PracaProgramowanie
9 na 10 firm spodziewa się trudności z zatrudnieniem specjalistów IT
W obliczu cyfrowej transformacji rośnie popyt na kompetencje związane z informatyką. W efekcie nawet co czwarty proces rekrutacyjny realizowany w polskich firmach może dotyczyć stanowisk związanych z IT. Jednocześnie, zdecydowana większość pracodawców spodziewa się trudności w pozyskaniu nowych pracowników.
Przedstawiciele nawet 90 proc. przedsiębiorstw prowadzących rekrutację na stanowiska powiązane z obszarem IT są przygotowani na trudności z zatrudnieniem poszukiwanych specjalistów. Problematyczne okazuje się m.in. dotarcie do kandydatów dysponujących poszukiwanymi kompetencjami, a jednocześnie poszukujących pracy lub skłonnych do zmiany miejsca zatrudnienia. “Coraz więcej firm zrezygnowało już z ogłaszania wolnych wakatów dla programistów na portalach z ogłoszeniami o pracę. Poszukując idealnych kandydatów zdają się na usługi firm headhunterskich lub zachęcają obecnych pracowników do polecania swoich znajomych. Premie za rekomendacje sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych” – mówi Jerzy Mardaus z międzynarodowej szkoły programowania Codecool. W procesach rekrutacyjnych coraz większą rolę odgrywają też czynniki pozapłacowe, w tym pakiety opieki zdrowotnej, dofinansowania do zajęć sportowych czy kursów oraz możliwości rozwoju, a także – atmosfera w miejscu pracy i wizerunek pracodawcy.
W obliczu trudności z pozyskaniem doświadczonych pracowników, wiele firm uruchamia programy stażowe, które – z perspektywy pracodawcy – pozwalają pozyskać najlepiej zapowiadających się pracowników jeszcze zanim ukończą oni studia. Co ważne, według szacunków Codecool obecnie polskie uczelnie dostarczają na rynek pracy prawie 13 tys. absolwentów kierunków informatycznych. Jest to liczba o ok. 15 proc. niższa niż w latach ubiegłych.
Zapełnieniu luki kompetencyjnej w obszarze IT sprzyjać mają szkoły programowania, które w relatywnie krótkim czasie pozwalają pozyskać wiedzę powszechnie poszukiwaną na rynku. Według przedstawicieli szkoły Codecool z perspektywy pracodawcy poszukującego kandydatów ze znajomością języków programowania i umiejętnościami współpracy z biznesem współpraca ze szkołą programowania daje możliwość kształtowania umiejętności przyszłego pracownika jeszcze na podczas trwania kursu. “W ten sposób firma zyskuje pracownika, który jest wdrożony w jej pracę i w pełni efektywny już od pierwszego dnia pracy” – mówi Jerzy Mardaus. Według niego taki model pozyskiwania kompetencji w obszarze IT sprawdza się szczególnie w przypadku pracodawców z dużym zapotrzebowaniem na młodszych programistów.