InfrastrukturaCase StudyRynekPREZENTACJA PARTNERA

Sun Garden wykorzystuje najnowszą macierz HPE Primera do zabezpieczenia najważniejszych danych produkcyjnych i logistycznych

Case Study

Sun Garden kończy budowę jednego z najnowocześniejszych w Polsce, w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania. Zarządzające nim oprogramowanie zintegrowane zostało z systemem SAP, który z kolei steruje produkcją we wszystkich zakładach firmy działających w 5 krajach Europy. Bezpieczeństwo funkcjonowania obu rozwiązań wymusiło inwestycje zapewniające ciągłość działania. Za realizację projekty odpowiadały firmy PLC – Doradztwo Informatyczne oraz AB.

Sun Garden wykorzystuje najnowszą macierz HPE Primera do zabezpieczenia najważniejszych danych produkcyjnych i logistycznych

Sun Garden to międzynarodowa firma produkcyjna działająca w branży ogrodowej i wyposażenia wnętrz. Powstała w 1982 roku w Niemczech, a od 1991 roku działa też w Polsce. Sun Garden jako pierwszy zaczął produkować poduszki ogrodowe na skalę przemysłową. Dziś produkuje ich 14 mln rocznie. To także Sun Garden zaprojektował parasol ogrodowy Easy Sun, będący od połowy lat 90. XX wieku gwarancją sukcesu firmy. Znalazł się on nawet w logo Sun Garden. Firma stała się także ważnym producentem na rynku materacy oraz tzw. łóżek kontynentalnych. Jeszcze 10 lat temu obroty firmy wynosiły 50 mln euro, dzisiaj jest to już 170 mln euro. Jak twierdzą przedstawiciele Sun Garden, sukces firma zawdzięcza własnej produkcji. Niemal wszystkie produkty Sun Garden są wytwarzane w jej europejskich fabrykach – w Niemczech, Rumunii, Rosji, na Ukrainie oraz w Malanowie pod Poznaniem, w którym znajduje się także duże centrum magazynowo-logistyczne.

Zautomatyzowana logistyka wymusza inwestycje w IT

Dynamika rozwoju firmy powoduje, że dział IT Sun Garden musi cały czas nadążać za rozwojem biznesu. Ostatnie inwestycje wynikają z – realizowanego właśnie – projektu budowy jednego z najnowocześniejszych w Polsce, w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania. Jest to unikalna inwestycja w skali kraju. Zarządzanie magazynem odbywać się ma przy udziale zaledwie jednego operatora. Pomóc w tym ma zastosowanie ok. 30 wózków samojezdnych, które przewiozą towary pomiędzy magazynem a działem produkcyjnym w sposób niewymagający interwencji człowieka. Sprzężony z nimi zostanie system magazynowy. Wózki sterowane będą za pośrednictwem, wdrożonej kilka lat temu, sieci WLAN. Dodatkowo system sterujący magazynem zostanie zintegrowany z oprogramowaniem klasy ERP firmy SAP.

Uruchamiamy przez nas właśnie magazyn ma zacząć działać w czerwcu 2020 roku. Na jego potrzeby stworzyliśmy dedykowaną serwerownię, która jednocześnie stanowić będzie trzeci węzeł naszego klastra niezawodnościowego – HPE Serviceguard MetroCluster. W celu podniesienia bezpieczeństwa funkcjonowania naszych systemów IT posiada on możliwość – w razie ewentualnej awarii – automatycznego przełączania się pomiędzy węzłami. Zapewnia to ciągłość działania środowiska IT i odporność na utratę danych, co jest o tyle ważne, że wymieniamy je z klientami i partnerami w sposób elektroniczny” – opowiada Piotr Andrzejczak, kierownik Działu Informatyki w Sun Garden. Sun Garden za pośrednictwem elektronicznego systemu EDI (Electronic Data Interchange) przekazuje informacje m.in. na temat zamówień, potwierdzenia zamówień, awiza wysyłek i faktury. „Od dostępności systemów IT zależy więc zarówno funkcjonowanie naszych zakładów, jak i realizacja zamówień klientów” – dodaje.

