InfrastrukturaCIO

KIR, OChK i Hitachi wprowadzają na rynek usługę trwałego i bezpiecznego składowania danych w chmurze

Nowa usługa KIR wykorzystuje m.in. infrastrukturę Chmury Krajowej i macierze typu WORM firmy Hitachi, a także – technologię Blockchain. Usługa trwałego nośnika w chmurze skierowana jest przede wszystkim do podmiotów działających w branżach regulowanych, w tym w sektorze medycznym, telekomunikacyjnym, bankowym i ubezpieczeniowym.

KIR, OChK i Hitachi wprowadzają na rynek usługę trwałego i bezpiecznego składowania danych w chmurze

Nowe rozwiązanie jest efektem współpracy Krajowej Izby Rozliczeniowej, Operatora Chmury Krajowej oraz firmy Hitachi. Ich przedstawiciele zapewniają, że dzięki połączeniu rejestru Blockchain, sprzętowo wspieranej technologii jednokrotnego zapisu i wielokrotnego odczytu danych WORM (Write Once Read Many) oraz modelu chmury obliczeniowej możliwe jest wprowadzenie na polski rynek innowacyjnych usług wspierających projekty cyfrowej transformacji organizacji z sektorów regulowanych, a także – ułatwiających zapewnienie zgodności z przepisami, takimi jak MIFID2. Usługi zapewniające bezpieczeństwo i niezmienność danych będą w szczególności skierowane do przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, bankowych, ubezpieczeniowych, a także – podmiotów z sektora ochrony zdrowia.

Na mocy zawartej umowy KIR stanie się dostawcą kompleksowego rozwiązania trwałego nośnika oferowanego w formie usługi chmurowej dostępnej w ramach infrastruktury Operatora Chmury Krajowej. Wedle zapewnień za niezmienność oraz nieusuwalność przechowywanych danych odpowiadać będzie macierz WORM firmy Hitachi, wspierana dodatkowo rejestrem zbudowanym w oparciu o łańcuch bloków Blockchain na potrzeby monitorowania historii zmian danych oraz potwierdzenia ich autentyczności. Trwały nośnik informacji stanowić ma rozwiązanie, które pozwoli na bezpieczne przechowywanie i udostępnienie dowolnych dokumentów elektronicznych. Instytucjom korzystającym z tego rodzaju rozwiązania w formie nowej usługi chmurowej KIR zapewni jeden punkt kontaktu oraz dostępu do danych poprzez dedykowany portal – zarówno w okresie trwania umowy z daną instytucją, jak i po jej zakończeniu.

W ramach nowej usługi Operator Chmury Krajowej zapewni na rzecz KIR bezpieczny magazyn danych WORM dostępny w modelu chmury obliczeniowej. OChK udostępni też platformę kontenerową dla aplikacji niezbędnych dla funkcjonowania usługi trwałego nośnika. Przedstawiciele Operatora Chmury Krajowej zapowiadają też dalszy rozwój usług opartych na macierzach WORM. “Poza usługą WORM-as-a-service pod trwały nośnik w KIR, budujemy także kolejne rozwiązania m.in. repozytorium dokumentów elektronicznych (ECM), platformę bezpiecznej wymiany plików i backup-as-a-service” – zapewnia Michał Potoczek, prezes Zarządu Operatora Chmury Krajowej.

Firma Hitachi jest również dostawcą aplikacji HCportal wspierającej funkcjonowanie usługi trwałego nośnika danych uruchomionej na macierzach Hitachi Content Platform klasy WORM. Według przedstawicieli Hitachi rozwiązanie to jest już stosowane przez większość instytucji finansowych w Polsce, w tym m.in. Bank Pekao S.A., Santander Bank Polska, Getin Bank oraz SGB-Bank. “Strategiczna współpraca z KIR i Operatorem Chmury Krajowej umożliwia nam realizację oczekiwań naszych klientów, którzy chcieli wdrożyć trwały nośnik w modelu usługowym, zapewniając pełną zgodność z regulacjami. Model usługowy to nowa droga dla biznesu Hitachi w Polsce, którą podążamy we współpracy z lokalnymi partnerami. Ten strategiczny projekt potwierdza również wejście Hitachi na polski rynek z usługami związanymi z chmurą obliczeniową jak i rozwiązaniami opartymi o blockchain” – podkreśla Tadeusz Woszczyński, Country Manager Hitachi Europe w Polsce, Austrii i Europie Centralno-Wschodniej.

Przedstawiciele KIR podkreślają z kolei, że uruchomienie usługi trwałego jest kolejnym krokiem w rozwoju oferty strategicznych usług Krajowej Izby Rozliczeniowej. “Dzięki współpracy z naszymi partnerami, tj. Operatorem Chmury Krajowej i Hitachi, po raz pierwszy w Europie zostanie wdrożony system trwałego nośnika łączący najlepsze cechy technologii blockchain, macierzy WORM, usług zaufania oraz chmury. Przez ostatnie lata technologia blockchain i WORM były błędnie traktowane jako alternatywne rozwiązania, choć w rzeczywistości świetnie się uzupełniają. Nasz strategiczny plan zakłada utworzenie ponadsektorowej usługi wykorzystywanej wszędzie tam, gdzie kluczowa jest trwałość informacji, np. w systemie e-paragonów, bankowości elektronicznej, e-ubezpieczeniach czy też w przechowywaniu i procesowaniu informacji medycznych” – mówi Robert Trętowski, wiceprezes zarządu KIR.

W ramach nawiązanej współpracy wszystkie trzy organizacje wprowadzą do oferty oferowane przez partnerów rozwiązania. I tak, bankom wykorzystującym macierze WORM firmy Hitachi w ramach własnej infrastruktury KIR oferować będzie zintegrowany z rejestrem Blockchain portal HCportal w formie usługi. Z kolei OChK udostępni w modelu usługowym m.in. usługę bezpiecznego składowania, wymiany i przesyłania plików. Firma Hitachi natomiast będzie oferować klientom wybrane usługi Chmury Krajowej oraz KIR.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *