Sztuczna inteligencjaRynek

Ruszają prekonsultacje dotyczące implementacji AI Act do polskiego prawa

AI Act to pierwsze na świecie prawo, które w kompleksowy sposób odpowiada na wyzwania związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Nowe przepisy wymagają wdrożenia w poszczególnych państwach członkowskich UE. Aby przygotować Polskę do tego procesu, Ministerstwa Cyfryzacji rozpoczyna proces konsultowania prac nad projektem wdrożenia nowego prawa.

Ruszają prekonsultacje dotyczące implementacji AI Act do polskiego prawa

Nowe rozporządzenie Parlament Europejski zatwierdził 13 marca 2024 roku. Regulacja bazuje na podejściu opartym o ryzyko, uzależniając obowiązki dostawców i podmiotów wdrażających modele i systemy AI od potencjalnego ryzyka wyrządzenia szkód obywatelom, społeczeństwom i gospodarkom. Więcej na ten temat można przeczytać pod poniższym linkiem. 

Unijne rozporządzenie wymaga od państw członkowskich przystosowania krajowych systemów prawnych, które pozwolą zrealizować nowe reguły w praktyce, dlatego Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło proces konsultacji. Na pierwszym jego etapie urzędnicy chcą uzyskać wstępną opinię interesariuszy sektora AI dotyczącą kierunków wprowadzania Aktu do polskiego systemu prawnego. W tym celu poproszono o podzielenie się uwagami poprzez odpowiedź na 4 poniższe pytania.

1. Czy w związku z wdrożeniem Aktu powinien powstać w polskim porządku prawnym zupełnie nowy, przeznaczony temu obszarowi organ nadzoru rynku czy też może tę funkcję powinny pełnić obecnie istniejące organy lub organ?

2. Czy w związku z wdrożeniem Aktu funkcja organu notyfikującego powinna być pełniona przez obecnie istniejący podmiot lub podmioty publiczne czy też przez nowy, powołany w tym celu podmiot?

3. Czy w związku z wdrożeniem Aktu funkcję organu nadzoru rynku oraz organu notyfikującego powinny być realizowane przez tę samą instytucję czy też poprzez niezależne od siebie organy na zasadzie współpracy opartej na podziale zadań?

4. Jakie kategorie interesariuszy – np. organów, instytucji, organizacji, przedsiębiorstw, grup społecznych, kategorii obywateli i in. – powinny być traktowane priorytetowo w zakresie działań komunikacyjnych i edukacyjnych w związku z procesem wchodzenia w życie europejskiego rozporządzenia dot. Sztucznej inteligencji?

Pełna treść Aktu w języku polskim dostępna jest na stronach Parlamentu Europejskiego.

Jak poinformowano, następne kroki obejmą przedstawienie założeń implementacji Aktu oraz – w późniejszym czasie – projektu aktu prawnego wdrażającego unijne rozporządzenie.

Odpowiedzi na powyższe pytania można przesyłać na maila: grai@cyfra.gov.pl z dopiskiem [AI ACT] w tytule wiadomości mailowej, w terminie do 23 kwietnia 2024 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *