Tak wynika z raportu Global Talent Trends 2024, przygotowanego przez Mercer. Co gorsze, jedynie 32% pracodawców zdaje sobie sprawę z powagi problemu i skutków, do jakich może doprowadzić brak odpowiedniego zarządzania zasobami ludzkimi. Do jednej z branż najbardziej narażonych na wypalenie zawodowe należy sektor IT.
Wypalenie zawodowe staje się powszechnym zjawiskiem, z którym boryka się coraz więcej pracowników. Zgodnie z danymi Mercera, 43% z nich za przyczynę tego stanu rzeczy uważa zarobki, które są zbyt niskie w stosunku do potrzeb. 40% respondentów czuje się wyczerpana, a 37% zmaga ze zbyt dużym obłożeniem pracą.
Niewątpliwie część negatywnych czynników leży u podstaw niewłaściwej kultury pracy. Mimo rosnącej świadomości wpływu zdrowia psychicznego na sferę zawodową, wielu pracodawców nadal nie poczuwa się do obowiązku ingerowania w kwestie związane z dobrym samopoczuciem. Ze wspomnianego raportu wynika, że dla c-level inwestycje związane z Generatywną AI są dużo ważniejsze (52%) niż podejmowanie działań na rzecz zdrowia psychicznego zespołów (32%).
Branża IT jedną z najbardziej narażonych na wypalenie
Branża IT nadal pozostaje w czołówce sektorów, które cieszą się największym zainteresowaniem potencjalnych pracowników. I to bez względu na to, z jakiego pokolenia się wywodzą. Według danych Randstad, pracę w IT za atrakcyjną uważa ponad połowa millenialsów, 1/2 generacji X, a także 47% ankietowanych przedstawicieli powojennego wyżu demograficznego. Dla najmłodszych pracowników branża ta plasuję się w pierwszej dziewiątce najbardziej pożądanych.
Nie zmienia to faktu, że eksperci IT, tak jak przedstawiciele wielu innych zawodów, narażeni są na syndrom wypalenia zawodowego. Jak podaje Deloitte, w IV kwartale 2023 roku globalnie stan ten odczuwało 53% liderów zespołów oraz jedna czwarta specjalistów. Dodatkowo badania firmy Ivanti dowodzą, że ponad połowa specjalistów IT skarży się na brak porozumienia z przełożonymi.
Well-being ważnym drogowskazem biznesowym
Nie jest to jednak regułą. Na rodzimym rynku pracy funkcjonują bowiem firmy mogące pochwalić się mianem dobrego pracodawcy. Top Employers Institute, zajmujący się certyfikowaniem jakości zarządzania zasobami ludzkimi, wyróżnił w tym roku 80 polskich przedsiębiorstw, przyznając im tytuł „Top Employers 2024”. Organizatorzy zestawienia podają, że dla 95% z nich well-being stanowi kluczowy drogowskaz biznesowy. Nagrodzone przedsiębiorstwa przywiązują także wagę do propagowania neuroróżnorodności i wykorzystują AI do kształtowania miejsca pracy. Z tegorocznego rankingu wynika, że kryteria Top Employers Institute w największym stopniu spełniają właśnie firmy z branży IT, a także z sektorów finansów czy przemysłu.
“W dobie nasilających się kryzysów psychicznych, wywołanych m.in. niestabilnym środowiskiem społecznym, obowiązkiem odpowiedzialnego pracodawcy jest wspieranie pracownika nie tylko na płaszczyźnie zawodowej, ale również prywatnej. Dlatego w naszej organizacji pracownicy, za pośrednictwem dedykowanej platformy, mają nie tylko możliwość rozpoczęcia sesji z coachem w celu poprawy swojego work-life balance. Do ich dyspozycji jest szereg narzędzi z zakresu profilaktyki zdrowia, w tym konsultacje ze specjalistami z zakresu psychologii, psychodietetyki, terapii, fizjoterapii bądź seksuologii” – komentuje Anna Kowalik, Head of People w NTT DATA Business Solutions, firmy wyróżnionej nagrodami Top Employers 2024.
Well-being to także możliwość rozwoju zawodowego
Ostatnio specjaliści IT borykają się z presją związaną z koniecznością podwyższania kompetencji zawodowych. A nawet przekwalifikowania w obszary, z którymi do tej pory nie mieli do czynienia. Sytuacja ta jest podyktowania m.in. przez popularyzację sztucznej inteligencji. Jednakże sukcesywny rozwój nie jest zależny tylko od woli pracownika. W dużej mierze także od tego, czy pracodawca stwarza ku temu warunki.
Firma Google przyjęła w tym celu podejście zakładające, że podczas 40-godzinnego tygodnia pracy, pracownicy techniczni powinni przeznaczyć 8 godzin na poszerzanie swoich umiejętności. Z kolei firma NTT DATA Business Solutions stosuje platformę e-learningową, oferującą pracownikom szereg kursów online rozwijających kompetencje twarde i miękkie. Zaletą tej formy nauki jest przede wszystkim elastyczność i ogólna dostępność.
Na polskim gruncie odpowiedzialne podejście pracodawców do szkolenia kadry jest obecnie szczególnie istotne. Według szacunków platformy Hays.pl, 93% firm IT ma zamiar rekrutować pracowników. 51% z nich spodziewa się problemów ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów. Ponadto, jak można przeczytać w raporcie No Fluff Jobs, traktującym o kompetencjach w IT, do 2030 roku 2/3 stanowisk pracy będzie wymagać wysoko rozwiniętych umiejętności miękkich.
Jakich jeszcze wartości oczekują pracownicy?
Współczesny pracownik chce także pracować w miejscu, w którym panuje równość i zrozumienie. 43% ankietowanych przez Randstad nie zatrudniłoby się w firmie, która na swojej stronie internetowej lub w ofertach pracy prowadzi politykę dyskryminacyjną. Zaś 34% postąpiłoby tak samo w przypadku pracodawcy, który nie podejmuje aktywnych działań na rzecz różnorodności i równości.
Zapewnienie szeroko pojętego well-beingu staje się więc wyzwaniem dla działów HR przedsiębiorstw, którym zależy na pozyskaniu ambitnych i dobrze wykwalifikowanych specjalistów. Tym bardziej, że zgodnie z danymi serwisu Pracuj.pl, w I kwartale 2024 roku zmienić pracę w najbliższej przyszłości planowało aż 44% pracowników.
2 thoughts on “Ponad 80% pracowników narażonych jest na wypalenie zawodowe”