Branża ITPolecane tematy

Polska głównym centrum R&D firmy GTECH

W działającym w Warszawie Centrum Technologicznym GTECH pracuje obecnie 250 osób, z czego ok. 160 to programiści oraz inżynierowie jakości. Dziś to największe centrum R&D firmy, większe nawet niż to znajdujące się w centrali GTECH w Rhode Island.

GTECH jest najwięszym dostawcą rozwiązań dla loterii na świecie. Można więc powiedzieć, że jest to też największe centrum R&D w całej branży rozwiązań loteryjnych na świecie biorąc pod uwagę fakt, że GTECH jest największą firmą działającą na tym rynku.

Polska głównym centrum R&D firmy GTECH

Dziś większość przychodów GTECH Poland pochodzi z eksportu. Całkowity przychód firmy to ok 80 mln zł rocznie, z czego aż 50 mln pochodzi z eksportu usług programistycznych. Nawet gdyby nie było kontraktu z Totalizatorem Sportowym, pracownicy Centrum Technologicznego w Warszawie mieliby co robić. Większość z nich pracuje bowiem dla klientów zagranicznych. GTECH w ciągu ostatnich 10 lat zrealizował ponad 150 projektów na całym świecie. Znaczącą rolę w nich odgrywają Polacy, którzy stanowią już 6% wszystkich pracowników GTECH na świecie.

GTECH – specjalizujący się w dostarczaniu rozwiązań informatycznych i obsłudze IT loterii – działa w Polsce od 1991 roku. Powodem pojawienia się w naszym kraju była umowa z Totalizatorem Sportowym. „Na potrzeby tego kontraktu powstała mała grupa programistyczna, która okazała się tak dobra, że zaczęła być wykorzystywana w innych projektach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej” – mówi Jarosław Dąbrowski, dyrektor ds. technologii na Europę Wschodnią, Bliski Wschód i Afrykę, członek zarządu GTECH Poland. „Dziś, korzystając tylko z zasobów w Polsce jesteśmy w stanie dostarczyć całą infrastrukturę IT pod konkretny projekt. Przykładem takiego projektu był właśnie Totalizator Sportowy” – dodaje.

Dziś większość przychodów GTECH Poland pochodzi z eksportu. Całkowity przychód firmy to ok 80 mln zł rocznie, z czego aż 50 mln pochodzi z eksportu usług softwareowych. Nawet gdyby nie było kontraktu z Totalizatorem Sportowym, pracownicy Centrum Technologicznego w Warszawie mieliby co robić. Większość z nich pracuje bowiem dla klientów zagranicznych.

Warszawskie Centrum Technologiczne GTECH obsługuje dziś kilkadziesiąt loterii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ale także Europy Zachodniej, w Turcji, Izraelu, czy Nigerii. „Tak naprawdę nasi pracownicy są zaangażowani w projekty od Kolumbii po Nową Zelandię” – mówi Jarosław Dąbrowski. Firma zaczynała zaś działalność w Polsce 23 lata temu od informatyzacji 100 kolektur Totalizatora Sportowego w Warszawie. „Kilka lat trwało zanim powstała sieć dla całej Polski. W pewnym momencie mieliśmy największą sieć teleinformatyczną w kraju pod względem liczby obsługiwanych punktów” – opowiada Jarosław Dąbrowski.

Jednym z ciekawszych, realizowanych ostatnio przez pracowników GTECH Poland projektów była rozbudowa systemu loteryjnego na Litwie – Olifeja. Litwa to kraj, w którym mieszka ok. 3 mln obywateli, z czego blisko 25% wyjechało za granicę. Trudno na tak ograniczonym rynku zwiększać jeszcze sprzedaż tradycyjnych loterii. Postanowiono więc wejść na nowy rynek i wdrożyć tam system płatności za rachunki w kolekturach. „Co miesiąc, przez stworzony przez nas system dla Olifeja przechodzi blisko 1 mln rachunków wystawianych przez ok. 5000 partnerów tej firmy” – opowiada Jarosław Dąbrowski. „Litewska loteria – jako pierwsza na świecie – rozszerzyła także portfolio usług o ubezpieczenia komunikacyjne” – dodaje.

Inny ciekawy pomysł, nad którym pracują programiści GTECH w Polsce to składanie zakładów za pomocą aplikacji na smartfony. Właściciel kolektury ma jedynie przy sobie urządzenie drukujące potwierdzenie zlecenia zakładu, nie większe niż terminal POS. Projekt realizowany jest dla loterii w Chinach.

Polska głównym centrum R&D firmy GTECH

Główna część zadań Centrum Technologicznego GTECH w Warszawie to jednak wciąż tworzenie i programowanie tradycyjnych terminali loteryjnych.

Polska głównym centrum R&D firmy GTECH

Aby wesprzeć zasoby Centrum Technologicznego w Warszawie w 2013 roku GTECH Poland podpisał z Politechniką Warszawską umowę o współpracy. Zgodnie z umową firma umożliwi wykorzystanie swojej kadry i bazy materialnej do realizacji programu dydaktycznego Politechniki Warszawskiej w formie wykładów, a także zapewnieni opiekę nad przebiegiem praktyk dyplomowych oraz staży w GTECH. Z kolei Instytut Automatyki i Informatyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej będzie wspomagać naukowo GTECH w analizie występujących problemów technologicznych we wdrażanych przez firmę systemach informatycznych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *