PracaProgramowaniePolecane tematy
Czy jesteś gotowy, aby zostać programistą?
Zanim zdecydujesz się na poszukiwanie pracy w charakterze programisty lub dewelopera, zastanów się czy posiadasz predyspozycje niezbędne do tego, aby sprostać wymaganiom stawianym osobom zawodowo zajmujących się kodowaniem.
Branża IT to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów polskiej, ale i światowej gospodarki. Nic dziwnego, w miarę jak przybywa zastosowań nowych technologii w otaczającym nas świecie, niezbędne stają się kolejne zastępy osób zajmujących się ich rozwijaniem oraz wdrażaniem. W szczególności dotyczy to oprogramowania. Według różnych prognoz w Polsce brakuje od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy programistów.
Naturalne jest więc, że nad podjęciem pracy w charakterze programisty zastanawia się coraz szersze grono osób. Kuszą rosnące zarobki, atrakcyjne pozapłacowe benefity, możliwości pracy zdalnej, elastyczne godziny pracy i dobre perspektywy rozwoju zawodowego. Warto jednak pamiętać, że programowania można się nauczyć, ale szanse, aby zostać wirtuozem w zakresie tworzenia kodu aplikacyjnego mają tylko niektórzy. Jakie aspekty są najważniejsze z punktu widzenia osoby stawiającej pierwsze kroki na ścieżce kariery w IT?
Kariera w IT jest przede wszystkim dla osób, które posiadają zdolności myślenia logicznego, analitycznego, czyli dla umysłów ścisłych. Tryb pracy wymaga również kreatywności, która pozwala tworzyć nowe rozwiązania i skutecznie je implementować, ale też – w sytuacjach stresowych – szybko rozwiązywać pojawiające się problemy.
Nie tylko Java i HTML5
W branży IT istnieje wiele wąskich specjalizacji wymagających od kandydata odpowiednich kompetencji i kwalifikacji. Jak to wygląda w przypadku najpopularniejszych stanowisk? Przykładowo, w często spotykanych ofertach pracy developera frontend wymagana jest znajomość HTML5, CSS3, JavaScript oraz co najmniej jednej platformy programistycznej języka JavaScript, jak Angular, React, Vue czy Ember. Z kolei w ofertach na junior Java developera spotykamy się z takimi wymaganiami jak: znajomość języka obiektowego, zapytań SQL oraz relacyjnych baz danych, frameworków i bibliotek – najczęściej Spring i Hibernate – oraz podstawowej znajomości systemów operacyjnych z grupy UNIX. Myśląc o karierze w roli developera warto postawić na rozwój tych umiejętności.
Jeżeli natomiast pod uwagę bierzemy inne popularne stanowisko w branży IT, czyli rolę testera oprogramowania, to możemy spodziewać się, że potencjalny pracodawca będzie oczekiwał umiejętności w zakresie tworzenia scenariuszy i przypadków testowych oraz dokumentacji technicznej. W tym obszarze najbardziej cenione jest opanowanie takich narzędzi jak JIRA i TestLink. Dodatkowym atutem będzie znajomość narzędzi do automatyzacji, na przykład rozwiązań Selenium i Protractor. Niezbędna jest również wiedza z zakresu jakości oprogramowania, mile widziany certyfikat ISTQB oraz podstawowa umiejętność pisania zapytań SQL.
Warto zacząć od nauki SQL-a
Przed wyborem konkretnej technologii warto zacząć swoją przygodę z IT od nauki języka SQL. Jest to bardzo powszechny język dostępu do systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych. Jego znajomość otwiera wiele ścieżek kariery w obszarze IT i jest jedną z podstawowych kompetencji wymaganych przez pracodawców.
Znajomość SQL potencjalnie pozwala bowiem podjąć pracę w roli analityka danych, administratora lub developera. Warto również systematycznie uzupełniać wiedzę za pomocą internetowych kursów lub poradników, także darmowych, a następnie implementować ją w praktyce, na przykład tworząc prostą aplikację. Swoje umiejętności warto też sprawdzić za pośrednictwem różnorodnych testów predyspozycji dla zawodu programisty.
Ucząc się programowania warto także zaangażować się w dyskusje w ramach wyspecjalizowanych grup na Facebooku czy forach internetowych, a także brać udział w bezpłatnych konferencjach organizowanych w większych miastach. Dają one możliwość poszerzenia własnych horyzontów, ale też – zbudowania relacji z osobami o podobnych zainteresowaniach.
Dobra motywacja to podstawa
Praktyka pokazuje, że jeżeli kandydat na programistę decyduje się na taką ścieżkę zawodową lub zmianę dotychczasowej kariery tylko ze względu na motywatory finansowe, nie będzie dążył do osiągnięcia poziomu profesjonalisty. Najprawdopodobniej też nigdy nie będzie pasjonatem pracy, którą wykonuje. Z punktu widzenia pracodawcy kandydat, który zmienia branżę tylko ze względu na zarobki może okazać się trudniejszy do zatrzymania w firmie na dłużej – może bowiem często decydować się na zmianę pracy tylko ze względu na chęć otrzymywania wyższej pensji.
W efekcie, aby wychwycić takie osoby, pracodawcy stosują podczas rozmów kwalifikacyjnych szereg technik – przykładowo, zadają pytania otwarte i stosują testy osobowościowe, po to, żeby zweryfikować, czy dana osoba jest zdeterminowana do pracy, gotowa szybko się uczyć, uzupełniać braki wiedzy, a także, czy jest nastawiona na ciągły rozwój i będzie skutecznie komunikowała się w zespole. Takie cechy powodują, że wartość potencjalnego pracownika na rynku pracy rośnie.
Jeżeli więc poważnie myślisz o zawodzie programisty, nie wystarczy Ci tylko ukończenie kursu programowania w jednym lub kilku językach. Bez silnej motywacji do rozwoju kompetencji nie osiągniesz sukcesu w tym zawodzie. Dlatego istotne jest, aby odnaleźć pasję oraz źródła inspiracji, które będą mobilizować do poszerzania wiedzy, śledzenia trendów technologicznych oraz nowinek z branży IT.
Profil w serwisie LinkedIn lub CV wizytówką kandydata
Jeżeli zdobyta wiedza pozwala już na podjęcie pierwszej pracy w branży IT, warto zadbać również o swój wizerunek w sieci. Profil w serwisie LinkedIn lub dobrze przygotowane CV stanowią dla kandydata wizytówkę oraz są przepustką do spotkania z potencjalnym pracodawcą. Ważne, żeby informacje zawarte w CV były konkretne i prawdziwe. W przypadku osoby stawiającej pierwsze kroki w branży prawidłowe CV nie powinno zawierać więcej niż dwie strony.
Jednocześnie w CV programisty zawsze powinny znaleźć się informacje dotyczące dotychczasowego zatrudnienia – stanowisk, zakresu obowiązków, a także wykształcenia, zainteresowań, znajomości języków obcych oraz poszczególnych narzędzi i technologii.
Warto również pamiętać o dopasowaniu CV do oferty pracy. Skupienie się na szczegółach ról niezwiązanych z aplikowanym stanowiskiem może negatywnie wpłynąć na efekt końcowy procesu rekrutacji. Natomiast większą wartość wniesie podsumowanie, w którym kandydat w kilku zdaniach opisze, jakie umiejętności programistyczne posiada i jaki obrał cel zawodowy. Dodatkowo, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów, w CV warto zamieścić informacje o niekomercyjnie realizowanych projektach i poprzeć je przykładami. Cenne będą własne projekty lub próbki kodu na popularnej platformie GitHub. Taka informacja będzie wartościowa dla osoby technicznej i działu HR a nawet może skrócić proces rekrutacji.
Niezbędna znajomość języka angielskiego
W świecie IT nie znajdziemy dziś praktycznie ofert pracy, w których nie jest wymagany język angielski, przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Kandydaci, którzy nie posiadają odpowiedniego poziomu znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie, a w większości firm wymagany jest poziom B2, mają małe szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Dla wyjaśnienia warto dodać, że poziom B2 jest określony przez British Council m.in. jako rozumienie znaczenia głównych wątków zawartych w złożonych wypowiedziach na tematy konkretne i abstrakcyjne, w tym rozumienie merytorycznych dyskusji.
W przypadku pracy w polskiej firmie, wystarczy znać język angielski w piśmie tak, by zrozumienie czytanej dokumentacji oraz obsługa programów nie sprawiło większych problemów. Natomiast praca w międzynarodowych firmach lub startupach wymaga zaawansowanej znajomości języka angielskiego, który jest głównym językiem komunikacji podczas rozmów z klientem lub ze współpracownikami z zagranicy.
Alina Yanchenko, IT Talent Acquisition Professional w firmie Experis