Zmiany kadrowe
Robert Kośla szefem Microsoft ds. transformacji chmurowej sektora publicznego w regionie
Objął stanowisko Głównego Architekta – Bezpieczna Transformacja w chmurze w sektorze publicznym w Microsoft. Odpowiada za region Europy, Środkowego Wschodu oraz Afryki. Jego zadaniem jest m.in. tworzenie dobrych praktyk, projektowanie architektur referencyjnych wspierających migrację instytucji publicznych do modelu chmury obliczeniowej, edukowanie rynku i wspieranie projektów transformacyjnych w regionie.
W nowej roli Robert Kośla będzie pracował z centrum Microsoft w Monachium. Jego zadania, jako Głównego Architekta odpowiedzialnego za transformację sektora publicznego regionu EMEA do chmury obliczeniowej obejmują m.in.:
• zrozumienie środowiska technicznego sektora publicznego, w tym aspektów bezpieczeństwa,
• współpracę z architektami korporacyjnymi, zespołami ds. bezpieczeństwa, zespołami ds. rozwoju, zespołami operacyjnymi i partnerami technologicznymi,
• projektowanie i wdrażanie architektur referencyjnych,
• nadzór i zarządzanie oraz ustanawianie praktyki i standardów jakościowych w celu realizacji rozwiązań biznesowych dla dużych projektów,
• generowanie nowej i/lub ulepszanie istniejącej własności intelektualnej – identyfikowanie pomysłów i najlepszych praktyk oraz rozwój wewnętrznych/zewnętrznych społeczności,
• wykonywanie funkcji zaufanego doradcy – Trusted Advisor – w tym kierowanie przyjmowaniem technologii i rozwiązań,
• przewodzenie działaniom podejmowanym przez członków zespołów wewnętrznych i interesariuszy w kontaktach z klientami, dzielenie się pomysłami, spostrzeżeniami oraz strategicznym i technicznym wkładem.
Robert Kośla jest także odpowiedzialny m.in. za inicjowanie i prowadzenie zewnętrznych wydarzeń związanych ze społecznością architektów (np. konferencje, seminaria, spotkania techniczne, webcasty, blogi, hackathony). Pełni też rolę mentora, edukatora i wiodącego w branży eksperta. Odpowiada też za publikowanie białych ksiąg dotyczących kluczowych tematów technicznych i/lub wzorców projektowych architektury. Jest to o tyle istotne, że na nowe stanowisko poszukiwano osoby z dużym doświadczeniem w sektorze publicznym. Wymagane doświadczenie obejmowało kierowanie strategią technologiczną i bezpieczne dostarczanie rozwiązań opartych na chmurze (Azure, AWS lub GCP) w sektorze publicznym (w tym w obszarze Defence / Intelligence). Z perspektywy Microsoft, organizacje sektora publicznego wciąż się przekształcają.
Obejmując nową rolę, Robert Kośla wraca do zespołu Microsoft, gdzie w latach 2008 – 2018 pracował jako dyrektor sektora bezpieczeństwa narodowego i obrony. Z kolei w latach 2018 – 2020 zajmował stanowisko Dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji. Od 2020 kierował analogicznym zespołem w strukturach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Robert Kośla karierę rozpoczynał niemal ćwierć wieku temu w Biurze Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki Urzędu Ochrony Państwa. W latach 2002 – 2008 pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW.
Robert Kośla to ważna i zasłużona postać dla informatyzacji sektora publicznego w Polsce. Do października 2021 r. pracował jako dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, m.in. nad ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz powołaniem Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie. Od 1994 roku pracował w Urzędzie Ochrony Państwa, a w latach 1998-2006 był zastępcą dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W latach 2006-2008 był oddelegowany do MSWiA do kierowania budową Systemu Informacyjnego Schengen i Systemu Informacji Wizowej.
Życząc powodzenia, przypominamy obszerny wywiad poświęcony nowelizacji UKSC, którego Robert Kośla udzielił ITwiz – potem także dyskutował te kwestie podczas jednego ze spotkań społeczności CXO HUB.