BiznesPolecane tematy
Przemysł 4.0: cyfrowa transformacja zrewolucjonizuje przemysł
Tematem przewodnim konferencji Infor Next Polska 2016 była transformacja cyfrowa w przemyśle, o której mówił m.in. Phil Lewis, wiceprezes Infor Solution Consulting, zarządzający zespołem konsultantów ds. produkcji i usług w zakresie rozwiązań ERP, SCP, SCE, PLM w regionie EMEA.
„Przemysł 4.0, Internet Rzeczy, czyli trendy zapowiadające transformację cyfrową nie mogą już być ignorowane. Na tym etapie wiemy, że cyfrowe technologie przemysłowe wpłyną na cały łańcuch wartości – od badań i rozwoju, przez łańcuch dostaw, pracę zakładów produkcyjnych, po marketing, sprzedaży i obsługę” – mówił Phil Lewis, wiceprezes Infor Solution Consulting. „Digitalizacja silnie wpłynie na wiele działów w firmie. Istotne jest zatem, aby wszyscy w jakiś sposób uczestniczyli w rozmowach o strategiach działania i planowanych wdrożeniach” – dodaje.
Wg analityków, w roku 2020 na święcie będzie już 50 mld urządzeń działających w ramach tzw. Internetu rzeczy. Jak podawali przedstawiciele Infor, spodziewana nowa wartość w gospodarce światowej wygenerowana przez rynek IoT to 10 trylionów USD. Jak oceniają przedstawiciele Infor Solution Consulting, za kilka lat dane generowane przez samochód mogą być 3 razy cenniejsze niż wartość jego zakupu. Przykładem może być firma Continental Tyres, której kierownictwo spodziewa się, że kilka, kilkanaście lat aż 40% przychodów tej firmy będzie związane ze sprzedażą danych. Teraz 100% to oczywiście sprzedaż samych opon.
„Bardzo często mocno zmodyfikowane i wsparte innymi systemami rozwiązania ERP okazują się niewystarczające. Aby proces transformacji cyfrowej przebiegł pomyślnie, ERP – podstawa przedsiębiorstwa produkcyjnego – musi być systemem udostępnianym w chmurze i opartym o narzędzia Business Intelligence” – przekonuje Phil Lewis. „Cyfrowe technologie przemysłowe wpłyną na cały łańcuch wartości – od badań i rozwoju, przez łańcuch dostaw, pracę zakładów produkcyjnych do marketingu, sprzedaży i obsługi. Przedsiębiorstwa muszą być przygotowane na tę rewolucję” – dodaje.
W czasie konferencji Infor Next Polska 2016, prezentowano również kierunki, w jakich zmierzają obecnie rozwiązania IT oraz aplikacje chmurowe do zarządzania procesami biznesowymi w firmach z różnych sektorów przemysłu, a także jak – zachowując pełną elastyczność doboru rozwiązań – minimalizować koszty związane z IT. W tym m.in. celu Infor stworzył w tym roku nową jednostkę biznesową H&L Digital, która pomoże klientom Infor stworzyć nowe rozwiązania w chmurze wyróżniające ich działalność i pozwalające opracować solidny, cyfrowy ekosystem. H&L Digital – wraz z już istniejącym oprogramowaniem i platformami Infor – pozwala oferować usługi Digital-as-a-Service zapewniające uzyskiwanie dodatkowych źródeł przychodów z wykorzystaniem własności intelektualnej oraz pomagające prowadzić biznes. Na głównego stratega technologii cyfrowych i szefa H&L Digital został wybrany dyrektor kreatywny Marc Scibelli. W 2012 roku została założona – należąca do Infor – agencja kreatywna Hook & Loop. H&L Digital powstało poprzez rozwój agencji Hook & Loop nakierowany na klientów zewnętrznych z wykorzystaniem metod, takich jak warsztaty cyfrowe i hackathony, zapewniających klientom firmy Infor zróżnicowane możliwości skorzystania z narzędzi cyfrowych.
“Wiele firm konsultingowych oraz agencji projektowych twierdzi, że jest w stanie przeprowadzić transformację cyfrową w firmie, pomagając klientom sprostać wyzwaniom, jakie stwarza świat cyfrowy. Jednak ze względu na brak technologii potrzebnej do przeprowadzenia rzeczywistych zmian, projekty ich klientów często umierają śmiercią naturalną, stoją w miejscu lub nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań” – powiedział Charles Phillips, prezes Infor. “Wraz z utworzeniem oddziału H&L Digital, jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkie elementy kompleksowych rozwiązań w formie usługi: aplikacje w chmurze dla przemysłu, dynamiczne analizy na podstawie danych, nowatorskie projektowanie z uwzględnieniem preferencji użytkownika, a także połączoną sieć łańcucha dostaw” – dodaje.
Infor zdecydował się na podejście do usług cyfrowych transformacji „poza przedsiębiorstwem”, które usprawnia działania firmy i dostarcza korzyści zarówno klientom, jak i pracownikom. „Powstanie potężnych platform cyfrowych i sieci wywołało znaczące zmiany w sposobie, w jaki wszyscy pracujemy, komunikujemy się i sprzedajemy” – powiedział Marc Scibelli, dyrektor kreatywny w firmie Infor i szef H&L Digital.
Na konferencji Infor Next Polska 2016 omawiane były także aplikacje dla biznesu usprawniające kluczowe procesy w firmie, m.in.: Infor EAM – zarządzanie aktywami, Infor Dynamic Enterprise Performance Management (ERP), a także Infor Customer Experience, czyli skuteczne zarządzanie relacjami służące poprawie rentowności i efektywnej współpracy z klientem. Jak zapewniają przedstawiciele firmy Infor, cechą wyróżniającą jej rozwiązania jest uwzględnienie specyfiki konkretnej gałęzi biznesu. Dzięki takiemu podejściu aplikacje nie wymagają szczegółowej personalizacji, ponieważ od początku zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dostarczyć funkcjonalności specyficzne dla danej branży oraz wesprzeć procesy krytyczne dla organizacji działających na niszowych rynkach.
Przypomnijmy, Infor Global Solutions przez lata przejął wiele firm oferujących rozwiązania wspierające różnego rodzaju przedsiębiorstwa, w tym dostawców, takich jak: Baan, Lawson Software, Mapics, GEAC ERP, czy Orbis Global. Niedawno wszystkie te rozwiązania zostały zintegrowane w ramach pakietu Infor Cloud Suite dzięki wspólnemu interfejsowi i warstwie middleware. Poszczególne, oferowane w ramach tego pakietu rozwiązania należą do przejętych przez lata firm. Inform oferuje swój Cloud Suite za pośrednictwem platformy Amazon. Za wdrożenia odpowiadają już jednak partnerzy.
Na rynku polskim Infor współpracuje z siecią ok. 10 lokalnych partnerów wspierających ponad 700 klientów związanych z różnymi gałęziami przemysłu. Główne branże to: przemysł obronny, maszynowy, motoryzacyjny i wysokie technologie.
W kwietniu 2016 Infor otworzył we Wrocławiu trzecie w Europie Center of Excellence, w którym do końca 2018 roku zatrudnionych będzie 500 osób. Specjaliści w tym centrum mają m.in. odpowiadać za „przygotowanie zaplecza do wspierania klientów Infor wdrażających rozwiązania cloud computing”. We wrocławskim ośrodku prowadzone będą też prace badawczo-rozwojowe.