Konsekwentne budowanie bezpieczeństwa systemu informatycznego

Za pośrednictwem systemu SAP zarządzana jest produkcja w zakładach Sun Garden w Niemczech, Polsce, Rumunii, Rosji i na Ukrainie. Ewentualna awaria infrastruktury IT zakłóciłaby zarówno produkcję, jak i logistykę. Stąd tak ważną rolę pełni niezawodnościowy klaster HPE Serviceguard MetroCluster. Za jego budowę odpowiada firma PLC – Doradztwo Informatyczne. Partnerem w projekcie był także AB, dystrybutor rozwiązań Hewlett Packard Enterprise w Polsce, w tym właśnie macierzy HPE Primera.

Musieliśmy podjąć decyzję, czy na potrzeby trzeciego węzła naszego klastra dokupić kolejną macierz HPE 3PAR, czy już jej następcę – HPE Primera” – wyjaśnia Piotr Andrzejczak. Sun Garden jest pierwszym klientem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie klientów, który zdecydował się na HPE Primera. „Wybraliśmy najnowszą linię systemów pamięci masowych HPE, aby zainwestować w coś, co – naszym zdaniem – będzie za 3-4 lata przełomowym rozwiązaniem. Dodatkowo do wyboru tego rozwiązania przekonała nas łatwość i wygoda zarządzania macierzą HPE Primera. Możemy np. samodzielnie dokonywać aktualizacji firmware. W przypadku uaktualnienia dotychczas stosowanych systemów pamięci masowej wymagane było zdalne wsparcie przedstawicieli serwisu” – dodaje.

Do replikacji danych pomiędzy macierzami wykorzystywana jest sieć 10GB Ethernet. Wybór tej technologii pozwolić ma w przyszłości na ewentualne zwiększeni dystansu pomiędzy lokalizacjami węzłów klastra niezawodnościowego. Jednocześnie firma PLC – Doradztwo Informatyczne wdrożyła system backupu oparty o rozwiązania z rodziny HPE StoreOnce Cloud Bank. Wdrożenie tej technologii pozwoli na zastosowanie najlepszych praktyk budowania niezawodnego backupu zgodnie z zasadą 3-2-1, czyli 3 kopie danych, na 2 urządzeniach, w tym 1 kopia na zewnątrz. Rozwiązanie to jest urządzeniem typu appliance w pełni wspierającym procesy deduplikacji danych będących kopiami zapasowymi, umożliwiającym tworzenie backupów wprost z macierzy dyskowych oraz przechowywanie ich lokalnie, zdalnie i chmurze. HPE StoreOnce w wersji podstawowej dostarczają szereg funkcjonalności m.in. replikację VTL i NAS czy rozwiązanie HPE StoreOnce Catalyst, które oferuje np. deduplikację na źródle. Są także zgodne z wiodącymi aplikacjami do wykonywania kopii zapasowych, m.in. ASIGRA, Veeam, Commvault, Data Protector i Veritas NetBackup oraz najnowszymi standardami komunikacyjnymi, takimi jak 25Gb Ethernet czy 32Gb Fibre Channel. Dzięki zaś procesowi stałego udoskonalania tych rozwiązań, możliwe jest dziś zarządzanie infrastrukturą HPE StoreOnce z poziomu pojedynczego panelu. Wprost przekłada się to na oszczędność czasu i redukcję obciążenia administratorów.

Do zarządzania backupami Sun Garden wybrał system ASIGRA. Jego bogata funkcjonalność pozwala na zbudowanie dowolnej polityki backupu i scenariuszy odtworzeniowych. Obecnie Sun Garden wykorzystuje ASIGRĘ do: backupu usług cloud computing (Microsoft Office 365), zdalnego backupu oddziałów w Rumunii, Niemczech, Rosji i na Ukrainie. Integracja HPE StoreOnce i ASIGRA, maszyn wirtualnych oraz baz danych. Unikalną funkcjonalnością ostatniego z tych rozwiązań jest bezagentowy backup i ochrona przed malware.

Wsparcie sprawdzonych partnerów technologicznych

Sun Garden już kilka lat temu postawił na rozwiązania HPE i wykorzystuje w swoich zakładach oraz magazynach technologie sieci bezprzewodowych Aruba Networks (a Hewlett Packard Enterprise Company), które także wdrożyła firma PLC – Doradztwo Informatyczne. Wówczas inwestycje te wymusiły rosnące potrzeby w zakresie przepustowości sieci WLAN, m.in. w związku z wdrażaniem nowych rozwiązań wspierających działalność firmy, w tym na produkcji. Sun Garden korzysta także z serwerów HPE Integrity RX i macierzy HPE 3PAR.

Wybrane przez Sun Garden obecnie rozwiązanie HPE Primera to najnowsza macierz przeznaczona do zastosowań o znaczeniu krytycznym. Wśród najistotniejszych różnic w stosunku do typowych macierzy znajdują się m.in. kwestie związane z zapewnieniem nieprzerwanego działania aplikacji oraz kontrolą ich wydajności, elastycznością użycia i ochroną inwestycji, a także łatwością prowadzenia prac administracyjnych. Jednocześnie HPE Primera stanowi połączenie doświadczeń HPE zdobytych m.in. w toku prac rozwojowych nad macierzami 3PAR i Nimble Storage, uzupełnionych narzędziami opartymi na mechanizmach sztucznej inteligencji i platformie analizy predykcyjnej HPE InfoSight.

Mechanizmy sztucznej inteligencji wbudowane w macierze HPE Primera upraszczają zarządzenie i odciążają administratora. Dzięki nim można np. automatycznie porównać swoją konfigurację i wydajność do podobnych środowisk pracujących u innych klientów tak, aby wykryć różnice w konfiguracji parametrów macierzy oraz anomalie dotyczące jej bieżącego działania. W efekcie, administrator dostaje konkretne rekomendacje pozwalające poprawić charakterystykę pracy macierzy. Jednocześnie, wbudowane w HPE Primera elementy sztucznej inteligencji wraz z platformą analizy predykcyjnej HPE InfoSight potrafią analizować działanie całej infrastruktury IT. Daje to możliwość śledzenia i określenia wydajności w każdym miejscu przepływu danych – od serwera, poprzez sieć, aż do macierzy dyskowej. Platforma InfoSight zapewnia też możliwość prowadzenia symulacji pokazujących w jaki sposób zwiększona ilość danych, czy planowane do wdrożenia dodatkowe aplikacje wpłyną na kondycję i wydajność pracy infrastruktury IT.

Certyfikacja pod kątem systemu wspomagającego zarządzanie

Co prawda kupiliśmy już macierz HPE Primera, ale nie została ona jeszcze do końca wdrożona i certyfikowana na potrzeby budowanego przez nas rozwiązania MetroCluster dla nowego systemu SAP S/4HANA. Właśnie podnieśliśmy jego wersję z SAP Enhancement Package 7 for ERP 6.0 na EHP8 na systemie testowym” – wyjaśnia Piotr Andrzejczak. „Wcześniej nasz system działał na innej bazie danych. Aby jednak móc przetestować środowisko SAP HANA musieliśmy dokonać wspomnianej migracji. Docelowo – gdy SAP HANA przejdzie już wszystkie testy i dokonamy migracji wersji produkcyjnej – będziemy potrzebować dodatkowej macierzy. Naszym wyborem z pewnością będzie ponownie HPE Primera” – podsumowuje.

Unikalność tego wdrożenia przyczyniła się do otrzymania przez firmę PLC Doradztwo Informatyczne wyróżniania w kategorii „Innowacyjne Osiągnięcie Technologiczne”, które zostało przyznane podczas tegorocznego Kongresu Partnerów HPE w Polsce. Więcej informacji o tym wdrożeniu i zastosowanych technologia będzie można dowiedzieć się na konferencji w Poznaniu organizowanej przed PLC Doradztwo Informatyczne oraz HPE konferencja2020.plc-solutions.pl.

Korzyści z wdrożenia HPE Primera w Sun Garden
  • Szybkość obsługi i uproszczenie całego procesu zarządzania macierzą. Macierze HPE Primera potrafią np. automatycznie porównać swoją konfigurację i wydajność do podobnych środowisk pracujących u innych klientów, aby wykryć różnice w konfiguracji parametrów macierzy oraz anomalie dotyczące jej bieżącego działania. W efekcie, administrator dostaje konkretne rekomendacje pozwalające poprawić charakterystykę pracy swojej macierzy.
  • Wbudowane w macierz HPE Primera elementy sztucznej inteligencji – wraz z platformą analizy predykcyjnej HPE InfoSight – potrafią analizować działanie całej infrastruktury IT. Daje to możliwość śledzenia i określenia wydajności w każdym miejscu przepływu danych: od serwera, poprzez sieć, aż do macierzy dyskowej.
  • Wspierająca działanie macierzy HPE Primera platforma InfoSight zapewnia też możliwość prowadzenia symulacji pokazujących w jaki sposób zwiększona ilość danych, czy planowane do wdrożenia dodatkowe aplikacje wpłyną na kondycję i wydajność pracy infrastruktury IT.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *