AplikacjeRynek

Windows 10 przekroczył barierę 50%

Po czterech latach zabiegów i starań Microsoftu wreszcie nastąpił ten dzień – system Windows 10 pracuje obecnie na ponad połowie komputerów wykorzystujących środowisko operacyjne Microsoft. Jak informują analitycy z firmy Net Applications, przełom nastąpił w maju 2019 roku. Windows 10 zainstalowany jest na 51,8% komputerów z Windows i 45,7% wszystkich komputerów osobistych.

Windows 10 przekroczył barierę 50%

Z danych za maj 2019 roku wynika co prawda, że akurat w tym konkretnym miesiącu wzrost popularności Windows 10 nie był szczególnie imponujący (i wyniósł o połowę mniej niż np. w rekordowym marcu bieżącego roku) – kluczowy jest jednak fakt, iż wystarczyło to do pokonania symbolicznej bariery 50% popularności. Oznacza to, że Microsoft nie przekroczył jeszcze magicznej granicy miliarda komputerów PC z zainstalowanym Windows 10 – w marcu br. przedstawiciele firmy poinformowali, że z tej wersji systemu korzysta ponad 800 mln komputerów. Warto wspomnieć, że po premierze najnowszej odsłony systemu Windows przedstawiciele koncernu Microsoft prognozowali, że z Windows 10 korzystać będzie miliard użytkowników w ciągu maksymalnie 2-3 lat. Prognoz tych nie udało się jednak zrealizować – w lipcu miną 4 lata od premiery Windows 10.

Odnotowany w maju wzrost popularności Windows 10 odbył się przede wszystkim kosztem systemu Windows 7, który jeszcze niedawno pozostawał najpopularniejszym środowiskiem operacyjny Microsoftu. Obecnie z tej wersji systemu korzysta 40,1% użytkowników komputerów z Windows. Przekłada się 35,4% wszystkich użytkowników komputerów osobistych. Na kolejnym miejscu rankingu popularności znajduje się Windows w wersji 8/8.1 z wynikiem 5,4% komputerów z Windows i 4,8% wszystkich komputerów PC, zaś listę zamyka wiekowy Windows XP – używany odpowiednio na 2,5% komputerów z Windows oraz 2,2% wszystkich komputerów osobistych. Co ważne, w przypadku Windows XP są to wyniki dość zaskakujące, zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę, że Microsoft zakończył świadczenie rozszerzonych usług wsparcia technicznego dla tego systemu w 2014 roku.

Warto odnotować, że statystyki firmy Net Applications dotyczą rynku globalnego. W Polsce sytuacja wygląda nawet lepiej dla Windows 10 – z systemu tego korzysta blisko 49% wszystkich rodzimych internautów (co oznacza wzrost o 0,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem). Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych desktopowych systemów operacyjnych znajduje się Windows 7 z wynikiem 33,77%, zaś na pozycji trzeciej Windows 8 (7,9%). Na czwartym miejscu wśród najbardziej rozpowszechnionych systemów operacyjnych znalazł się Windows XP (3,08% – warto odnotować, że to wynik wyraźnie powyżej światowej średniej), zaś listę zamyka Mac OS z wynikiem 2,94%.

Dodajmy, że sytuacja na obu listach (globalnej i polskiej) powinna wkrótce jeszcze wyraźniej zmieniać się na korzyść Windows 10 – jako, że na początku 2020 roku Microsoft planuje zakończenie okresu świadczenia podstawowego wsparcia dla jego największego konkurenta, czyli Windows 7. Jeśli dotychczasowe tempo wzrostu popularności Windows 10 utrzyma się, to w styczniu 2020 roku z systemu tego korzystać może nawet ok. 60% wszystkich światowych użytkowników komputerów klasy PC.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *