PracaBranża ITRynek

Którzy specjaliści IT mogą liczyć na pięciocyfrowe podwyżki?

Specjaliści IT ze średnim wynikiem 18.843 złotych i podwyżkami, które w ciągu roku potrafią sięgnąć 10.000 złotych, są – poza kadrą zarządzającą – najlepiej opłacanymi pracownikami w Polsce. Komu dokładnie pracodawcy są gotowi zapłacić tak dużo?

Którzy specjaliści IT mogą liczyć na pięciocyfrowe podwyżki?

Rynek IT nabiera nowego tempa i wygląda na to, że nie zamierza się zatrzymywać – zarówno pod względem wzrostu zatrudnień, jak i pod względem wynagrodzeń. Potwierdza to 11. Edycja Raportu Płacowego Antal przeprowadzonego na przestrzeni II półrocza 2021 roku i I półrocza 2022 roku, z którego wynika, że w porównaniu do zeszłorocznej edycji badania specjaliści i menedżerowie z branży IT osiągnęli zarobki wyższe o 34% w roku bieżącym. Powód? Rynek dosłownie wysysa doświadczonych ekspertów. Pracownicy, którzy chcą zmienić pracę, bez problemu dostają wyższą pensję od nowego pracodawcy lub kontroofertę od obecnego, który chce zachować specjalistę w swoim zespole. Co jednak jeszcze ważniejsze, firmy posiadające siedziby za granicą chętnie zatrudniają polskich specjalistów IT. Oferując atrakcyjne dodatki relokacyjne bądź zatrudniając zdalnie, stają się atrakcyjni dla kandydatów, ci więcej wypłacają wynagrodzenie w walucie rynków zagranicznych. W obliczu szalejącej inflacji, pensja w euro, dolarach czy funtach jest wyższa niż w złotówkach.

“Sprawia to, że i polscy pracodawcy muszą mierzyć się z większymi oczekiwaniami specjalistów IT. Przykładem może być Senior DevOps Engineer, który obecnie zarabia pomiędzy 28 a 32 tys. zł netto czy Senior Security Engineer ze średnimi zarobkami na poziomie 26-30 tys. zł netto” – mówi Edyta Morek, Senior Consultant, Antal IT Services.

Możliwość pracy w zagranicznej firmie działającej poza Polską przyciąga jednak nie tylko zarobkami. To też możliwość rozwoju – w ten sposób bowiem zdobywa się doświadczenie w pracy z międzynarodowym zespołem rozsianym po całym świecie, a przy tym doskonali zdolność komunikacji w języku angielskim.

Przeczytaj również
1,5 mln miejsc pracy w Anglii jest narażonych na ryzyko automatyzacji

“Trzeba również zauważyć, iż zatrudnienie się poza granicami kraju jest obecnie dużo łatwiejsze, szczególnie że biorąc pod uwagę możliwość pracy zdalnej, lokalizacja w branży IT przestaje mieć znaczenie. Dla przykładu, jednego z naszych absolwentów zatrudniła polska firma działająca dla sektora bankowego w Tajlandii. Problemem nie było nawet to, że jest juniorem, bo udowodnił, że zna Javę, czyli wymaganą technologię na tyle, na ile było to potrzebne” – wskazuje Magdalena Rogóż,  ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com.

Tych programistów pracodawcy szukają najczęściej

Z danych Antal oraz Kodilla.com wynika, że obecnie najbardziej poszukiwani są doświadczeni kandydaci na stanowiska developerskie, takie jak: Java Developer/ Senior Java Developer, Python Developer, C# Developer, React/Angular Developer. To głównie specjaliści, którzy wspierają firmy w kontekście tworzenia aplikacji i platform internetowych.

Dodatkowo, pracodawcy chętnie zatrudniają specjalistów w obszarze Cyber Security. Security Engineer, Treat Hunter, Pen Testerzy – osoby na takich stanowiskach wspierają klientów w kontekście bezpieczeństwa i zarządzania informacjami. Duże zapotrzebowanie jest również na role cloudowe pełnione przez DevOps engineerów, ze względu na coraz więcej rozwiązań, które są przenoszone na chmurę i potrzebują wsparcia w tym zakresie.

Którzy specjaliści IT mogą liczyć na pięciocyfrowe podwyżki?

Według danych przekazanych Kodilla.com przez Antal, najwięcej ofert – około 20 tygodniowo – otrzymują Java Developerzy. W tej kategorii poszukiwani są kandydaci na stanowiskach senior, jak i regular. Dostępnych na rynku jest około 2000-4000 ogłoszeń o pracę. IT Python Developer oraz React/Angular Developer otrzymują z kolei około 10 ofert tygodniowo. Na rynku dostępnych jest około 2000 ogłoszeń. Natomiast C# Developer to przykład stanowiska, na które jest aktywnych około 500-1000 ogłoszeń. Programiści dostają kilka ofert tygodniowo. Na stanowisko DevOps ogłoszeń o pracę jest około 1000, ale stanowisko to charakteryzuje duża rozpiętość i różnorodność technologiczna, dlatego też osoby specjaliści ci otrzymują około 10 ofert tygodniowo.

Przeczytaj również
Lenovo nawiązuje strategiczne partnerstwo z Orange

Stanowiska z obszaru cyberbezpieczeństwa to przykłady ról niszowych, na które nie ma stałego zapotrzebowania. Tych ról dostępnych na rynku jest około 200, co proporcjonalnie przekłada się na liczbę propozycji, jakie dostają specjaliści i jest ich kilka miesięcznie. Mniej popularne stanowiska to z kolei obszary: Mainframe, Middleware, Administratorzy baz danych (DB2, Cognos, Teradata, Guardium), stanowiska z obszaru wizualizacji danych (np. Qlik). Należą one do ról niszowych, w związku z tym specjaliści z tych obszarów otrzymują zdecydowanie mniej ofert pracy.

Zakres umiejętności najbardziej poszukiwanych programistów:

  • Java Developer/ Senior Java Developer – testuje, debuguje i kompiluje, tworząc rozmaite usługi odpowiadające na biznesowe wymagania różnych klientów. Sprawdzi się też jako twórca aplikacji mobilnych. Doświadczonych specjalistów cały czas jest za mało na rynku pracy – brakuje ich w analityce danych, bankowości czy ubezpieczeniach, gdyż w tych branżach aplikacje odpowiadają jednocześnie za szereg operacji dla tysięcy klientów.
  • Python Developer – to język dość prosty, dlatego szybko można się go nauczyć – a zapotrzebowanie na nowych i dobrych programistów jest cały czas spore. Jest on również bardzo wszechstronny, co oznacza, że ktoś, kto nauczył się Pythona odnajdzie się w wielu dziedzinach programowania. Dobrze poszukać zatrudnienia w branżach takich, jak:  finanse, bankowość, ubezpieczenia. Średnie zarobki są tam z reguły najwyższe.
  • C# Developer – C# to język programowania stworzony przez firmę Microsoft, stanowiący bezpośrednią konkurencję dla języka Java pod względem funkcjonalności, które oferuje. Jest on również jednym z najpopularniejszych języków używanych przy tworzeniu gier video. Najwięcej ofert dla specjalistów C# mają obecnie firmy Comernal Software, Abax i ProData Consult.
  • React Developer – to deweloperzy front-end, którzy zarządzają wszystkim, co jest widoczne dla użytkowników w przeglądarkach internetowych lub aplikacjach. Programista React zajmuje się projektowaniem i implementacją funkcji i rozwiązań dla stron internetowych i aplikacji za pomocą React.
  • Angular Developer – Angular jest frameworkiem do tworzenia warstwy frontend aplikacji typu Single Page Application (SPA), a tym samym głównym konkurentem narzędzi takich jak React czy Vue.
  • .Net Senior Developer – powinien umieć obsłużyć różne aspekty tworzenia aplikacji. Projektuje aplikacje od podstaw i konfiguruje już istniejące systemy. Bardzo często Senior .Net Developer przy tworzeniu aplikacji współpracuje z różnymi zespołami, dlatego powinien też być komunikatywną osobą.
Przeczytaj również
Polacy spędzają w internecie średnio ponad 23 lata swojego życia

Branże, które rekrutują najpilniej

Jeśli chodzi o sektory, które chcą potrzebuję najwięcej programistów, należą do nich przede wszystkim: bankowość, IT, który swoimi rozwiązaniami wspiera działanie przedsiębiorstw, unijne instytucje rządowe czy nowoczesne technologie wykorzystywane w codziennym życiu.

“Ciężko natomiast wskazać branże, w których są większe czy mniejsze oczekiwania co do umiejętności kandydatów. Faktycznie instytucje finansowe czy banki mają dość wysokie progi wejścia do projektu ze względu na specyfikę rozwiązań jakie tworzą, ale z drugiej strony każda firma chce mieć najlepszych specjalistów w swoich szeregach, aby zapewniać jak najlepsze rozwiązania czy usługi” – komentuje Karolina Giza, Team Leader, Antal IT Services.

I dodaje, że bardzo ważna jest również dbałość o szczegóły. Rozwiązania tworzone dla sektora bankowego wymagają bowiem szczególnej staranności i bezpieczeństwa, ponieważ nawet najdrobniejsze błędy i niedociągnięcia mogą skutkować milionowe straty. Dlatego też stawiają wysokie oczekiwania dla pozycji regular/senior/lead.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *