PracaRynek

Kto otrzymał największe podwyżki na krajowym rynku pracy?

Firma Antal opublikowała 12. edycję Raportu Płacowego, wskazującego poziom wynagrodzeń na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Jak się okazuje, średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów wyniosło 14 038 zł, w stosunku do 13 654 zł w poprzedniej edycji raportu – co oznacza wzrost o 3% rok do roku. Najwyższe podwyżki (13%) otrzymali prawnicy, a najniższe m.in. menedżerowie w branży IT (1%).

Kto otrzymał największe podwyżki na krajowym rynku pracy?

W ciągu minionego roku zaobserwowano niewielkie wzrosty płac, które są głównie wywołane inflacją oraz stabilizacją ogólnych tendencji rynkowych. Wzrosty te wynikają zwłaszcza z rosnących kosztów utrzymania, które przekładają się na wyższe oczekiwania pracowników oraz kandydatów. Jednakże pracodawcy znacznie ostrożniej niż w ubiegłym roku zarządzają budżetem, mając na względzie większe nakłady związane z utrzymaniem działalności.

Jak już wspomniano, największy wzrost wynagrodzeń obserwowany jest w branży prawniczej. Specjaliści i menedżerowie z tego obszaru mogli liczyć na zarobki o 13% większe niż w roku poprzednim, które wynosi średnio 14 505 zł brutto. Na podium znalazła się także farmacja ze wzrostem 8% (średnio 14 637 zł brutto) oraz bankowość i ubezpieczenia, gdzie wynagrodzenia poszybowały także o 8% w górę (średnio 13 738 zł). Najmniejsze wzrosty, o 1% zanotowane zostały w branży IT (średnio 18 996 zł brutto), logistycznej (średnio 12 317 zł brutto) oraz sprzedaży i marketingu (średnio 13 966 zł brutto).

Kto otrzymał największe podwyżki na krajowym rynku pracy?
Źródło: Antal

“Wzrosty płac odnotowują przede wszystkim osoby, które dopiero niedawno rozpoczęły swoją karierę zawodową. To właśnie one najbardziej odczuwają wzrost cen i w wyniku tego negocjują wyższe stawki wynagrodzeń. Ponadto ich wynagrodzenia są waloryzowane o inflację. W tym samym czasie wynagrodzenia menedżerów i dyrektorów rosną nieznacznie. Rynek IT pierwszy raz od wielu lat przechodzi przez korektę rynkową. Wielu specjalistów IT jest zaskoczonych zmniejszającą się liczbą ofert pracy, a także wydłużonymi projektami rekrutacyjnymi. Wynika to z faktu, iż na rynku jest więcej dostępnych kandydatów oraz firmy, ograniczając budżety, z większą starannością przyglądają się dopasowaniu kandydatów do organizacji” – komentuje Artur Skiba, prezes zarządu Antal.

Najpopularniejsze benefity pozapłacowe

Według badania Antal, jednym z najważniejszych benefitów dla specjalistów i menadżerów jest niezmiennie możliwość pracy zdalnej (60%). Mimo że oferowanie jej przez pracodawców spadło o 9% porównując z ubiegłym rokiem. Wysoko w rankingu jest również prywatna opieka medyczna (55%) oraz elastyczny czas pracy (54%). Największy wzrost popularności, w porównaniu z poprzednim rokiem (+6%) odnotował natomiast benefit w postaci samochodu służbowego. Jak wskazują autorzy raportu, pracownicy cenią sobie też wsparcie ze strony pracodawcy w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a osobistym.

Z kolei benefit, którego pracownicy zdecydowanie nie chcą to prezenty i bony. W porównaniu z poprzednim rokiem zainteresowanie nimi spadło o 19%.

Kto otrzymał największe podwyżki na krajowym rynku pracy?
Źródło: Antal

Outsourcing coraz bardziej popularną formą współpracy

Ewolucja i zmiana w kierunku wzrostu płac jest nieunikniona w obecnych czasach, w których coraz więcej kandydatów oczekuje wyższych pensji, by utrzymać ten sam lub wyższy poziom życia, biorąc pod uwagę obecną inflację. Firmy muszą więc dostosowywać swoje strategie wynagrodzeń do obecnych trendów oraz poszukiwać dodatkowych rozwiązań pozapłacowych, aby pozostać konkurencyjne na rynku pracy. Jak wskazują twórcy raportu, coraz bardziej popularną formą współpracy staje się outsourcing.

Przedsiębiorcy, zamiast tworzyć kolejne etaty, decydują się na outsourcing głównie prostych zadań i procesów, co umożliwia im bardziej efektywne zarządzanie zasobami. Z danych Antal wynika, że 54% specjalistów i menedżerów choć raz skorzystało z takiej usługi. Z kolei 10% respondentów korzysta z niej w odniesieniu do ponad połowy potrzeb na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich w skali roku.

“Warto zwrócić uwagę na rosnące zjawisko zatrudniania kandydatów z Polski na międzynarodowe projekty w ramach outsourcingu, na stanowiska takie jak team assistant, project assistant czy personal assistant, oczywiście w pełni zdalnie. W tym przypadku osiągane stawki są podobne do tych obowiązujących w stacjonarnym czy hybrydowym trybie pracy” – dodaje Dominik Kalinowski, Head of Outsourcing w Antal.

Bankowość stabilną branżą

Obecnie, jedną z najstabilniejszych branż jest bankowość. Tak będzie także w drugim półroczu 2023, prognozują autorzy badania. Brak radykalnych zmian powoduje, że firmy z tego sektora planują rozwój i tworzone są wciąż nowe wakaty.

“Organizacje muszą działać szybko, aby sprostać wyzwaniom transformacji cyfrowej i zachęcić pracowników do zmiany pracy, a także pozyskać nowe talenty. Jednocześnie stabilność sektora bankowego w Polsce oraz potrzeba rozwoju i angażowania w niego pracowników wskazują, że jest to sektor atrakcyjny dla kandydatów poszukujących rozwijającego miejsca pracy. COVID-19, digitalizacja procesów i rozwój AI spowodował wzrost zapotrzebowania na specjalistów w obszarze cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa danych, wraz z transformacją w zakresie płatności i digitalizacją transakcji” – podsumowuje Sandra Moczarska, Team Manager, Antal Banking & Insurance.

Pełen raport można pobrać tu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *