PracaProgramowanieRynekPolecane tematy

Po jakich studiach będzie łatwiej znaleźć pracę w przyszłości?

Kompetencje związane z analizą baz danych, sztuczną inteligencją oraz projektowaniem, budowaniem i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań IT będą w nadchodzących latach wysoce cenione na rynku pracy. Powoduje to, że wyjątkowo perspektywiczne są dziś kierunki studiów pozwalające zdobyć potrzebne umiejętności.

Po jakich studiach będzie łatwiej znaleźć pracę w przyszłości?

Z analiz przeprowadzonych na zlecenie Gumtree.pl wynika, że obecnie najbardziej przyszłościowymi zawodami w Polsce są te, związane z analizą Big Data, tworzeniem aplikacji oraz robotyką i sztuczną inteligencją. Co więcej, w ciągu najbliższych 25 lat niemal połowa dzisiejszych zasobów zniknie wskutek postępującej automatyzacji i robotyzacji. Według autorów analizy automatyzacja, cyfryzacja i związane z nimi zjawiska biznesowe, społeczne i gospodarcze znacząco zmienią definicję pracy w nadchodzących latach. W efekcie cyfrowych zmian powstaną nowe miejsca pracy, zmieni się charakter pracy w wielu istniejących zawodach, niektóre branże będą wymagały mniejszej ilości pracowników, a wybrane specjalizacje staną się wręcz niepotrzebne. W Polsce zagrożonych ma być nawet ok. 40 proc. miejsc pracy. Ryzyko utraty pracy ma być największe m.in. w przypadku pracowników call center, urzędników i przedstawicieli handlowych, najmniejsze zaś – w przypadku pracowników ochrony zdrowia, duchownych oraz specjalistów ds. IT.

Wśród nowych technologii i trendów technologicznych o kluczowym znaczeniu dla zmiany realiów rynku pracy wymieniane są: chmura obliczeniowa, robotyzacja i automatyzacja, aplikacje mobilne, analizy Big Data, a także rozwój i rosnąca skala użycia algorytmów uczenia maszynowego oraz Internetu Rzeczy.

Zmiany na rynku pracy sprawią, że kluczowego znaczenia dla rozwoju kariery w firmach przechodzących cyfrową transformację nabiorą zróżnicowane kompetencje oparte na nowych technologiach. “Aż 88 proc. polskich studentów zgadza się ze stwierdzeniem, że umiejętność korzystania z nowych technologii gwarantuje lepszą pracę” — mówi Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji w Gumtree.pl. “Co trzeci student zgadza się, że jest ona konieczna by utrzymać się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy” – dodaje. Analiza „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” powstała w ramach realizowanej od 2004 roku kampanii Gumtree – Start do Kariery. Wśród nowych technologii i trendów technologicznych o kluczowym znaczeniu dla zmiany realiów rynku pracy wymieniane są: chmura obliczeniowa, robotyzacja i automatyzacja, aplikacje mobilne, analizy Big Data, a także rozwój i rosnąca skala użycia algorytmów uczenia maszynowego oraz Internetu Rzeczy.

Ryzyko utraty pracy ma być największe m.in. w przypadku pracowników call center, urzędników i przedstawicieli handlowych, najmniejsze zaś – w przypadku pracowników ochrony zdrowia, duchownych oraz specjalistów ds. IT.

Związane z rosnącym zainteresowaniem nowymi technologiami oczekiwania rynku pracy przekładają się na zwiększenie zapotrzebowania kompetencjami związanymi ze statystyką i analizą dużych zbiorów zróżnicowanych danych w połączeniu z umiejętnością interpretacji wyników na potrzeby zastosowań biznesowych. Przedstawiciele Gumtree.pl jako przykłady perspektywicznych kierunków studiów w zakresie zawodów związanych z analizą danych wskazują:
• Inżynierię danych na Politechnice Gdańskiej – studenci dowiadują się, jak postępować i interpretować duże zbiory danych z różnych źródeł.
• Analizę danych – big data w Szkole Głównej Handlowej – przekazywane są umiejętności budowania modeli analizy danych, projektowania badania reprezentacyjnego czy prowadzenia analiz statystycznych.
• Zarządzanie informacją na Uniwersytecie Jagiellońskim – studenci kształcą się w zakresie oceniania i projektowania rozwiązań informacyjnych usprawniających działalność człowieka.

W kontekście zawodów związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji wymieniane są:
• Automatyka i robotyka na Politechnice Gdańskiej – przeprowadzane są laboratoria ze sterowników programowalnych, dzięki czemu możemy symulować procesy technologiczne, jak choćby procesy produkcyjne.
• Kognitywistyka na UMCS w Lublinie – na specjalności Sztuczna inteligencja i logika odbywają się zajęcia z kursów sieci neuronowych, wprowadzenia do Sztucznej Inteligencji czy programowania LISP i PROLOG.
• Zastosowanie fizyki w biologii i medycynie na Uniwersytecie Warszawskim – na specjalizacji Neuroinformatyka studenci zapoznają się z technikami neurofeedback i interfejsami mózg-komputer.

Natomiast jako przykłady kierunków studiów oferujących programy kształcenia dostosowane do prognozowanych wymagań względem specjalistów ds. rozwoju oprogramowania wskazywane są:
• Informatyka i ekonometria na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu – studenci uczą się umiejętności w zakresie projektowania i wdrażania zaawansowanych systemów informatycznych czy administrowania sieciami komputerowymi.
• Informatyka inżynierska na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – studenci mogą wybrać specjalizację z projektowania aplikacji inteligentnych czy sieci komputerowych i urządzeń mobilnych.
• Inżynieria oprogramowania na Akademii Górniczo-Hutniczej – w ramach studiów podyplomowych kursanci uczą się programowania systemów informatycznych, technologii komponentowe czy zarządzania projektem informatycznym.

Analizę opublikowaną w raporcie „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” przygotował zespół socjologów i ekonomistów DELab UW w lutym 2017 roku. Stosowne badanie ilościowe przeprowadzone we współpracy z IPSOS. Wzięło w nim udział 627 osób pracujących, 89 studentów i 23 bezrobotnych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *