BiznesPraca

Polacy oczekują dofinasowania do pracy zdalnej

Nawet 86% Polaków widzi potrzebę prawnego uregulowania kwestii pracy zdalnej, a – co szczególnie ciekawe – 64% oczekuje od pracodawcy dofinansowania do sprzętu ułatwiającego pracę z domu, wynika z najnowszych danych ClickMeeting. Z kolei 36% ankietowanych uważa, że wykonując pracę w tym modelu powinno otrzymywać wyższe wynagrodzenie.

Polacy oczekują dofinasowania do pracy zdalnej

Praca zdalna z dnia na dzień stała się rzeczywistością dla większości Polaków. Podczas gdy przed pandemią tylko 15% osób pracowało zdalnie, w czasie kwarantanny społecznej ta proporcja odwróciła się i tylko 7% osób nie pracowało w ten sposób – wskazuje badanie przeprowadzone przez polską platformę do webinarów. Obecnie część organizacji zdecydowała się jednak na powrót do pracy stacjonarnej, co zadeklarowało 48% ankietowanych, lub do modelu hybrydowego – tak odpowiedziało 21% respondentów.

Okazuje się, że rozwiązanie zdalnej pracy szybko przypadło Polakom do gustu. Siedmiu na dziesięciu badanych (74%) stwierdziło, że lubi ten model wykonywania obowiązków zawodowych. W dodatku 53% uznało, że ma on więcej zalet niż wad, a 26% ankietowanych twierdzi, iż jest on taki sam jak praca stacjonarna. Z kolei 76% badanych określa ten model jako dużą oszczędność czasu, wskazują autorzy analizy.

Polacy oczekują dofinasowania do pracy zdalnej

Tylko 14% osób twierdzi, iż praca na odległość ma więcej wad, wynika z badania ClickMeeting. Wśród najczęściej wymienianych trudności, wskazywany jest oczywiście brak kontaktu z ludźmi – co drugiej osobie brakuje częstego kontaktu ze swoimi współpracownikami. Dlatego też 58% respondentów zadeklarowało, że najchętniej korzystaliby z modelu hybrydowego, a więc połączenia pracy stacjonarnej i pracy zdalnej.

„Jak wynika z badania, Polacy polubili zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych. Dziś jest to nie tylko możliwe, ale też wygodne rozwiązanie dzięki rozwiniętym platformom do kolaboracji, webinarów i wideokonferencji, takich jak ClickMeeting. Za pomocą narzędzia można nie tylko zobaczyć się i porozmawiać, ale też udostępnić swój ekran lub pliki czy nagrać całe spotkanie. To powoduje, że działania zespołów, których członkowie są daleko od siebie, nadal są efektywne, a managerowie mogą w łatwiejszy sposób podtrzymywać zaangażowanie i zarządzać oczekiwaniami swoich pracowników” – podsumowuje Dominika Paciorkowska, dyrektor zarządzająca ClickMeeting.

Przypomnijmy, że praca zdalna nie była do tej pory uregulowana w kodeksie pracy. Ma się to jednak niedługo zmienić, a jak wynika z powyższych badań, Polacy wyraźnie tego oczekują. Tym bardziej, jeśli chodzi o dostarczenie przez pracodawcę narzędzi niezbędnych do wykonywania obowiązków z domu. Także w tej kwestii pracownicy mają swoje preferencje. I tak, wspomnianych już 64% respondentów chce, żeby pracodawca dofinansowywał im dostęp do internetu, ale także zakup krzesła, biurka lub innego sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy w domowym zaciszu. Ponad 1/3 oczekuje również większych zarobków z tego tytułu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *