Cyberbezpieczeństwo
Skala ataków ransomware skokowo przybiera na sile
Według ekspertów McAfee Labs tylko w trzecim kwartale 2016 roku wykryto ponad 1,3 mln nowych próbek oprogramowania typu ransomware. Ogółem specjaliści dysponują już wiedzą na temat istnienia niemal 9 mln rożnego rodzaju aplikacji ransomware. Oprogramowanie takie jest też coraz bardziej zaawansowane technicznie.
Z analiz wynika, że tylko w ciągu pierwszych 9 miesięcy ubiegłego roku nastąpił znaczny rozwój techniczny oprogramowania wykorzystywanego do ataków typu ransomware. W efekcie pojawiły się też nowe sposoby na przeprowadzenie takich ataków. Aplikacje ransomware są dziś w stanie m.in. zablokować dostęp do usług sieciowych wykorzystywanych przez konkretne aplikacje biznesowe lub konsumenckie i są w stanie obejść zabezpieczenia oparte na koncepcji sandboxingu. Przybywa także wyrafinowanych narzędzi wykorzystywanych przez cyberprzestępców na potrzeby prowadzenia rozległych i rozproszonych ataków typu ransomware.
“Myślę, że spokojnie można 2016 rok nazwać rokiem ransomware nie tylko ze względu na ogromny skok w liczbie tego typu ataków, ale również z powodu wyjątkowej spektakularności niektórych z nich. Na szczęście 2016 rok to również lepszy poziom współpracy między branżą bezpieczeństwa a aparatem ścigania, a także konstruktywna kooperacja firm konkurencyjnych w sektorze. Widzimy, że zaczyna przynosić to konkretne rezultaty w walce z cyberprzestępcami. Liczymy na to, że głównie z tego względu rok 2017 przyniesie spowolnienie fali ransomware” – podkreśla mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland. Według ekspertów rośnie też dostępność usług umożliwiających przeprowadzenie ataku ransomware.
Co ciekawe, w trzecim kwartale 2016 roku zanotowano też istotny wzrost ilości wykrytych próbek oprogramowania atakującego system Mac OS. Zdaniem ekspertów McAfee Labs stoi za tym grupa programów reklamowych znana pod nazwą Bundlore. Ponad 2 mln nowych zagrożeń wykryto również w obszarze rozwiązań mobilnych.