CyberbezpieczeństwoRynek
Połowa dużych polskich firm planuje inwestycje w bezpieczeństwo IT
W co drugiej, dużej polskiej firmie na najbliższe dwa lata planowane są inwestycje w obszarze bezpieczeństwa IT. Jednocześnie, osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie IT w takich organizacjach cechuje duża pewność siebie, jeśli chodzi o posiadane rozwiązania bezpieczeństwa. Takie są wnioski płynące z analiz firmy Intel.
Badania przeprowadzone na grupie 250 menedżerów odpowiedzialnych za IT w dużych – zatrudniających ponad 150 osób – firmach z Polski, Rumunii, Węgier i Czech pokazują, że w większości z nich skala wydatków związanych z ochroną środowisk informatycznych będzie rosła. Plany zwiększenia nakładów na bezpieczeństwo IT w perspektywie 2 lat deklaruje 60 proc. przedstawicieli dużych firm z Czech, 53 proc. CIO z Węgier, 52 proc. menedżerów z firm węgierskich – i tylko co drugi respondent z Polski.
Respondenci z Polski w skali od 1 do 10 średnio ocenili stan bezpieczeństwa środowisk informatycznych w firmach, które reprezentują na 7,71 w skali od 1 do 10.
Co ważne, wnioski z przeprowadzonego badania pozwalają sądzić, że CIO są w większości przekonani co do efektywności posiadanych obecnie rozwiązań bezpieczeństwa IT. Respondenci z Polski w skali od 1 do 10 średnio ocenili stan bezpieczeństwa środowisk informatycznych w firmach, które reprezentują na 7,71 w skali od 1 do 10. Średnia dla wszystkich czterech analizowanych krajów wyniosła 7,64. Najlepiej zabezpieczenia IT oceniają przedstawiciele dużych firm z Czech. W ich przypadku średnia ocena kształtuje się na poziomie 8,14 punktów.
Przedstawiciele firmy Intel zauważają z kolei, że planowane zwiększenie inwestycji w obszarze zabezpieczenia firmowych sieci i komputerów nie wynika z niskiej oceny obecnie stosowanych rozwiązań – i stanowi odpowiedź na wzrost zagrożenia cyberatakami oraz wyciekami danych. “Managerowie IT planują zwiększenie wydatków na bezpieczeństwo zarządzanych przez siebie sieci pomimo, że uznają je za dobrze chronione. Jest to konieczne, by nie dać się wyprzedzić cyberprzestępcom, stosującym coraz bardziej zaawansowane metody ataków. Naruszenie bezpieczeństwa sieci firmowej może przynieść ogromne straty finansowe oraz wizerunkowe, dlatego kolejne inwestycje w tym obszarze zawsze będą uzasadnione” – uważa Krzysztof Jonak, dyrektor firmy Intel w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
W badaniu firmy Intel wzięło udział 250 decydentów IT z przedsiębiorstw reprezentujących różne sektory gospodarki, w tym 80 menedżerów z Polski, 50 z Rumunii, 70 z Węgier i 50 z Czech.