InfrastrukturaRynek
OVHcloud wprowadza usługę Cold Archive
To nowe rozwiązanie archiwizacyjne wykorzystujące technologię Erasure Coding (EC) 8+4. Usługę Cold Archive zaprojektowano z myślą o energooszczędnym i długoterminowym przechowywaniu danych, które nie wymagają częstego dostępu, poinformowali przedstawiciele OVHcloud.
Zakres zastosowań wspomnianej usługi obejmuje praktycznie wszystko, od ochrony danych aż po ich archiwizację. Jak wskazują przedstawiciele OVHcloud, mogą korzystać z nie np. firmy medialne z bibliotekami wideo, liczonymi w tysiącach terabajtów bez konieczności ciągłego dostępu, zakłady opieki zdrowotnej prawnie zobowiązane do przechowywania danych nawet przez dekady lub wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa, które chcą podnieść bezpieczeństwo przy wykorzystaniu kilku środowisk chmurowych i umieszczeniu kopii danych w oddzielnej lokalizacji.
Usługa Cold Archive pozwala przechowywać dane w celu zapewnienia zgodności z przepisami, a także ochrony danych finansowych lub kadrowych, jednak nie jest to jedyny sposób jej wykorzystania. Może być także opcją dla firm, które rozumieją, że gromadzone dane mogą oznaczać niewykorzystany potencjał biznesowy i w dłuższej perspektywie okazać się cenne w przyszłych, nieznanych jeszcze zastosowaniach – związanych ze sztuczną inteligencją, analityką lub przyszłymi przedsięwzięciami biznesowymi. Ponadto jest to rozwiązanie odpowiadające na wyzwania związane z suwerennością danych w zgodzie ze zobowiązaniem OVHcloud do zapewnienia zaufanej chmury, oferującej użytkownikom pełną kontrolę nad danymi.
Infrastruktura wykorzystująca zalety technologii taśmowej
U podstaw usługi Cold Archive znajduje się współpraca z firmami IBM i Atempo. Sercem centrów danych OVHcloud jest bowiem technologia taśmowa IBM – wykorzystując czytniki taśm IBM i automatyzację bibliotek, centra danych mogą przechowywać nawet do 3 eksabajtów danych w każdej lokalizacji, w jednej bibliotece mieszcząc 18 000 taśm. Atempo dostarcza z kolei oprogramowanie Miria do zarządzania bibliotekami taśmowymi IBM o dużej gęstości, wspomagając tym samym archiwizację i przywracanie danych, w łatwy sposób.
Rozwiązanie do przechowywania danych na taśmach poza siedzibą klienta bazuje na odpornej architekturze rozmieszczonej w czterech dedykowanych centrach danych. Każde z nich jest oddalone o co najmniej 100 km od innych i znajduje się na terenie Francji.
Same taśmy mają średnią żywotność wynoszącą ponad dekadę, a więc znacznie dłuższą niż konwencjonalne dyski twarde lub pamięci SSD. Zapewniają przy tym dodatkową korzyść – zerowe zużycie energii: po zapisaniu, przechowywana w bibliotece taśma nie wymaga bowiem zasilania. Stan „offline” dodatkowo przyczynia się do podniesienia ogólnego poziomu bezpieczeństwa archiwum wraz z koncepcją niezmienności danych, politykami użytkowników i środkami ochrony danych, podkreślają specjaliści OVHcloud.
Standardowe rozwiązanie archiwizacyjne
Do adresacji w usłudze Cold Archive stosowany jest interfejs API S3. Klienci mogą więc wykorzystać dotychczasową wiedzę, co ułatwi im migrację danych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, dane są szyfrowane na poziomie kontenerów (ang. bucket) za pomocą szyfrowania AES-256 po stronie serwera, w oparciu o klucze szyfrowania dostarczone przez klienta, tłumaczą przedstawiciele OVHcloud.
Usługa ta pozwala więc na bezpieczne, długoterminowe przechowywanie danych o skali liczonej w terabajtach, petabajtach lub większej, korzystając z modelu cenowego, który obejmuje ruch wewnętrzny, a także połączenia API. Dzięki obsłudze znanych na rynku interfejsów API, rozwiązanie jest także dostępne dla narzędzi klasy Infrastruktura jako Kod (Infra as Code, IaC). Model cenowy ustalono na poziomie 0,0013 EUR za gigabajt przy zakupie archiwum ze zobowiązaniem na 6 miesięcy. Usługa jest już dostępna dla klientów w Europie, Kanadzie oraz regionie Azji i Pacyfiku.