CyberbezpieczeństwoRynek

Połowa dużych polskich firm planuje inwestycje w bezpieczeństwo IT

W co drugiej, dużej polskiej firmie na najbliższe dwa lata planowane są inwestycje w obszarze bezpieczeństwa IT. Jednocześnie, osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie IT w takich organizacjach cechuje duża pewność siebie, jeśli chodzi o posiadane rozwiązania bezpieczeństwa. Takie są wnioski płynące z analiz firmy Intel.

Połowa dużych polskich firm planuje inwestycje w bezpieczeństwo IT

Badania przeprowadzone na grupie 250 menedżerów odpowiedzialnych za IT w dużych – zatrudniających ponad 150 osób – firmach z Polski, Rumunii, Węgier i Czech pokazują, że w większości z nich skala wydatków związanych z ochroną środowisk informatycznych będzie rosła. Plany zwiększenia nakładów na bezpieczeństwo IT w perspektywie 2 lat deklaruje 60 proc. przedstawicieli dużych firm z Czech, 53 proc. CIO z Węgier, 52 proc. menedżerów z firm węgierskich – i tylko co drugi respondent z Polski.

Respondenci z Polski w skali od 1 do 10 średnio ocenili stan bezpieczeństwa środowisk informatycznych w firmach, które reprezentują na 7,71 w skali od 1 do 10.

Co ważne, wnioski z przeprowadzonego badania pozwalają sądzić, że CIO są w większości przekonani co do efektywności posiadanych obecnie rozwiązań bezpieczeństwa IT. Respondenci z Polski w skali od 1 do 10 średnio ocenili stan bezpieczeństwa środowisk informatycznych w firmach, które reprezentują na 7,71 w skali od 1 do 10. Średnia dla wszystkich czterech analizowanych krajów wyniosła 7,64. Najlepiej zabezpieczenia IT oceniają przedstawiciele dużych firm z Czech. W ich przypadku średnia ocena kształtuje się na poziomie 8,14 punktów.

Przedstawiciele firmy Intel zauważają z kolei, że planowane zwiększenie inwestycji w obszarze zabezpieczenia firmowych sieci i komputerów nie wynika z niskiej oceny obecnie stosowanych rozwiązań – i stanowi odpowiedź na wzrost zagrożenia cyberatakami oraz wyciekami danych. “Managerowie IT planują zwiększenie wydatków na bezpieczeństwo zarządzanych przez siebie sieci pomimo, że uznają je za dobrze chronione. Jest to konieczne, by nie dać się wyprzedzić cyberprzestępcom, stosującym coraz bardziej zaawansowane metody ataków. Naruszenie bezpieczeństwa sieci firmowej może przynieść ogromne straty finansowe oraz wizerunkowe, dlatego kolejne inwestycje w tym obszarze zawsze będą uzasadnione” – uważa Krzysztof Jonak, dyrektor firmy Intel w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

W badaniu firmy Intel wzięło udział 250 decydentów IT z przedsiębiorstw reprezentujących różne sektory gospodarki, w tym 80 menedżerów z Polski, 50 z Rumunii, 70 z Węgier i 50 z Czech.

Połowa dużych polskich firm planuje inwestycje w bezpieczeństwo ITNowe pomysły, techniki i metody działania cyberprzestępców powodują, że przed zagrożeniami wymierzonymi w informatyczną sferę biznesu bronić się jest coraz trudniej. O tym, w jaki sposób chronić organizację biznesową, jak zadbać o sprawne działanie krytycznych funkcji biznesowych i bezpieczeństwo danych, a także – na jakie zagrożenia się przygotować, piszemy na łamach Raportu ITwiz: Cyberbezpieczeństwo 2016. Raport, którego partnerem jest firma Trecom można bezpłatnie pobrać z poświęconej tematyce bezpieczeństwa IT Strefy Wiedzy ITwiz.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *