Praca

5 cech idealnego pracownika w branży IT

Choć zainteresowanie nauką kodowania w naszym kraju stale rośnie, branża wciąż boryka się z niedoborem odpowiednio zmotywowanych i przygotowanych do wymogów dużych korporacji IT pracowników. Rzecz w tym, że nie wystarczy jedynie pobieżna wiedza lub znajomość jednego z popularniejszych języków programowania, by prestiżowy świat IT stanął dla nas otworem.

5 cech idealnego pracownika w branży IT
fot. Andrzej Banas, www.andrzejbanas.pl

Liczące się na rynku firmy szukają pracowników z konkretnym zestawem cech i umiejętności, który wpasuje się w panujące standardy i zostanie na dłużej. Dla wszystkich tych, którzy planują rozpocząć karierę jako programista przedstawiamy zestaw 5 kluczowych zalet, które mogą przesądzić o zatrudnieniu w wymarzonej firmie. Według ankiety przeprowadzonej przez LinkedIn wśród liderów biznesu, aż 57% osób jest zdania, że przy wyborze kandydata do pracy umiejętności miękkie są ważniejsze od innych. Jakie jeszcze cechy wyróżnią kandydata?

1.    Kreatywność
Programowanie kojarzy się przede wszystkim z logicznym myśleniem i mechaniczną, powtarzalną pracą – to skojarzenie mija się jednak z prawdą. Jest tam też sporo miejsca na kreatywność i każdy kandydat wyróżniający się takim podejściem do kodowania jest wartościowy dla pracodawcy. Celem programowania jest rozwiązywanie problemów, co wymaga poszukiwania różnych, często nietypowych rozwiązań. Samo w sobie rozwija wyobraźnię, o ile nie popadniemy w rutynę i zamkniemy się nowe możliwości. A już w tym głowa każdego uczącego się programisty, by nie podążać utartymi ścieżkami, tylko szukać nowych, prowadzących do celu. Przyszły pracodawca na pewno zauważy to podczas procesu rekrutacji.

Przeczytaj również
Jaka jest przyszłość kobiet w firmach informatycznych i technologicznych?

2.    Doświadczenie projektowe
Rekrutacje w branży IT skupiają się na sprawdzeniu praktycznych umiejętności kandydata. Możliwość pochwalenia się swoimi skończonymi projektami, zbliżonymi do tych, które realizowane są na co dzień w firmie, ukazuje kandydata jako osobę gotową do podjęcia pracy „od zaraz”. Pracodawca bowiem ma pewność, że zatrudniając osobę z doświadczeniem projektowym, często nabytym podczas pracy w grupie, wie, że nowy pracownik szybko wdroży się do realiów panujących w jego firmie. To także gwarancja szybszej aklimatyzacji w nowym środowisku i zwrot z inwestycji poniesionej w pracownika.

3.    Umiejętności miękkie
Trening umiejętności miękkich to istotna część nauki programowania, o której niestety często się zapomina. Ten błąd popełniają zwłaszcza samoucy, którzy marzą o karierze w IT, a wiedzę czerpią głównie z książek czy kursów online. – „Opanowanie języków programowania to dopiero połowa sukcesu. O tym, czy dasz sobie radę w pracy zespołowej i dopasujesz się do kultury organizacyjnej panującej w firmie w dużej mierze decydują kompetencje miękkie” – mówi Nadja Brandys, specjalistka HR w szkole programowania Codecool. By rozwijać się w firmie IT, musisz otworzyć się na pracę zespołową, kulturę feedbacku i transparentną komunikację, która pozwoli na wypracowanie wspólnego modelu pracy w zespole i uniknięcie konfliktów w grupie. Zarządzanie czasem pracy, dawanie konstruktywnych informacji zwrotnych oraz śmiałość w prezentowaniu swoich rozwiązań i projektów to pożądane cechy, które zrobią wrażenie na każdym pracodawcy.

4.     Znajomość kilku języków programowania
Choć osoby, które są ekspertami w jednej konkretnej dziedzinie zawsze są konkurencyjne na rynku, to w przypadku programowaniu warto posiąść wiedzę z zakresu kilku języków. Dlaczego nie skupić się na jednym, najpopularniejszym lub najbardziej opłacanym? Nigdy nie wiesz, jakie projekty będą realizowane w konkretnej firmie, a w tak dynamicznej branży, jaką jest IT, zmiany zachodzą bardzo szybko. Jeśli opanujesz podstawy kilku języków, łatwiej będzie Ci się rozwijać i nie zostaniesz zaszufladkowany jako specjalista jednej dziedziny. Poza tym, sam siebie sprawdzisz, w którym języku programowania czujesz się najlepiej i w którym czujesz największy potencjał. Jeśli jesteś więc na początku planowania swojej kariery, nie wybieraj kursów czy szkoleń skupiających się tylko na jednym języku – możesz się zrazić do programowania i ograniczyć swoje szanse na rynku pracy.

Przeczytaj również
Doświadczeni specjaliści Business Intelligence pilnie poszukiwani

5.    Pasja i zaangażowanie
Wielu doświadczonych programistów podkreśla, że to właśnie pasja i zaangażowanie wypływa na to, że są lepszymi developerami. W tej dziedzinie nie da się nauczyć wszystkiego za jednym razem, potrzebne są więc chęci i ogromna motywacja do ciągłego poszerzania wiedzy i nadążania za zmieniającym się światem nowych technologii. Bez tego staniesz się zwykłym „klepaczem kodu”, a nie programistą. IoT, sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość stają się powoli częścią naszego życia, a to pokazuje, że możliwości w zakresie tworzenia kodu są praktycznie nieograniczone.  Rynek potrzebuje jednak entuzjastów, którzy są na czasie i dostrzegają zmieniające się trendy.

Jest wiele sposobów na naukę programowania, jednak nie wszystkie dają kompetencje potrzebne na rynku pracy. –„Koncepcja kursu programowania Codecool w dużej mierze oparta na treningu umiejętności miękkich,  przygotowaniu do pracy w zespole i nastawienia na ciągły rozwój. Taki model nauki jest korzystny zarówno dla studentów, jak i ich przyszłych pracodawców”– dodaje Nadja Brandys. Przedstawione cechy i umiejętności to obok twardej teorii i praktycznych umiejętności kodowania „must have” każdego wykwalifikowanego programisty, który marzy o karierze w IT.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *