CyberbezpieczeństwoPolecane tematy

Skype zyska obsługę szyfrowania połączeń i wiadomości

Microsoft zdecydował się wyjść naprzeciw użytkownikom, którym zależy na wysokim poziomie poufności rozmów prowadzonych za pośrednictwem komunikatora Skype. Najnowsza testowa wersja tej aplikacji została wyposażona w obsługę opracowanego przez firmę Whisper Systems protokołu Signal, czyli technologii szyfrowania połączeń głosowych i komunikacji elektronicznej.

Skype zyska obsługę szyfrowania połączeń i wiadomości

Za sprawą obsługi protokołu Signal użytkownicy komunikatora Skype będą mogli prowadzić rozmowy głosowe szyfrowanych w modelu „end to end”, a także wysyłać sobie innego rodzaju zaszyfrowane treści (zdjęcia, komunikaty tekstowe, dokumenty, pliki audio czy wideo). Co istotne, z rozwiązania tego będzie można korzystać wyłącznie przy komunikacji pomiędzy dwoma użytkownikami – ma to zagwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa.

Przedstawiciele firmy Microsoft podkreślają, że nowa funkcjonalność będzie prosta w obsłudze. Funkcjonalność szyfrowania połączeń nie będzie jednak domyślnie aktywna w przypadku wszystkich rozmów – by z niej skorzystać, użytkownik musi wybrać rozmówcę i skorzystać z odpowiedniej opcji nawiązania połączenia. Co ważne, rozmowa prowadzona może być tylko z tego urządzenia, z którego ją zainicjowano – jeśli użytkownik zechce kontynuować rozmowę z innego sprzętu, będzie musiał od nowa ją zainicjować, wysyłając stosowne zaproszenie do rozmówcy. Nowa funkcja komunikatora Skype – Private Conversations – docelowo ma być dostępna dla użytkowników wszystkich wersji komunikatora. Dotyczy to zarówno aplikacji instalowanych na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. Z kolei dostępna obecnie wersja testowa przeznaczona jest dla użytkowników urządzeń pracujących pod kontrolą systemów Apple iOS, Google Android, Linux, Mac oraz Windows.

Przeczytaj również
Stawiamy na krótkie iteracje i ludzi ponad procesami

Protokół Signal jest rozwijany przez firmę Whisper Systems (a także organizację Open Whisper Systems) i jest powszechnie uznawany za jedno z najskuteczniejszych rozwiązań do zabezpieczania komunikacji elektronicznej. Jako rekomendowane rozwiązanie dla użytkowników – zarówno prywatnych, jak i biznesowych – protokół Signal poleca m.in. walcząca o wolności obywatelskie w Internecie amerykańska organizacja Electronic Frontier Foundation. Co ciekawe, ta sama organizacja odradzała do tej pory korzystanie z komunikatora Skype – właśnie z uwagi na zbyt niski, zdaniem jej przedstawicieli, poziom bezpieczeństwa komunikacji. Dodajmy, że dotąd obsługę protokołu Signal do swoich produktów wprowadzili m.in. twórcy aplikacji WhatsApp (którzy chwalą się, że z ich bezpiecznych rozmów korzysta ponad miliard użytkowników z całego świata), a także Facebook (do komunikatora Messenger) oraz Google (zastosowano go w dostępnym w komunikatorze Allo trybie incognito).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *