PracaProgramowanie
Programiści rozwiązań mobilnych z najlepszymi perspektywami
Specjaliści z tej grupy mogą stosunkowo łatwo znaleźć zatrudnienie, a także liczyć na najszybciej rosnące wynagrodzenie i szerokie możliwości rozwoju zawodowego.
Zdaniem ekspertów firmy Antal IT Services wzrost popytu na kompetencje związane z tworzeniem oprogramowania dla urządzeń przenośnych to efekt powszechnych dziś trendów dotyczących wykorzystania rozwiązań mobilnych w wielu dziedzinach gospodarki. Duże znaczenie ma też tempo rozwoju nowych technologii. “Podstawowym założeniem idei mobilności jest szeroko rozumiana optymalizacja czasu, pieniędzy i kapitału ludzkiego, które bezpośrednio wpływają na wzrost korzyści dla firmy. W dobie społeczeństwa informacyjnego, mobilność stała się więc kluczem do sukcesu” – dodaje Karolina Waszkiewicz, konsultant firmy Antal IT Services. Według niej programiści stanowią jedną z nielicznych grup zawodowych, w której od wielu lat utrzymuje się rynek pracownika i najbardziej konkurencyjne zarobki. Na najszybszy wzrost wynagrodzenia mogą jednak liczyć twórcy aplikacji mobilnych. W szczególnym stopniu dotyczyć ma to specjalistów, którzy zdecydują się na współpracę z pracodawcami spoza Polski. W tym przypadku dość powszechna staje się praca zdalna.
Średnie, miesięczne wynagrodzenie brutto programistów aplikacji mobilnych zatrudnionych w Polsce na umowie o pracę sięga od 6 tys. zł dla osób z najmniejszym doświadczeniem, do nawet 12 tys. dla specjalistów dysponujących 5-letnim stażem. Ogromne znaczenie dla perspektyw zawodowych ma także wybór technologii oraz specjalizacja programistów rozwiązań mobilnych. “Android jest obecnie najczęściej wybieraną platformą przez polskich programistów, natomiast iOS, mimo mniejszej popularności, jest lepiej opłacany” – uważa Karolina Waszkiewicz. Jej zdaniem osoby decydujące się na tą ścieżkę kariery powinny dysponować twardymi umiejętnościami, ale także cechami charakteru takimi jak: skrupulatność, precyzja, cierpliwość i kreatywność. Często nawet ważniejsza okazuje się też umiejętność nieszablonowego myślenia.