Rynek
Unia Europejska rozpoczyna prace R&D nad centrami danych
Na 18-miesięczny projekt Pan-European Data Centre Alliance (PEDCA) UE przeznaczyło 1,7 mln euro. Jest on prowadzony przez Data Centre Alliance, University of East London oraz konsorcjum naukowców, władz regionalnych i usługodawców z kilku państw Unii Europejskiej.
Projekt ma na celu: określenie i zatwierdzenie projektów badawczo-rozwojowych dla europejskich firm zajmujących się technologiami centrów danych, aby ułatwić przyszłe ich finansowanie; stworzenie niezależnej, paneuropejskiej platformy badawczej; opracowanie rozwiązań największych problemów osób zajmujących się rozwojem technologii centrów danych, a także ich użytkowników, w tym związanych z efektywnością energetyczną, oszczędzaniem energii, czy ochroną przed poważnymi przestojami; wykorzystanie wiedzy największych dostawców usług data center w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii, i upowszechnienie jej wśród firm działających w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej.
To kolejny przykład, że bez centrów danych w dzisiejszym świecie ani rusz! Niedawno amerykański fundusz private equity nabył za 437,5 mln USD jedno z kluczowych centrów danych na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jak mówią autorzy artykułu w Quartz, cena za metr kwadratowy budynku, w którym mieści się to centrum danych była 2,5 raza wyższa niż w średnia w tej okolicy.
Z kolei Derric Harris z Gigaom przeanalizował – pod kontem inwestycji w infrastrukturę IT – wyniki finansowe największych spółek technologicznych. Tylko w ostatnim kwartale Google i Microsoft wydały na nią rekordową kwotę 3,4 mld USD! Odpowiednio było to 1,6 mld USD i 1,8 mld USD! Policzył on też wartość aktywów IT obu firm. Dla Google ich wartość przekroczyła już 12 mld USD, a dla Microsoftu ma wartość ok. 10 mld USD. Facebook daleko z tyłu, zaledwie nieco ponad 2 mld USD.
Z kolei Tesco inwestuje 65 mln funtów w nowe centrum danych. Firma pracuje m.in. nad technologią, która pozwoli za pomocą smartfonów skanować towary, które klienci chcą kupić, a następnie umożliwi dokonanie płatności online i poczekanie na dostawę we własnym domu. Rozwiązanie ma objąć nie tylko Wlk. Brytanię, ale także Europę Wschodnią, Azję i USA. Aby było to możliwe potrzebna jest jednak nowa infrastruktura IT. Tesco inwestuje też w ogólnoświatową sieć WAN.