InfrastrukturaRynek
Oracle udostępnia platformę SPARC w modelu cloud computing
Oracle poszerzył swoją ofertę usług chmurowych o nowy element – platformę SPARC dostępną w modelu IaaS. Oficjalna nazwa nowego produktu to “SPARC Model 300”. Nowe rozwiązania serii SPARC S7 – z technologią Software in Silicon – zostały udostępnione w chmurze Oracle Cloud. Obejmują one również serwery oraz systemy programowo-sprzętowe. Dzięki temu klienci użytkujący Oracle Cloud mogą teraz wybrać pomiędzy platformami i usługami opartymi o platformy X86 oraz RISC/SPARC.
Oracle zaprezentował dodatki do platformy SPARC, które pozwalają korzystać z bezpieczeństwa, wydajności i prostoty platformy SPARC w chmurze. Dodatki te, oparte na nowym mikroprocesorze SPARC S7, obejmują nowe usługi przetwarzania w chmurze, systemy programowo-sprzętowe i serwery. Podstawą najnowszych dodatków do platformy SPARC jest 8-rdzeniowy i obsługujący 64 wątki procesor SPARC S7 z funkcjami Software in Silicon (m.in. Silicon Secured Memory i Data Analytics Accelerators).
“Zapewnia on najwyższą w branży wydajność na rdzeń i umożliwia przedsiębiorstwom ekonomiczne uruchamianie na tej platformie ich firmowych aplikacji” – przekonują przedstawiciele firmy. „Cloud computing wciąż jeszcze nie jest standardem dla przetwarzania komputerowego, jednak w miarę dojrzewania rynku coraz więcej przedsiębiorstw będzie przenosić newralgiczne obciążenia korporacyjne do chmury” – powiedział John Fowler, wiceprezes Oracle, szef Działu Systems. „Aby umożliwić klientom wykorzystanie tej nowej fazy rozwoju przetwarzania w chmurze w celu szybszego wprowadzania innowacji, obniżenia kosztów i zapewnienia rozwoju biznesowego, koncentrujemy się na świadczeniu sprawdzonych usług klasy korporacyjnej, takich jak platforma Oracle SPARC w chmurze Oracle Cloud” – dodaje.
SPARC Model 300 oferowany jako platforma IaaS
Decydując się na zakupienie usługi w chmurze SPARC Model 300 użytkownik otrzymuje dostęp do skalowalnej i w pełni bezpiecznej platformy RISC opartej o procesory SPARC M7 z pełną funkcjonalnością Software in Silicon. Jest to rozwiązanie dedykowane głównie dla wymagających klientów, których aplikacje biznesowe oparte są o oprogramowanie Oracle Database EE i Oracle Weblogic. Zazwyczaj są to środowiska o wysokim stopniu krytyczności, wymagające zarówno wysokiej wydajności, maksymalnej dostępności oraz najwyższego stopnia bezpieczeństwa danych.
Oferta IaaS kryjąca się pod nazwą SPARC Model 300 to platforma sprzętowa w chmurze publicznej, którą klienci otrzymują na wyłączność (brak współdzielenia z innymi użytkownikami), dająca dostęp do 300 rdzeni SPARC M7, które mogą zostać zwirtualizowane technologią Solaris Zones w dowolnym modelu. Każdy rdzeń M7 taktowany jest z częstotliwością 4,13GHz i zapewnia równoległą obsługę 8 wątków aplikacyjnych. Do dyspozycji użytkownika jest również 4,8TB pamięci RAM oraz 32TB przestrzeni dyskowej.
Oferta IaaS kryjąca się pod nazwą SPARC Model 300 to platforma sprzętowa w chmurze publicznej, którą klienci otrzymują na wyłączność (brak współdzielenia z innymi użytkownikami), dająca dostęp do 300 rdzeni SPARC M7, które mogą zostać zwirtualizowane technologią Solaris Zones w dowolnym modelu. Każdy rdzeń M7 taktowany jest z częstotliwością 4,13GHz i zapewnia równoległą obsługę 8 wątków aplikacyjnych. Do dyspozycji użytkownika jest również 4,8TB pamięci RAM oraz 32TB przestrzeni dyskowej. Decydując się na zakup platformy SPARC Model 300 w modelu chmurowym użytkownicy otrzymują środowisko w pełni certyfikowane pod kątem bezpieczeństwa z zastosowaniem zaawansowanych funkcji SPARC M7 Software in Silicon, Solaris OS oraz ZFS, dzięki czemu platforma spełnia najbardziej wyśrubowane standardy bezpieczeństwa. Ofertę uzupełnia komplet oprogramowania umożliwiający skuteczne zarządzanie platformą.
SPARC Model 300 to pierwsza z kilku zapowiedzianych faz projektu “SPARC w chmurze publicznej”. Oracle jako jedyny dostawca chmury publicznej może pochwalić się ofertą zawierającą jednocześnie usługi oparte o X86 jak i SPARC. “W najbliższej przyszłości możemy spodziewać kolejnych produktów z obszaru IaaS opartych o SPARC dostępnych w chmurze Oracle” – zapowiada Paweł Zawadzki, Principal Sales Consultant, Oracle Hardware Business Unit w Oracle Polska.
Kluczowe cechy nowej platformy SPARC Model 300 to m.in.:
- Bezpieczeństwo – najnowsze dodatki do platformy SPARC zostały opracowane z myślą o bezpieczeństwie i zgodności z przepisami oraz wykorzystują funkcje Silicon Secured Memory w celu zapobiegania atakom szkodliwego oprogramowania i błędom programowania.
- Wydajność – dzięki wykorzystaniu otwartych interfejsów API w procesorze i zintegrowanych akceleratorach Data Analytics Accelerators, które zapewniają nawet 10-krotnie wyższą wydajność analiz w aplikacjach korporacyjnych, aplikacjach do obsługi wielkich zbiorów danych i aplikacjach chmurowych, najnowsze dodatki do platformy SPARC minimalizują opóźnienia i koszty.
- Prostota – dzięki integracji wykraczającej poza sam serwer, system programowo-sprzętowy Oracle MiniCluster S7-2 pomaga stawić czoła czterem najważniejszym wyzwaniom związanym z przetwarzaniem korporacyjnym, do których należą: (1) bezpieczeństwo i zgodność z przepisami; (2) wysoka dostępność; (3) zarządzanie i instalowanie poprawek; (4) dostrajanie wydajności.
Aby udostępnić korzyści z używania systemów Oracle SuperCluster również przedsiębiorstwom średniej wielkości, Oracle wprowadził rozwiązanie Oracle MiniCluster S7-2. Dzięki pełnej zgodności aplikacji i baz danych z SuperCluster M7 rozwiązanie Oracle MiniCluster zapewnia wielokrotnie niższe koszty sprzętu i oprogramowania niż typowe rozwiązania dostępne na rynku. Nowy system programowo-sprzętowy Oracle został opracowany z myślą o konsolidacji współdzielonych aplikacji i/lub baz danych, potrzebach oddziałów lub zdalnych ośrodków w zakresie przetwarzania oraz środowiskach programistycznych i testowych. Nowe dwugniazdowe serwery SPARC S7 są dostępne w różnych konfiguracjach zoptymalizowanych pod kątem mocy obliczeniowej lub pamięci masowej i natężenia operacji wejścia-wyjścia. Są również wyposażone w funkcje Software in Silicon w zakresie przenoszenia obciążeń w celu zapobiegania atakom malware, zapewniają też skuteczne szyfrowanie i szybsze analizy danych.
Serwery Oracle z procesorem SPARC S7
Oracle wprowadziła też dodatki do rodziny serwerów SPARC, które rozszerzają ofertę M7/T7 w celu obsługi skalowania poziomego oraz obciążeń chmurowych w nowych cenach. Nowa linia produktów serwerowych oparta jest o procesor Oracle SPARC S7. Jest on kuzynem zaprezentowanego w 2015 roku procesora SPARC M7. Oracle odchudził poprzednią architekturę i dzięki temu obniżył znacząco ceny serwerów, w których wykorzystany jest nowy procesor. Serwery z rodziny S7 dołączają do równolegle oferowanych modeli T7 i M7, ale są tak spozycjonowane cenowo, aby skutecznie konkurować z generycznymi rozwiązaniami klasy X86. Najmniejsze konfiguracje nowych serwerów S7 dostępne są już poniżej $10 000 – cena uwzględnia system operacyjny Solaris, wirtualizator OVM jak również oprogramowanie monitorujące i zarządzające.
SPARC S7 to chipset 8-rdzeniowy taktowany zegarem 4,27GHz, wyposażony w pamięć Cache L3 16MB. Każdy z rdzeni jest w stanie obsłużyć równolegle do 8 sprzętowych wątków, dzięki czemu chip odznacza się bardzo wysoką przepustowością. SPARC S7 jest odpowiednikiem 1/4 procesora SPARC M7 (przypomnijmy – 32 rdzenie 4,16GHz oraz 64MB Cache L3). Co ważne – funkcjonalność sprzętowej akceleracji pracy oprogramowania “Software in Silicon” jest w nim w pełni dostępna.
W nowej linii zaprezentowane zostały modele:
- SPARC S7-2 – serwer jedno lub dwu procesorowy, w kompaktowej obudowie 1U. Umożliwia zainstalowanie do 1TB pamięci RAM oraz do 8 dysków HDD, SSD lub NVMe. Kontrukcja ta umożliwia zainstalowanie do 3 kart rozszerzeń PCI.
- SPARC S7-2L – serwer dwu procesorowy umożliwiający instalację do 1 TB pamięci RAM, jednak w tym wypadku obudowa 2U umożliwia użycie zdecydowanie większej ilość dysków twardych HDD/SSD (do 24 sztuk) i NVMe (do 12 sztuk) oraz kart rozszerzeń PCI (do 6 sztuk)
- MiniCluster S7-2 – system zintegrowany – pre-konfigurowana platforma złożona z dwóch węzłów SPARC S7-2, wspólnego podsystemu Storage oraz kompletnego pakietu oprogramowania, w którego skład wchodzą: system operacyjny Solaris, wirtualizator, oprogramowanie do monitorowania oraz dedykowane narzędzie do konfiguracji i zarządzania całą platformą wyposażoną w przyjazne GUI. Tak dobrany komplet sprzętu i oprogramowania umożliwia łatwe i szybkie inicjalne skonfigurowanie platformy. Preinstalowanie środowisk bazodanowych Oracle DB RAC jak i aplikacji staje się dziecinnie proste nawet dla osób, które nie znały do tej pory platformy SPARC/Solaris czy Oracle DB RAC. MiniCluster można skutecznie zwirtualizować, podzielenie dostępnych zasobów na mniejsze wirtualne środowiska jest szybkie i wygodne dzięki narzędziom z intuicyjnym interfejsem graficznym, w które wyposażony jest produkt. Platformę MiniCluster wyróżnia również fakt, że jest on fabrycznie zabezpieczony na bardzo wysokim poziomie (stała kontrola dostępu do pamięci operacyjnej, szyfrowanie danych na dyskach i podczas transmisji, najwyższy dostępny standard zabezpieczeń w systemie operacyjnym).