Branża ITRynek

SAP z własną platformą Low-Code

SAP ogłosił premierę swojej SAP Build – platformy Low-Code, której powstanie wpisuje się w szerszy trend. Koncepcja Low-Code i No-Code jest próbą odpowiedzi na deficyt programistów na rynku pracy, ale także presję na szybsze wytwarzanie i testowanie rozwiązań IT. IDC podaje, że w ciągu 10 lat na platformach low-code będzie działać około 100 mln użytkowników biznesowych. Jeszcze w 2019 r. Gartner szacował, że do 2024 r. 65% aplikacji będzie powstawało na platformach low-code a dwie trzecie wielkich przedsiębiorstw będzie wykorzystywało minimum 3-4 takie plaformy.

SAP z własną platformą Low-Code

SAP Build umożliwia przekazanie w ręce użytkowników biznesowych budowy potrzebnych rozwiązań – wymaga minimalnego doświadczenia, a zarazem pozwala na tworzenie i rozwijanie aplikacji biznesowych, automatyzację procesów czy kreowanie np. serwisów biznesowych. Dodatkowo ułatwiać i przyśpieszać mają to m.in. predefiniowane pod kątem branż i obszarów scenariusze-schematy do budowy rozwiązań.

SAP Build pozwala wykorzystać dane i aplikacje przetwarzane i wykorzystywane w ramach SAP Business Technology Platform. Pozwala integrować systemy, także spoza ekosystemu SAP, definiować działanie narzędzi monitorujących i automatyzujących ich działanie, także całych procesów, które je wykorzystują. Platforma jest także zintegrowana z narzędziami do komunikacji wideo, umożliwiając organizację zdalnego procesu pracy nad rozwiązaniem w ramach Build.

Zaletą Low-Code jest m.in. obniżenie kosztów developmentu. Podczas konferencji inaugurującej SAP Build, gdzie obecni byli pierwsi użytkownicy platformy, przedstawiciele firmy Qualtrix mówili o uzyskaniu nawet 90% redukcji kosztów wytwarzania rozwiązania. Qualtrix zajmuje się tworzeniem i dostarczaniem narzędzi (w postaci aplikacji) do badania i zarządzania doświadczeniem klientów, pracowników, interesariuszy wypływającym z kontaktu z marką, produktem, etc. Przedstawiany przez Qualtrix przykład dotyczył wytworzenia w SAP Build aplikacji obsługującej program referencyjny. Powstała ona w ciagu 6 miesięcy przy pomocy prostego, wizualnego „programowania” a jej autorem był jeden użytkownik biznesowy, który w minimalnym stopniu skorzystał ze wsparcia IT. Rozwiązanie działa na obu platformach mobilnych, zawiera takie elementy jak komunikator, wyszukiwanie, animacje, komunikaty push, autoryzację i in.

Innym obok Low-Code sposobem na deficyt specjalistów ekosystemu SAP (w skali USA „w grze” jest średnio ok. 230 tys. ogłoszeń o pracę dotyczących rozwiązań, narzędzi lub specjalności związanych z SAP, ze średnią ofertą zarobków na poziomie 134 tys. USD rocznie) jest współpraca z uczelniami wyższymi, koordynowana globalnie. W ostatnim czasie m.in. ogłoszono uruchomieniu od tego roku akademickiego na AGH studiów o systemach ERP we współpracy z SAP.

Specjalistów dla ekosystemów SAP ma także przybywać dzięki udostępnieniu większej liczby bezpłatnych materiałów do nauki i podwyższania kompetencji w zakresie rozwiązań SAP. Podczas konferencji ogłoszono m.in. potrojenie liczby materiałów edukacyjnych dostępnych online. SAP wierzy, że pozwoli to do 2025 r. podnieść kompetencje nawet 2 milionom developerów w skali świata. Służy temu m.in. uruchomienie szerokiej współpracy z czołową platformą e-learningową Coursera. Na tej platformie pojawiły się m.in. także kursy dotyczące ekosystemu SAP dla osób bez doświadczenia w tym obszarze. Max Wessel, Chief Learning Officer w SAP, komentując charakter tej współpracy mówił o formułowaniu „learning journeys”, długofalowych scenariuszy nauczania wobrębie SAP.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *