Koncern GE zdecydował się na wyłączenie ze swoich struktur działu, który do tej pory rozwijał przemysłową platformę Internetu Rzeczy (IoT) Predix – od teraz będzie on samodzielną (choć powiązaną z GE) firmą. Takie działanie ma ułatwić dalszy rozwój oraz popularyzację platformy, która – w zamyśle twórców – ma ustandaryzować sposób, w jaki firmy wykorzystują informacje generowane przez najróżniejsze sensory działające w rozwiązaniach produkcyjnych.
General Electric radykalnie reorganizuje swój dział GE Digital oraz strategię w segmencie rozwiązań cyfrowych. Zmiany są dość niespodziewane, bo do tej pory można było odnieść wrażenie, że Predix rozwijany był zarówno z myślą o potrzebach innych firm, jak i z zamiarem wykorzystania bezpośrednio w ramach działalności koncernu GE. Jest to bowiem platforma wspierająca gromadzenie i przetwarzanie danych przemysłowych, która – w zamyśle twórców – ma ustandaryzować sposób, w jaki firmy wykorzystują informacje generowane przez najróżniejsze sensory działające w rozwiązaniach produkcyjnych. Platforma Predix jest oferowana w modelu Platform as a service i może być wykorzystywana do najróżniejszych celów – od monitorowania stanu linii produkcyjnych, przez poszukiwanie źródeł ewentualnych problemów po usprawnienia sięgające funkcjonowania całego środowiska produkcjnego.
Zdaniem komentatorów, decyzja o wydzieleniu Predix ze struktur GE i uczynienia z odpowiedzialnego za usługę działu samodzielnego podmiotu jest zaskakująca, ale może projektowi wyjść na dobre – mniejsza, niezależna od globalnych struktur GE firma będzie bowiem w stanie działać bardziej swobodnie i szybciej reagować na sytuację rynkową oraz potrzeby klientów. Może to pozwolić jej na skuteczniejsze konkurowanie z dostawcami podobnych rozwiązań. Co istotne, do nowej firmy (jej nazwy na razie nie podano, ma to nastąpić w przyszłym roku), przesuniętych ma być również kilka dodatkowych projektów GE rozwijanych do tej pory w ramach GE Digital. Nieoficjalnie mówi się, że będą one związane m.in. z automatyzacją procesów biznesowych oraz monitorowaniem wydajności.