Sztuczna inteligencjaRynekPolecane tematy
10 najpopularniejszych narzędzi Generative AI w 2023 roku
Generatywna AI była w minionym roku wszechobecną technologią, która przesuwała granice i zredefiniowała kilka branż w krótkim czasie. Jak wynika z analizy Writterbudy.ai, od września 2022 roku do sierpnia roku 2023 zaledwie 50 najlepszych narzędzi AI wygenerowało liczbę ponad 24 mld wizyt użytkowników. Jak się można było spodziewać, najpopularniejszy był oczywiście ChatGPT, który z tej ogromnej liczby sam odpowiada za 60% ruchu (14,6 mld wizyt). Jakie jeszcze narzędzia GenAI znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia?
Przedstawiciele Writterbudy.ai, korzystając z SEMrush, narzędzia SEO, przeanalizowali ponad 3000 rozwiązań AI, pobierając dane z różnych katalogów zawierających listę narzędzi AI. Na tej podstawie wyodrębnili 50 najczęściej odwiedzanych narzędzi, które odzwierciedlają ponad 80% ruchu w branży AI we wspomnianym wyżej, badanym okresie.
Jak wynika z ich ustaleń, w 2023 roku branża AI odnotowywała średnio 2 miliardy wizyt miesięcznie, a w ciągu II półrocza bieżącego liczba ta wzrosła do 3,3 miliarda. Największą popularnością cieszyły się chatboty AI, które odnotowały 19,1 miliarda odwiedzin, czytamy w analizie Writterbudy.ai.
Stany Zjednoczone przyczyniły się do 5,5 miliarda wizyt, co stanowi 22,62% całkowitego ruchu, podczas gdy kraje europejskie odpowiadały łącznie za 3,9 miliarda wizyt. Ponad 63% użytkowników narzędzi AI uzyskało do nich dostęp za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Co ciekawe, aż 69,5% użytkowników tych rozwiązań to mężczyźni, a 30,5% to kobiety.
10 najpopularniejszych narzędzi AI w 2023 roku
ChatGPT – najpopularniejszy na świecie chatbot AI, przedstawiać chyba nie trzeba. Uruchomiony w listopadzie 2022 roku.
Character AI – chatbot AI zaprojektowany po to, aby pomóc użytkownikom tworzyć postacie i rozmawiać z nimi oraz aby uzyskać prawdziwe ludzkie odpowiedzi. Uruchomiony we wrześniu 2022 roku.
Bard – chatbot AI, za którym stoi gigant technologiczny, firma Google. Pomimo późnego uruchomienia i ograniczeń geograficznych, rozwiązanie to odnotowało szybki wzrost. Uruchomiony w marcu 2023 roku.
Janitor AI – chatbot AI wyróżniający się mocnym angażowaniem użytkowników w interakcje, umożliwia również tworzenie własnych chatbotów. Uruchomiony w maju 2023 roku.
Perplexity AI – aplikacja edukacyjna AI, która ułatwia i przyspiesza naukę. Pozwala użytkownikom formatować pytania w wątki, dzięki czemu mogą łatwo przyswoić informacje. Jest dostępna jako aplikacja internetowa, aplikacja na Androida i aplikacja IOS. Co ciekawe, założyciele Perplexity AI pracowali w Google AI. Uruchomiona w sierpniu 2022 roku.
CivitAI – platforma generująca obrazy AI. Uruchomiona w listopadzie 2022 roku.
Leonardo AI – narzędzie pozwalające generować obrazy i tworzyć zasoby wizualne o jakości produkcyjnej. Posiada aplikację na IOS i Androida. Uruchomione w grudniu 2022 roku.
ElevenLabs – głosowo-wizualna platforma GenAI oferując m.in. zamianę tekst na mowę i klonowanie głosu. Uruchomiona w październiku 2022 roku.
CapCut – wszechstronny edytor wideo, oferujący edycję online, stacjonarną i mobilną. Zawiera inteligentne funkcje AI, obszerne zasoby czy opcje dostosowane do mediów społecznościowych, projektów biznesowych i osobistych. Uruchomiony w kwietniu 2020 roku.
Cutout.pro – platforma do projektowania wizualnego, która wspiera tworzenie treści za pomocą narzędzi do usuwania niechcianych elementów, ulepszania obrazów/filmów i automatyzacji zadań projektowych. Chociaż firma została założona już w 2018 roku, udało jej się wprowadzić liczne innowacje dzięki funkcjom opartym właśnie na sztucznej inteligencji.