Branża ITRynek

W Polsce przybywa fintechów, co drugi ma siedzibę w Warszawie

Raport “Branża fintech w Warszawie” opracowany przez firmę Antal dla Urzędu m.st. Warszawy rzuca nowe światło na postrzeganie stolicy przez inwestorów oraz przyszłość sektora fintech w regionie. Analizy pokazują,że Warszawa, uznana za jedno z czołowych centrów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej, przyciąga uwagę inwestorów m.in. dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii finansowych.

W Polsce przybywa fintechów, co drugi ma siedzibę w Warszawie

W 2023 roku liczba działających w Polsce instytucji typu fintech wzrosła względem 2023 roku o 82%. Ogółem na koniec 2023 roku w Polsce funkcjonowało ponad 400 firm z branży fintech. Co ciekawe, niemal co druga (45%) firma tego typu ma siedzibę w Warszawie. W ostatnim roku udział procentowy fintechów w Warszawie w skali ogólnopolskiej wzrósł o 6 punktów procentowych. Zdaniem autorów analizy oznacza to, że stolica przyciąga talenty i inwestycje kreując przyszłość technologii finansowych. Istotny jest tu m.in. ekosystem wspierający innowacje oraz lokalne wsparcie dla startupów. Rosnące znaczenie Warszawy w polskim ekosystemie fintech jest widoczne m.in. w kontekście innowacji związanych z płatnościami bezgotówkowymi oraz wykorzystaniem technologii Blockchain.

I tak, Warszawa zajmuje 2. miejsce wśród najbardziej bezgotówkowych polskich miast według rankingu Cashless Cities. Polskie rozwiązania płatnicze, takie jak BLIK, są unikalne na skalę kontynentu, ale także świata. Według Globalnego Indeksu Centrów Finansowych stolica zajmuje 70. miejsce globalnie, ale 3. miejsce w regionie Europy Wschodniej i Azji Centralnej.

“Rozwój sektora fintech w Warszawie to potwierdzenie naszej wizji przekształcenia stolicy w hub innowacji, który przyciąga zarówno inwestycje, jak i talenty. Nasze zaangażowanie w tworzenie przyjaznego środowiska dla firm fintechowych jest kluczowym elementem strategii rozwoju miasta. Jesteśmy dumni, że tak wiele innowacyjnych przedsiębiorstw z sektora fintech zdecydowało się umiejscowić swoje działania w Warszawie. To świadczy o naszej pozycji lidera w dziedzinie technologii finansowych w regionie” – komentuje Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Eksperci podkreślają zaś, że Warszawa przyciąga najbardziej innowacyjne talenty i firmy. “Dynamiczny wzrost, prawie dwukrotny, liczby firm fintechowych w Polsce, od 2018 do 2023 roku, doprowadził do sytuacji, gdzie w Warszawie jest ponad 20 tysięcy dostępnych kandydatów w branży fintech. Ci kandydaci to osoby, które pracowały lub obecnie pracują w firmach fintech, co świadczy o dynamicznym wzroście sektora i jego roli jako kluczowego pracodawcy w stolicy”– mówi Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal. Warszawa przyciąga zagranicznych specjalistów z sektora finansowego przede wszystkim dzięki obecności zagranicznych firm takich jak Point75, Goldman Sachs i JP Morgan, zaangażowanych w międzynarodowe projekty. Szybki rozwój branży fintech ma wpływ m.in. na wynagrodzenia proponowane osobom chętnym do pracy w sektorze fintech.

W Polsce przybywa fintechów, co drugi ma siedzibę w Warszawie

“Obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania pozycjami w sektorze fintech, co jest dowodem na to, że miasto jest obecnie jednym z najważniejszych europejskich hubów. Pracodawcy w branży fintech poszukują osób, które posiadają zarówno twarde kompetencje, jak i umiejętności miękkie. Wymagający sektor finansowy potrzebuje specjalistów ze znajomością nowych technologii i umiejętnościami analitycznymi, które są niezbędne do skutecznego rozwiązywania problemów. Jednak równie ważne są umiejętności miękkie, takie jak inteligencja emocjonalna i silne umiejętności komunikacyjne, które pozwalają na skuteczną współpracę z zespołem oraz budowanie trwałych relacji z klientami” – podkreśla Sebastian Sala, Business Unit Director Banking & Insurance, SSC/BPO w firmie Antal. Według niego już na początku kariery eksperci z branży fintech mogą liczyć na wynagrodzenie 8-12 tys. zł brutto, natomiast specjaliści z ponad 5-letnim doświadczeniem zarabiają średnio 20-30 tys. zł brutto miesięcznie.

Analizy pokazują, że ostatnie lata przyniosły też znaczące wzrosty w sektorach insurtech i crowdfunding. W 2022 roku wzrosty w tych branżach sięgnęły odpowiednio 175% i 89%. Badanie firmy Antal zostało zrealizowane m.in. na podstawie własnych analiz oraz wywiadów z przedstawicielami firm z sektora fintech.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *