycję w Polsce – region Google Cloud w Warszawie. To infrastruktura przetwarzająca dane i część globalnej sieci firmy zapewniającej dostęp do usług chmury obliczeniowej firmom i instytucjom. Region Google Cloud ma pomóc polskim przedsiębiorstwom w cyfrowej transformacji i przyspieszyć wdrażanie technologii chmurowych w gospodarce. To pierwsza tego typu infrastruktura globalnego dostawcy usług chmury publicznej nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawski region Google Cloud jest 25 takim ośrodkiem na świecie i jedynym, jaki firma otworzy w tym roku w Europie. 

Oficjalnie ruszył region Google Cloud Warszawa

Przypomnijmy, otwarcie infrastruktury obliczeniowej Google zapowiedział w 2019 roku, kiedy zawarto strategiczne partnerstwo z Chmurą Krajową, spółką utworzoną przez PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju. Warszawski ośrodek składa się z trzech niezależnie działających stref dostępowych, połączonych superszybką siecią, co chroni przed ewentualnymi zakłóceniami w działaniu usług.

Po 18 miesiącach ciężkiej pracy jutro oficjalnie otwieramy region Google w Warszawie. To pierwszy region w Europie Środkowo-Wschodniej i będzie hubem dla naszych inwestycji w całym regionie, pomoże im ‚podnieść’ się po pandemii. W regionie Google w Warszawie oferujemy komplet naszych usług chmurowych, a wraz z naszymi partnerami pomożemy im nie tylko w cyfrowej transformacji, ale także – wspólnie z naszymi, lokalnymi partnerami – w wyjściu ze swoimi produktami i usługami na rynki na całym świecie” – mówi Thomas Kurian, prezes zarządu Google Cloud podczas wczorajszego (13 kwietnia) spotkania z mediami i analitykami. „To inwestycja podobnej skali, jak inne nasze regiony w Europie, czy na świecie, np. we Frankfurcie” – dodaje.

Oficjalnie ruszył region Google Cloud Warszawa
Mapa dostępnych i planowanych regionów Google Cloud z uwzględnieniem Warszawy

Oferta Google Cloud koncentruje się na kilku kategoriach rozwiązań: Infrastructure; Data Analytics & Security oraz Machine Learning i Artificial Intelligence, w tym takie usługi jak: Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner czy BigQuery.

To kolejny milowy krok w cyfrowej historii Polski. Dzięki rozwiązaniom chmurowym rodzime przedsiębiorstwa zwinnie wprowadzają innowacje, dostosowując produkty i usługi do szybko zmieniających się oczekiwań rynku. Chmura Krajowa jest dziś najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej w Polsce. Jej celem od samego początku jest przyspieszenie cyfrowej transformacji polskich przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Zawierając i wcielając w życie takie partnerstwa jak umowa z Google, jesteśmy coraz bliżej tego celu” – powiedział na konferencji związanej z otwarciem regionu Google Cloud Warszawa  Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, współwłaściciela Chmury Krajowej.

Google Cloud Warszawa ma być wsparciem cyfrowej transformacji dla firm z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Ma przyspieszyć też rozwój inicjatyw startupowych i umożliwić globalną ekspansję firmom Digital Natives. „Infrastruktura Google Cloud pozwoli też każdemu przedsiębiorcy, niezależnie od branży, przygotować się na wyzwania biznesowe w czasach trudno przewidywalnej przyszłości” – przekonują przedstawiciele firmy. Choć pierwsi klienci korzystają już z regionu Google Cloud w Warszawie od kilku tygodni.

W 1989 roku byliśmy tak mali, że Bank Światowy nie podawał nawet naszej pozycji pod względem wielkości Produktu Krajowego Brutto, ale od roku 1990 nasz PKB wzrósł 7-krotnie! Nasza inwestycja ma pomóc firmom w Polsce przyczynić się do jeszcze szybszego wzrostu polskiej gospodarki. Dodatkowo chcemy też wesprzeć globalne firmy, które po Brexit, coraz szybciej przenoszą swoje operacje do Polski” – mówi Magdalena Dziewguć, dyrektor biznesowa Google Cloud w Polsce. „Planujemy też szybki rozwój R&D Engineering Center rozwijających nasze technolgie chmurowe w Warszawie” – dodaje. Nowym szefem warszawskiego centrum inżynieryjnego Google Cloud został niedawno Dan Decasper, który objął również stanowisko wiceprezesa Google.

Warszawskie Centrum stanie jest największym centrum rozwoju technologii chmurowych Google w Europie i odpowiada za rozwój narzędzi, z których korzystają globalni klienci usług Google Cloud – jak Spotify, Snapchat czy Twitter – oraz tych, które umożliwiają działanie produktów własnych Google (w tym wyszukiwarki Google, YouTube, poczty Gmail i Zdjęć Google). Do zespołu zarządzającego centrum technologii chmurowych Google w Warszawie dołącza także Joanna Obstój, która obejmie stanowisko dyrektorki ds. inżynierii. Będzie liderką działu tworzącego interfejs użytkownika (UI) wiodących produktów Google Cloud takich, jak Google Kubernetes Engine i platforma Anthos.

W ramach trwających inwestycji Google w Polsce firma zapowiada dynamiczny wzrost zatrudnienia w centrum inżynierskim w Warszawie. Obecnie pracuje w nim już 500 osób, liczba ta podwoiła się w ciągu ostatnich 2-3 lat, a biuro ma się rozwijać co najmniej tak szybko, jeśli nie szybciej i w ciągu 2 lat podwoić liczbę pracowników. Rozwój nastąpi także w centrum Google we Wrocławiu, które ma wspierać klientów w migracji do chmury.

Wraz z otwarciem najnowszej inwestycji w Polsce, Google będzie kontynuował programy edukacyjne mające przygotować ekspertów i firmy do wykorzystywania technologii chmurowych. W 2020 roku Google przeszkolił w Polsce ponad 15 tysięcy specjalistów w dziedzinie chmury obliczeniowej. Od grudnia program “Firmy Jutra” oferuje także małym i średnim firmom w Polsce darmowe wsparcie w rozpoczęciu korzystania z usług chmurowych. Do tej pory z tego wsparcia skorzystało już ponad 4500 przedsiębiorstw.

Rośnie także liczba partnerów Google Cloud w Polsce. „Wczoraj mieliśmy Partner Summit – spotkanie z wszystkimi partnerami z Polski – i było tam reprezentowanych 450 różnych organizacji” – mówi Magdalena Dziewguć. „Chmura Krajowa także rozwija duży, własny ekosystem partnerów, których jest już ok. 100. Specjalizują się w różnych tematach, od zaplanowania migracji do chmury, po rozwiązania dla klientów SAP, którzy chcą zrezygnować z własnej infrastruktury. dla nich mamy też dedykowaną ofertę, która pozwala im realizować projekty, których samodzielnie mogliby nie podjąć się samodzielnie” – dodaje Michał Potoczek, prezes Chmury Krajowej.

Wśród branż, dla których dedykowane są usługi Google Cloud przedstawiciele firmy wymieniają oni: handel detaliczny, media i rozrywkę, usługi finansowe, produkcja, opieka zdrowotna i nauki biologiczne, dostawy usług komunikacyjnych oraz – wspomnieni wcześniej – Digital Natives.

Wśród rozwiązań dla firm handlowych są m.in.: systemy rekomendacyjne AI, Vision Search i Retail Search; platformy do analizy danych; narzędzia do prognozowania popytu; Anthos dla sprzedaży, contact center AI, czy system SAP na Google Cloud Platform. Jedną z polskich firm, które korzystają już z rozwiązań chmurowych Google Cloud jest LPP, właściciel m.in. marki Reserved.

Dla mediów i sektora rozrywki dedykowane są: pakiet do renderowania i postprodukcji w chmurze, streaming DTC, VOD w kanale na żywo, Media AI Suite, Smart Analytics for Media (BigQuery + Looker). Jednym z przykładów firm z tego sektora, które przeniosły działalność na Google Cloud jest Game Insight. Pozwoliło to tej firmie o 5-10% przyspieszyć rozrywkę i ograniczyć opóźnienia, a także zredukować, początkowe koszty inwestycji o 15-20%.

Usługi Google Cloud dla sektora finansowego to m.in. – poza wymienionymi już narzędziami – także wirtualny asystent, pożyczka DocAI oraz narzędzia wspierające obliczenia o wysokiej wydajności czy raportowanie płynności i ryzyka. Jednym z pierwszych klientów firmy w Polsce – który walnie przyczynił się do powstania regionu Google Cloud w Warszawie – jest PKO BP. Bank ten chce dzięki usługom chmurowym m.in. rozwijać innowacyjne funkcje dzięki zaawansowanej analizie danych o zachowaniach 5 mln użytkowników aplikacji bankowości mobilnej.

W sektorze produkcyjnym usługi chmurowe to np. inspekcja wizualna środowisk fabrycznych, inteligentne analizy dla produkcji, wizualna kontrola procesów produkcyjnych, czy w końcu okulary Google Glass Enterprise Edition 2. W transformacji cyfrowej usługi Google Cloud – w zakresie zarządzania danymi na temat zachowań konsumentów w wielu kanałach i ich inteligentnej analizy – wsparły m.in. P&G.

Google Cloud oferuje także usługi dedykowane – jednemu z najbardziej dotkniętych przez pandemię – sektorowi opieki zdrowotnej takie, jak wirtualna opieka z Amwell czy monitoring stanu zdrowia pacjenta.

Z kolei dla sektora telekomunikacyjnego są to rozwiązania Edge Computing czy platformy do przechowywania i analizy danych. Jednym z polskich klientów w tym sektorze jest UPC Polska, które korzysta platformy Anthos, co doprowadziło do nawet trzykrotnego przyspieszenia procesów CI/CD dla programistów.

Tuż przed otwarciem regiony Google Cloud Warszawa do tej chmury publicznej migrowało Booksy, które od początku pandemii wzrosło o 100% i osiągnęło ok. 200 tys. rezerwacji na całym świecie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *