CyberbezpieczeństwoPolecane tematy
Skype zyska obsługę szyfrowania połączeń i wiadomości
Microsoft zdecydował się wyjść naprzeciw użytkownikom, którym zależy na wysokim poziomie poufności rozmów prowadzonych za pośrednictwem komunikatora Skype. Najnowsza testowa wersja tej aplikacji została wyposażona w obsługę opracowanego przez firmę Whisper Systems protokołu Signal, czyli technologii szyfrowania połączeń głosowych i komunikacji elektronicznej.
Za sprawą obsługi protokołu Signal użytkownicy komunikatora Skype będą mogli prowadzić rozmowy głosowe szyfrowanych w modelu „end to end”, a także wysyłać sobie innego rodzaju zaszyfrowane treści (zdjęcia, komunikaty tekstowe, dokumenty, pliki audio czy wideo). Co istotne, z rozwiązania tego będzie można korzystać wyłącznie przy komunikacji pomiędzy dwoma użytkownikami – ma to zagwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa.
Przedstawiciele firmy Microsoft podkreślają, że nowa funkcjonalność będzie prosta w obsłudze. Funkcjonalność szyfrowania połączeń nie będzie jednak domyślnie aktywna w przypadku wszystkich rozmów – by z niej skorzystać, użytkownik musi wybrać rozmówcę i skorzystać z odpowiedniej opcji nawiązania połączenia. Co ważne, rozmowa prowadzona może być tylko z tego urządzenia, z którego ją zainicjowano – jeśli użytkownik zechce kontynuować rozmowę z innego sprzętu, będzie musiał od nowa ją zainicjować, wysyłając stosowne zaproszenie do rozmówcy. Nowa funkcja komunikatora Skype – Private Conversations – docelowo ma być dostępna dla użytkowników wszystkich wersji komunikatora. Dotyczy to zarówno aplikacji instalowanych na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. Z kolei dostępna obecnie wersja testowa przeznaczona jest dla użytkowników urządzeń pracujących pod kontrolą systemów Apple iOS, Google Android, Linux, Mac oraz Windows.
Protokół Signal jest rozwijany przez firmę Whisper Systems (a także organizację Open Whisper Systems) i jest powszechnie uznawany za jedno z najskuteczniejszych rozwiązań do zabezpieczania komunikacji elektronicznej. Jako rekomendowane rozwiązanie dla użytkowników – zarówno prywatnych, jak i biznesowych – protokół Signal poleca m.in. walcząca o wolności obywatelskie w Internecie amerykańska organizacja Electronic Frontier Foundation. Co ciekawe, ta sama organizacja odradzała do tej pory korzystanie z komunikatora Skype – właśnie z uwagi na zbyt niski, zdaniem jej przedstawicieli, poziom bezpieczeństwa komunikacji. Dodajmy, że dotąd obsługę protokołu Signal do swoich produktów wprowadzili m.in. twórcy aplikacji WhatsApp (którzy chwalą się, że z ich bezpiecznych rozmów korzysta ponad miliard użytkowników z całego świata), a także Facebook (do komunikatora Messenger) oraz Google (zastosowano go w dostępnym w komunikatorze Allo trybie incognito).