Praca

5 cech idealnego pracownika w branży IT

Choć zainteresowanie nauką kodowania w naszym kraju stale rośnie, branża wciąż boryka się z niedoborem odpowiednio zmotywowanych i przygotowanych do wymogów dużych korporacji IT pracowników. Rzecz w tym, że nie wystarczy jedynie pobieżna wiedza lub znajomość jednego z popularniejszych języków programowania, by prestiżowy świat IT stanął dla nas otworem.

5 cech idealnego pracownika w branży IT
fot. Andrzej Banas, www.andrzejbanas.pl

Liczące się na rynku firmy szukają pracowników z konkretnym zestawem cech i umiejętności, który wpasuje się w panujące standardy i zostanie na dłużej. Dla wszystkich tych, którzy planują rozpocząć karierę jako programista przedstawiamy zestaw 5 kluczowych zalet, które mogą przesądzić o zatrudnieniu w wymarzonej firmie. Według ankiety przeprowadzonej przez LinkedIn wśród liderów biznesu, aż 57% osób jest zdania, że przy wyborze kandydata do pracy umiejętności miękkie są ważniejsze od innych. Jakie jeszcze cechy wyróżnią kandydata?

1.    Kreatywność
Programowanie kojarzy się przede wszystkim z logicznym myśleniem i mechaniczną, powtarzalną pracą – to skojarzenie mija się jednak z prawdą. Jest tam też sporo miejsca na kreatywność i każdy kandydat wyróżniający się takim podejściem do kodowania jest wartościowy dla pracodawcy. Celem programowania jest rozwiązywanie problemów, co wymaga poszukiwania różnych, często nietypowych rozwiązań. Samo w sobie rozwija wyobraźnię, o ile nie popadniemy w rutynę i zamkniemy się nowe możliwości. A już w tym głowa każdego uczącego się programisty, by nie podążać utartymi ścieżkami, tylko szukać nowych, prowadzących do celu. Przyszły pracodawca na pewno zauważy to podczas procesu rekrutacji.

2.    Doświadczenie projektowe
Rekrutacje w branży IT skupiają się na sprawdzeniu praktycznych umiejętności kandydata. Możliwość pochwalenia się swoimi skończonymi projektami, zbliżonymi do tych, które realizowane są na co dzień w firmie, ukazuje kandydata jako osobę gotową do podjęcia pracy „od zaraz”. Pracodawca bowiem ma pewność, że zatrudniając osobę z doświadczeniem projektowym, często nabytym podczas pracy w grupie, wie, że nowy pracownik szybko wdroży się do realiów panujących w jego firmie. To także gwarancja szybszej aklimatyzacji w nowym środowisku i zwrot z inwestycji poniesionej w pracownika.

3.    Umiejętności miękkie
Trening umiejętności miękkich to istotna część nauki programowania, o której niestety często się zapomina. Ten błąd popełniają zwłaszcza samoucy, którzy marzą o karierze w IT, a wiedzę czerpią głównie z książek czy kursów online. – „Opanowanie języków programowania to dopiero połowa sukcesu. O tym, czy dasz sobie radę w pracy zespołowej i dopasujesz się do kultury organizacyjnej panującej w firmie w dużej mierze decydują kompetencje miękkie” – mówi Nadja Brandys, specjalistka HR w szkole programowania Codecool. By rozwijać się w firmie IT, musisz otworzyć się na pracę zespołową, kulturę feedbacku i transparentną komunikację, która pozwoli na wypracowanie wspólnego modelu pracy w zespole i uniknięcie konfliktów w grupie. Zarządzanie czasem pracy, dawanie konstruktywnych informacji zwrotnych oraz śmiałość w prezentowaniu swoich rozwiązań i projektów to pożądane cechy, które zrobią wrażenie na każdym pracodawcy.

4.     Znajomość kilku języków programowania
Choć osoby, które są ekspertami w jednej konkretnej dziedzinie zawsze są konkurencyjne na rynku, to w przypadku programowaniu warto posiąść wiedzę z zakresu kilku języków. Dlaczego nie skupić się na jednym, najpopularniejszym lub najbardziej opłacanym? Nigdy nie wiesz, jakie projekty będą realizowane w konkretnej firmie, a w tak dynamicznej branży, jaką jest IT, zmiany zachodzą bardzo szybko. Jeśli opanujesz podstawy kilku języków, łatwiej będzie Ci się rozwijać i nie zostaniesz zaszufladkowany jako specjalista jednej dziedziny. Poza tym, sam siebie sprawdzisz, w którym języku programowania czujesz się najlepiej i w którym czujesz największy potencjał. Jeśli jesteś więc na początku planowania swojej kariery, nie wybieraj kursów czy szkoleń skupiających się tylko na jednym języku – możesz się zrazić do programowania i ograniczyć swoje szanse na rynku pracy.

5.    Pasja i zaangażowanie
Wielu doświadczonych programistów podkreśla, że to właśnie pasja i zaangażowanie wypływa na to, że są lepszymi developerami. W tej dziedzinie nie da się nauczyć wszystkiego za jednym razem, potrzebne są więc chęci i ogromna motywacja do ciągłego poszerzania wiedzy i nadążania za zmieniającym się światem nowych technologii. Bez tego staniesz się zwykłym „klepaczem kodu”, a nie programistą. IoT, sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość stają się powoli częścią naszego życia, a to pokazuje, że możliwości w zakresie tworzenia kodu są praktycznie nieograniczone.  Rynek potrzebuje jednak entuzjastów, którzy są na czasie i dostrzegają zmieniające się trendy.

Jest wiele sposobów na naukę programowania, jednak nie wszystkie dają kompetencje potrzebne na rynku pracy. –„Koncepcja kursu programowania Codecool w dużej mierze oparta na treningu umiejętności miękkich,  przygotowaniu do pracy w zespole i nastawienia na ciągły rozwój. Taki model nauki jest korzystny zarówno dla studentów, jak i ich przyszłych pracodawców”– dodaje Nadja Brandys. Przedstawione cechy i umiejętności to obok twardej teorii i praktycznych umiejętności kodowania „must have” każdego wykwalifikowanego programisty, który marzy o karierze w IT.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *