Artykuł z magazynu ITwizCDOBiznesPolecane tematy

10 technologii, które zmienią gospodarkę do roku 2025

Aktualizacja 19.09.2022

Podczas odbywającego się w 2017 roku Światowego Forum Ekonomicznego w Davos opublikowano raport Future of Jobs poświęcony przyszłości rynku pracy. Jasno stwierdza on, że stajemy się świadkami czwartej rewolucji przemysłowej – Industry 4.0. Warto być na nią przygotowanym. Na jakie jeszcze technologie warto zwrócić uwagę?

10 technologii, które zmienią gospodarkę do roku 2025

Ostatnie lata pokazały, że prognozy sprzed 5 lat okazały się w dużej mierze trafione – choć z wielu względów, w tym geopolitycznych, upowszechnienie wskazanych wówczas technologii i rozwiązań następuje w tempie nieco wolniejszym od prognozowanego. Wskazane w 2017 roku prognozy dotyczące kierunków zmian technologicznych w światowej gospodarce w dużej mierze potwierdziły się.

Ostatnie lata to rozwój takich dziedzin jak sztuczna inteligencja, Machine Learning, robotyka, nanotechnologia, genetyka, biotechnologia czy druk 3D. Wszystkie się wzmacniają i wzajemnie na siebie wpływają. Uważa się, że w roku 2020 ponad jedną trzecią umiejętności w większości stanowić będą te zdolności, które dziś nie są jeszcze uważane za kluczowe.

W raporcie McKinsey i Pluralsight kluczowe jest stwierdzenie o potrzebie obserwacji nowych technologii i zwinnego prowadzenia biznesu. W każdej dziedzinie znajdzie się technologia, która może wspomóc rozwój biznesu, ale może też przewrócić do góry nogami dany segment rynku i zmienić układ sił.

Kolejna rewolucja przemysłowa staje się faktem i poważnym wyzwaniem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Z perspektywy organizacji biznesowych przetrwanie jej i osiągnięcie sukcesu wymaga prowadzenia biznesu w sposób sprytny, w stylu zwinnym (agile). Kluczowe są dwa elementy – świadomość o przełomowości technologicznych rozwiązań oraz wizja tego, jak wykorzystać nowe możliwości i zdolności.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Pluralsight – wspólnie z firmą McKinsey – opracował listę 10. technologii, które będą miały największe znaczenie przy rozpoczynającej się właśnie czwartej rewolucji przemysłowej. Eksperci zauważają, że nie wszystkie technologie zmienią oblicze biznesu czy społeczeństwa, niektóre jednak mają potencjał, aby wywrócić znany nam porządek, zmienić sposób życia, styl pracy, czy nawet hierarchię wartości. O to technologie, na które należy zwrócić uwagę.

Zdaniem autorów prognozy do 2025 roku kluczowe znaczenie dla transformacji gospodarek mieć będą:

1. Internet Mobilny
Nowe interfejsy, formaty, sensory i aplikacje będą stale ewoluowały, urządzenia mobilne już dominują, jeśli chodzi o podłączenie do sieci. Według szacunków McKinsey, przez mobilne urządzenia do internetu w roku 2025 zostanie podłączonych kolejne 4,3 mld osób. Obecnie jest to ok. 3,7 mld osób (40% populacji Ziemi).

2. Sztuczna inteligencja
Machine Learning i interfejsy użytkownika oparte o rozpoznawanie mowy i gestów – takie, jak Siri, Cortana czy Alexa – przyczynią się do zwiększenia produktywności. Doprowadzą też do roku 2025 do zmiany sposobu w jaki pracujemy.

3. Wirtualna i poszerzona rzeczywistość
Według analityków banku Goldman Sachs, w 2025 roku rynek wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) wart będzie 80 mld USD. Obecnie jest to 7 mld USD. Spodziewane są także dalsze ulepszenia wykorzystywanych w tego typu zastosowaniach technologii, np. gogli. Przedstawiciele Goldman Sachs przewidują także, że powstaną całe ekosystemy opierające się o technologie VR/AR zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

4. Chmura technologiczna
Cloud computing to jedno z najważniejszych haseł w biznesie w ostatniej dekadzie. Nadal będzie miał on znaczący wpływ na biznes. Prawie wszystkie usługi IT będą dostarczane za pośrednictwem chmury. W efekcie coraz większa liczba przedsiębiorstw korzystać będzie z publicznej chmury, co wiąże się ze zwiększeniem bezpieczeństwa w sieci.

5. Internet Rzeczy
Obecnie już ponad 9 mld urządzeń jest podłączona do internetu, szacuje się, że w ciągu dekady do sieci będzie podłączonych od 50 mld do nawet 1 bln urządzeń. W związku z tym firmy będą musiały zmagać się z takimi problemami, jak monitoring i zabezpieczanie poszczególnych urządzeń, systemów, a nawet ludzi.

6. Zaawansowana robotyka
Postęp w rozwoju robotyki związany z nowymi silnikami, materiałami, czujnikami, wizualizacją i sztuczną inteligencją sprawi, że zmieni się sposób dostarczania produktów i usług. W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na umiejętności techniczne związane z budową, obsługą i utrzymywaniem zaawansowanych robotów.

7. Technologie biometryczne
Według najnowszych badań Lawless Research, do 2025 roku aż 72% firm zamierza pozbyć się tradycyjnych haseł. Daje to pole do popisu dla nowych metod autoryzacji za pomocą odcisków palców, siatkówki oczu, rozpoznawaniu twarzy czy głosu.

8. Druk 3D
Druk 3D może umożliwić przejście na zupełnie nowy poziom dostosowywania produktów do indywidualnych potrzeb na masową skalę, a także znaczące obniżenie kosztów łańcucha dostaw. Szacuje się, że technologia ta będzie w roku 2025 generować od 230 mld USD do 550 mld USD przychodów rocznie.

9. Genomika
Znaczenie dla gospodarki będzie miał też rozwój inżynierii genetycznej, sekwencjonowanie DNA i zaawansowane biotechnologiczne analizy poprawią produkcję rolną, zmniejszą uzależnienie od paliw kopalnych, a także wydłużą średnią długość życia ludzkiego. Tworzone będą m.in. leki dostosowane do konkretnej osoby dzięki analizie jej genomu.

10. Blockchain
Blockchain kojarzony jest przede wszystkim z wirtualną walutą Bitcoin, ale wykorzystywany jest w tej chwili w komercyjnych zastosowaniach przez kilkaset firm na świecie. Technologia ta daje możliwość skutecznego przeprowadza bezpiecznych kontraktów i transakcji, co zdecydowanie wpływa na jej szersze, komercyjne wykorzystanie.

Komputery Kwantowe
Zastosowanie i wykorzystywanie komputerów kwantowych w tej chwili nie jest jasne, ale warto obserwować także rozwój tej technologii. Jeszcze kilka lat temu przedstawiciele Google przewidywali, że dziś rozwiązania te powszechnie dostępne do komercyjnego użytku.

O technologiach, które przedstawione są w tekście mówi się dużo od dłuższego czasu i co ważne wiele z nich już dziś ma realny wpływ na nasze życie i styl prowadzenia biznesu. Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez internetu mobilnego, czy chmury. Jesteśmy też prawdopodobnie świadkami rosnącej bańki spekulacyjnej związanej z kryptowalutami. Robotyzacja zaś jest już dziś wyzwaniem, zwłaszcza dla chińskiego przemysłu.

W ciągu najbliższych 8-10 lat rynek będzie też weryfikował takie technologie, jak wirtualna i poszerzona rzeczywistość, które dziś budzą olbrzymie zainteresowanie i szacuje się gigantyczny wzrost biznesu związanego z nimi w kolejnych latach. Tymczasem rynek wcale tak ciepło nie przyjmuje tych rozwiązań, jakby chcieli tego producenci.

Jak na razie jednak potencjał druku 3D jest mocno przeszacowany, zwłaszcza – niedawno jeszcze lansowana – teza o drukarkach 3D w każdym domu. Technologia ta do funkcjonowania wymaga znacznych umiejętności i nie jest tak szybka, jak mogłoby się wydawać przeciętnemu odbiorcy. Także rozwój internetu rzeczy nie postępuje na razie tak szybko, jak chcieliby tego poszczególni dostawcy urządzeń. O IoT wiele się mówi, ale brakuje jednolitych standardów, często też tworzy się produkty podłączone do sieci jednak bez konkretnego celu. Potencjał IoT – w połączeniu z zapowiadaną siecią internetu mobilnego 5G – jest jednak olbrzymi i z pewnością nie można go lekceważyć.

Prawdą jest, że niemal w każdej dziedzinie znajdzie się technologia, która może wspomóc rozwój biznesu, ale może też przewrócić do góry nogami dany segment rynku i zmienić układ sił. Dlatego tak bacznie należy śledzić to, co dzieje się w świecie technologicznych nowinek i odpowiednio reagować na zmiany, poczynając właściwe inwestycje.

Do roku 2025 pojawi się jednak zapewne jeszcze wiele istotnych rozwiązań, które będą znacząco wpływać na rynek pracy i naszą codzienność. Z pewnością w ciągu najbliższych 5 lat rynek będzie też weryfikował takie technologie, jak wirtualna i poszerzona rzeczywistość, które dziś budzą olbrzymie zainteresowanie i szacuje się gigantyczny wzrost biznesu związanego z nimi w kolejnych latach. Tymczasem rynek wcale tak ciepło nie przyjmuje tych rozwiązań, jakby chcieliby tego ich producenci. Ich los może być podobny do technologii noszonej, która miała zmienić nasz styl życia, a dziś jest traktowana praktycznie wyłącznie jako akcesorium dla sportowców.

Ostatnie miesiące pokazują też jak bardzo światowa gospodarka zależna jest od czynników geopolitycznych. Pandemia COVID-19 oraz agresja Rosji na Ukrainę dobitnie pokazały jak duża jest dynamika zmian geopolitycznych w skali świata – i jak bardzo wszyscy musimy być gotowi na przystosowanie się do funkcjonowania w zmieniającej się rzeczywistości.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “10 technologii, które zmienią gospodarkę do roku 2025”

  1. Moim zdaniem z tego rankingu najwięcej “namieszają” (w pozytywnym tego słowa znaczeniu;)) kryptowaluty. Już teraz inwestują w nie ogromne firmy, a nawet kraje planują stworzyć własne wirtualne pieniądze ;)) Ja od niedawna kopie ethereum, uważam że teraz jest dobry czas, żeby zacząć – spodziewam się, że niedługo eth mocno skoczy 🙂