Z raportu Bergman Engineering wynika, że pomimo pandemii i związanych z nią zawirowań na rynku pracy, zawody inżynieryjne są odporne na kryzysy, a pracownicy z tego sektora mogą czuć się bezpiecznie. Do 2025 roku zatrudnienie inżynierów ma się zwiększyć o 20% w Polsce i o 12% w Europie.
1. Inżynier produkcji/procesu w działach technologii przemysłowej
Inżynier procesu zajmuje się wdrażaniem, nadzorowaniem, koordynowaniem i optymalizacją nowych technologii w procesach produkcyjnych, a także organizuje lub prowadzi szkolenia z tego obszaru dla innych pracowników. Ponadto czuwa nad koordynacją wdrożenia i funkcjonowania niezbędnych urządzeń, ale też przygotowuje niezbędną dokumentację techniczną. Może także prezentować rozwiązania klientom. Inżynier produkcji pracuje zarówno przed komputerem, analizując konkretne czynności, jak i w miejscu produkcji. Najnowsze analizy pokazują, że na polskim rynku pracy inżynierowie produkcji są bardzo poszukiwani – w szczególności dotyczy to sektorów, takich jak FMCG czy farmacja. „Z naszych danych wynika, że walka o kandydata trwa do końca. Aż 80% kandydatów, którzy na przestrzeni ostatnich miesięcy chcieli przejść do innej firmy, otrzymało kontroferty od swoich pracodawców” – podkreśla Tomasz Szpikowski, prezes firmy Bergman Engineering.
2. Automatyk i robotyk w dziale utrzymania ruchu
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Bergman Engineering, wzrost rekrutacji na tego typu stanowiska wzrósł w ciągu ostatnich lat o 50%. Automatyk może znaleźć pracę w zakładach przemysłowych i ośrodkach badawczych, biurach projektowych i technologicznych. Do jego obowiązków należy: konserwacja maszyn, urządzeń i instalacji technicznych, nadzór nad zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi, zapewnienie ciągłości produkcji, udoskonalanie procesów produkcyjnych, zarządzanie dokumentacją techniczną, prace serwisowe i remontowe. Automatyk powinien posiadać dyplom inżynieria, potrafić czytać schematy elektryczne, obsługiwać sterowniki PLC.
3. Specjalista ds. elektrycznych i inżynier elektryk
Inżynier elektryk projektuje i nadzoruje wykonywanie sieci i systemów elektroenergetycznych, maszyn i urządzeń elektrycznych. Do jego głównych obowiązków należy projektowanie instalacji elektrycznych, ich montaż zgodnie z wcześniej przygotowaną dokumentacją. Ponadto elektryk naprawia i konserwuje urządzenia elektryczne. Praca ta wymaga posiadania uprawnień (G1, G2, G3), spostrzegawczości, braku lęku przed wysokością, cierpliwości, sprawnego układu krążenia i zmysłu równowagi, a w obliczu rosnącej informatyzacji oraz robotyzacji procesów krytycznych dla działalności w różnych branżach – dodatkowo zyskuje na znaczeniu. „Tylko w ciągu ostatniego roku wzrost zapytań na rekrutację specjalistów z tego obszaru sięgnął 200%. Na rynku pracy jest tak niewielu tego typu ekspertów, że ich pozycja jest praktycznie nietykalna” – tłumaczy Tomasz Szpikowski.
4. Tester platform e-commerce
Wspomniane analizy Bergman Engineering pokazują, że w ciągu ostatniego roku zapotrzebowanie na tych pracowników zwiększyło się o 150%, szczególnie w branży e-commerce. Tester w handlu elektronicznym projektuje scenariusze testowe, buduje testy automatyczne, przygotowuje dane na potrzeby testów automatycznych i manualnych, zarządza dokumentacją, bierze udział w projektach dotyczących budowy i rozbudowy sklepu internetowego, ale także czuwa nad prawidłowym działaniem systemów e-commerce i rozwiązuje bieżące problemy. Często jest także odpowiedzialny za współpracę z podwykonawcami, klientami wewnętrznymi i zespołem analityków. Osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna znać zagadnienia sprzedażowe i logistyczne, środowiska takie, jak Linux, Tomcat, Apache, posiadać umiejętności programowania Java i SQL, umieć pracować w zespole i wyróżniać się zdolnościami analitycznymi.
5. Logistyk i zakupowiec odpowiadający za zarządzanie łańcuchem dostaw
W 2020 roku polski rynek e-commerce był wart 70 mld zł (analiza Mazars, Noerr i SpotData), a okres pandemii spowodował niemal trzykrotny wzrost (do 43 proc. r/r). Tym istotniejsze stało się zapewnienie sprawnego funkcjonowania handlu internetowego w całym jego łańcuchu wartości.
„Szacujemy, że nawet po wygaśnięciu epidemii sprzedaż e-commerce będzie wciąż o ok. 10-20 proc. wyższa niż w scenariuszu rozwoju rynku bez wpływu COVID-19” – dodaje Tomasz Szpikowski. Obowiązki na stanowisku logistyka to: zarządzanie planowaniem i przepływem surowców, półproduktów i wyrobów gotowych, by na czas docierały do użytkowników końcowych i nie zalegały w magazynach, optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie, prognozowanie popytu, analiza rynków, wyszukiwanie dostawców i organizowanie transportu, kontrola podczas przyjęć towarów, analizowanie ofert handlowych i transportowych, negocjacja cen, współpraca z dostawcami i klientami.