BiznesCDOPolecane tematy
Rusza nowy program dofinansowania innowacji – dostępne prawie 8 mld euro
W połowie stycznia 2023 roku zostaną ogłoszone szczegółowe kryteria naboru do programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. W ramach tej inicjatywy dostępne mają być środki sięgające łącznie niemal 8 mld euro. Z finansowania będą mogły skorzystać zarówno duże organizacje, jak i przedsiębiorstwa z sektora MŚP.
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to instrument finansowy będący kontynuacją programów wsparcia takich, jak Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. Nadrzędnym celem tego programu jest zapewnienie wsparcia dla rozwoju innowacyjności oraz produktywności polskiej gospodarki. I tak, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki w szczególny sposób wspierane będą inicjatywy związane z działalnością badawczo-rozwojową. Co jednak ważne, jak przekonują przedstawiciele firmy Ayming Polska, środki z tego programu będą mogły zostać przeznaczone m.in. na finansowanie inwestycji z obszary cyfrowej transformacji i cyfryzacji biznesu, a także projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Ze wsparcia mogą skorzystać także podmioty gospodarcze, które prowadzą działania związane z tzw. gospodarką cyrkularną.
“Nowością w porównaniu do poprzednich programów, tj. POIG (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka) oraz POIR (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój) będzie tzw. podejście modułowe – a zatem możliwość sfinansowania w ramach jednego projektu modułów obejmujących zarówno działania badawczo-rozwojowe lub wdrożenie innowacji, jak i jednego lub kilku z pięciu pozostałych modułów fakultatywnych. Ostatnie obejmują między innymi takie obszary, jak Infrastruktura B+R, Cyfryzacja, Zazielenienie przedsiębiorstw, Internacjonalizacja oraz Kompetencje” – mówi Maria Leszczyńska, manager ds. Dotacji i Stref Inwestycyjnych w firmie Ayming Polska.
I tak, rekrutacja projektów do szybkiej ścieżki (tzw. Ścieżka SMART) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki ma być prowadzona w trybie ciągłym, a środki przyznawane w podziale na miesiące. W ramach tej inicjatywy finansowany projekt może być realizowany etapami. “Zastosowanie naboru ciągłego umożliwia przedsiębiorstwom uzyskanie finansowania w dowolnym momencie, bez konieczności czekania na ogłoszenie startu konkretnego konkursu. To znaczne uelastycznienie dotychczasowej formuły naborów do programów dotacyjnych” – podkreśla Maria Leszczyńska. Pierwsze nabory projektów w ramach tej ścieżki mają zostać otwarte już w lutym 2023 roku.
Zdaniem ekspertów program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to szczególna szansa na rozwój dla podmiotów z sektora MŚP, które są szczególnie narażone na negatywny wpływ wzrastających kosztów prowadzenia biznesów oraz cięcia budżetowe na dodatkowe inwestycje. Jednocześnie, program ten jest otwarty zarówno dla przedsiębiorstw różnej wielkości, jak i dla sektora nauki, konsorcjów przedsiębiorców, konsorcjów przedsiębiorców z organizacjami badawczymi oraz podmiotami NGO. Kwalifikowane do wsparcia będą również ośrodki przedsiębiorczości, ośrodki innowacji, a także instytucje finansowe.