StartupyPomysł z PolskiRynek

Payvein – identyfikacja biometryczna i płatności bezgotówkowe dzięki mapowaniu żył palca

W ostatnich latach zaobserwować można dynamiczny rozwój technologii biometrycznych, spowodowany zwiększonym zastosowaniem ich w sektorze handlu elektronicznego do bezpiecznych płatności bezgotówkowych. Te można już realizować przy pomocy skanu twarzy czy tęczówki oka. Polski startup Payvein proponuje inne, innowacyjne rozwiązanie – identyfikację biometryczną i płatności bezgotówkowe obsługiwane przez unikalny wzór żył palca. Czy ta metoda uwierzytelniania stanie się realną alternatywą dla dotychczasowych technologii znanych z szerokiego zastosowania w handlu i finansach?

Payvein – identyfikacja biometryczna i płatności bezgotówkowe dzięki mapowaniu żył palca
Źródło: Payvein

Technologia oferowana przez Payvein, będąca biometrią naczyniową, wykorzystuje metodologię mapowania opracowaną przez japoński koncern Hitachi. Mapowanie żył działa dzięki wykorzystaniu absorpcji promieniowania podczerwonego przez hemoglobinę płynącą we krwi. Promieniowanie, które nie zostało pochłonięte przez hemoglobinę odwzorowuje obraz naczyń krwionośnych człowieka. Jak zapewniają przedstawiciele startupu, to nieinwazyjne, niezawodne i bezpieczne rozwiązanie do identyfikacji biometrycznej. Samo rozwiązanie Payvein to prosty skaner, który mapuje strukturę żył palca i w czasie krótszym niż 2 sekundy, ze stuprocentową dokładnością porównuje ją z profilem użytkownika w bazie danych, potwierdzając w ten sposób tożsamość danej osoby. Producentem czytnika jest Hitachi.

Za tym innowacyjnym pomysłem stoi dwóch Polaków posiadających już spore kompetencje i doświadczenie w zakresie biometrii. Nicholas Piotrowicz, CEO Payvein, opracowywał strategię dla usług biometrycznej weryfikacji tożsamości w oparciu o rozpoznawanie twarzy i dokumentów tożsamości. Z kolei Michał Frankiewicz, obecnie CTO Payvein, odpowiadał za projekty R&D a wcześniej, w banku Santander, współpracował z Visa oraz MasterCard i wdrażał technologie portfeli cyfrowych, a także płatności mobilnych. Nad projektem Payvein panowie pracują od początku 2021 roku. A do jego rozwoju udało im się pozyskać brytyjskiego partnera, firmę Sthaler Ltd., będącą dostawcą systemów uwierzytelniania biometrycznego. Spółka ta, jako wieloletni partner Hitachi, z którym współpracuje również Payvein, udostępnia startupowi biometryczny know-how w kontekście płatności.

W skład zespołu Payvein wchodzi w sumie 6 kluczowych dla projektu osób, w tym programiści na stanowiskach Senior Developer oraz specjalista z zakresu bezpieczeństwa sieci. W ramach prac programistycznych spółka współpracuje z zewnętrznym software housem.

Testy podczas letnich festiwali muzycznych

Biometrię naczyniową, pośród innych metod, wyróżnia stuprocentowa dokładność odczytu oraz odporność na fałszerstwa.

„System jest niezwykle dokładny, gdyż współczynnik fałszywej akceptacji (FAR) wynosi 0,0001%. To wynik zdecydowanie lepszy niż w przypadku skanowania tęczówki oka lub twarzy” – przekonuje Michał Frankiewicz. „Ponadto podrobienie wzoru naczyń krwionośnych jest praktycznie niemożliwe. Wzór biometryczny jest szyfrowany i przechowywany w formie cyfrowego identyfikatora w bezpiecznej chmurze na własnych serwerach” – dodaje.

Proces identyfikacji użytkownika działa bez względu na warunki atmosferyczne. Jak zapewniają twórcy Payvein, jest skuteczny w każdych warunkach oświetleniowych, odporny na ewentualne zabrudzenia, wilgoć lub drobne uszkodzenia naskórka skanowanych palców dłoni. Przekonali się o tym organizatorzy festiwali muzycznych Sunrise Festival i Sun Festival, podczas których, w lipcu 2022 roku, odbyły się pierwsze testy rozwiązania, które wypadły niezwykle obiecująco.

Organizatorów Sun Festival wyposażono w ponad 100 czytników Payvein rozłożonych w punktach sprzedaży. Podczas festiwalu, w systemie zarejestrowało się przeszło kilkaset użytkowników, którzy mogli wejść na teren imprezy oraz płacić́ bezgotówkowo w punktach gastronomicznych – wystarczył im palec powiązany z wirtualnym portfelem. W sumie dokonano ponad tysiąc biometrycznych transakcji bezgotówkowych. Rozwiązania nie testowano natomiast w trakcie tegorocznego Sunrise Festival – spółka wraz z organizatorem przygotowują się bowiem do wdrożenia narzędzia na dużo większą skalę w 2024 roku.

„W naszej opinii identyfikacja biometryczna stanowi dziś remedium na szereg wyzwań, z którymi muszą mierzyć się organizatorzy eventów realizowanych na tak szeroką skalę, jak Sunrise Festival oraz Sun Festival w Kołobrzegu” – wskazuje Nicholas Piotrowicz.

Warto również dodać, że takie rozwiązanie biometryczne przynosi również duże korzyści wynikające z redukcji wytwarzanego plastiku oraz kosztów logistyki związanych z opaskami czy przedpłaconymi kartami festiwalowymi. W dalszej kolejności to również eliminacja reklamacji uczestników wywołanych utratą lub zagubieniem opasek, telefonów czy portfeli.

Payvein – identyfikacja biometryczna i płatności bezgotówkowe dzięki mapowaniu żył palca
Źródło: Payvein

Plany na przyszłość

Technologia mapowanie żył palca sprawdza się w kontekście rozliczania elektronicznych transakcji w obiegu zamkniętym, zastępując tradycyjne żetony, opaski RFID oraz karty prepaid, jak również w zakresie zarządzania kontrolą dostępu do stref chronionych wraz z weryfikacją tożsamości. Technologia ta powinna więc znaleźć szerokie zastosowanie w branży eventowej, kulturze i edukacji. Niemniej, zdaniem twórców horyzont zastosowania technologii jest nieporównywalnie szerszy, a dla branży handlowej i finansowej może okazać się wręcz przełomowy.

„Naszą ambicją jest zaproponowanie realnej alternatywy dla powszechnie stosowanych metod płatności w sieciach sprzedaży detalicznej, a także zastąpienie standardowej identyfikacji klienta w urzędach oraz placówkach finansowych” – tłumaczy Nicholas Piotrowicz. „W tym celu dopracowujemy mobilny portfel tzw. Payvein Wallet, który umożliwi połączenie biometrii z kartą  płatniczą i dokumentem tożsamości. Dodatkowo zostały zaplanowane prace rozwojowe nad dedykowanym terminalem płatniczym dla branży retail, a także integracją technologii Payvein z urządzeniami vendingowymi oraz bramkami wejścia/wyjścia” – podsumowuje. Niezależnie, spółka planuje też opracowanie w pełni bezdotykowego, płatniczego terminala biometrycznego, w celu zapewnienia użytkownikom jeszcze większego komfortu przy zachowaniu równie wysokich mechanizmów bezpieczeństwa.

Jak podaje Grand View Research, globalny rynek technologii biometrycznych wyceniono w 2022 roku na 34,27 mld USD. Według ostatnich prognoz, ma on się rozwijać przy złożonej rocznej stopie wzrostu (CAGR) na poziomie 20,4% w latach 2023-2030.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *