Branża ITRynekPolecane tematy

Google Cloud otwiera Region Google Cloud Warszawa i buduje 3 data center w Polsce

Operator Chmury Krajowej (OCHK) i Google Cloud ogłosiły plan wspólnej inicjatywy – otwarcia Regionu Google Cloud Warszawa, czyli hubu infrastruktury technicznej i oprogramowania dedykowany dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W naszym kraju powstaną 3, niezależnie od siebie działające centra danych (tzw. zony) z pełną infrastrukturą IT Google taką, jak w innych data center tej firmy. Google nie będzie ich budował, a jedynie wynajmie potrzebną powierzchnię. OCHK będzie zaś pośredniczył w sprzedaży ich usług. W kuluarach mówiło się o co najmniej 10-letniej umowie.

Google Cloud otwiera Region Google Cloud Warszawa i buduje 3 data center w Polsce

Dziś najbliższe Polski centra danych Google Cloud umiejscowione są w Finlandii i Niemczech, a w Europie jest ich 6, z czego 5 jest w regionie Europe West, a jedno w regionie Europe North. Z okazji podpisania tego porozumienia do Polski przyjechał Thomas Kurian, CEO Google Cloud. Wraz ze stworzeniem nowego regionu, klienci Google Cloud, działający w Polsce i okolicznych krajach regionu, zyskają dostęp do infrastruktury zapewniającej szybki czas reakcji i wysoką wydajność pracy w chmurze oraz przetwarzania danych. Region ten będzie posiadał trzy strefy dostępowe, chroniąc przed zakłóceniami usług. Będzie też obsługiwał wszystkie kluczowe produkty w portfolio Google Cloud, m.in.: Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner i BigQuery. Jednocześnie Google Cloud poinformował, że – poza regionem w Warszawie – powstaną także regiony w: Seulu, Jakarcie, Salt Lake City i Las Vegas.

Zapraszamy do udziału w II Konferencji ITwiz Cloud Computing – Jak dobrze przygotować migrację do chmury. Zarejestruj się.

Google Cloud otwiera Region Google Cloud Warszawa i buduje 3 data center w Polsce

Przypomnijmy, prawie rok temu Bank PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju stworzyły Operatora Chmury Krajowej. Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP nie wykluczał wówczas, że w przyszłości spółka ta zadebiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych. Pierwsze usługi cloud computing OCHK udostępnił w I kwartale 2019 roku dla banku PKO BP. A w tym roku pojawić się ma także oferta dla sektora administracji publicznej i sektora MSP. Początkowa inwestycja PKO BP i PFR to 100 mln zł.

Partnerstwo OChK i Google to kolejny ważny krok na drodze, którą wytyczyliśmy niespełna rok temu, ogłaszając powołanie Operatora Chmury Krajowej. Cel pozostaje bez zmian – cyfryzacja polskiej gospodarki i zdynamizowanie jej wzrostu. Teraz polskie firmy zyskają dodatkowe, wyrafinowane narzędzia do jego realizacji. Korzystając z nich, zwiększają swoje szanse na awans do ligi światowej, na czym zależy nam wszystkim. Chmura Krajowa to doskonała platforma do efektywnej współpracy przedsiębiorstw, dostawców technologii i właścicieli rozwiązań biznesowych. Fakt, że do ich grona dołącza dziś Google, istotnie wzmacnia nasz wspólny projekt” – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

W Polsce powstanie Region Google Cloud Warszawa, czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dedykowany dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Prace nad uruchomieniem Regionu zajmą co najmniej kilka miesięcy, firma będzie informowała o dokładnym terminie uruchomienia. W naszym kraju powstaną 3, niezależnie od siebie działające centra danych z pełną infrastrukturą IT Google taką, jak w innych data center tej firmy. Google nie będzie ich budował, a jedynie wynajmie potrzebną powierzchnię. OCHK będzie zaś pośredniczył w sprzedaży usług Google Cloud.

Polski Fundusz Rozwoju jest zainteresowany projektami inwestycyjnymi, które wspierają rozwój nowoczesnych branż i przedsiębiorstw. Inwestycja w Operatora Chmury Krajowej idealnie wpisuje się w strategię PFR, jako istotny element digitalizacji kraju. OChK dostarczy przedsiębiorcom nowoczesne i przystępne cenowo rozwiązania w oparciu o architekturę chmurową. Cieszy nas, że Operator Chmury Krajowej, którego jesteśmy akcjonariuszem, pozyskał do współpracy partnera – globalnego lidera tej technologii. Nawiązana współpraca jest dowodem na to, że Operator Chmury Krajowej będzie w stanie zapewnić najwyższą jakość usług, a jego klienci będą mieć dostęp do najnowszych światowych technologii. Jestem przekonany, że ta współpraca wpłynie także pozytywnie na rozwój polskiego rynku IT i przyciągnie do niego najlepszych specjalistów” – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Prace nad uruchomieniem Regionu Google Cloud zajmą co najmniej kilka miesięcy, firma będzie informowała o dokładnym terminie uruchomienia. Produkty Google Cloud pojawią się w ofercie Operatora Chmury Krajowej. “Dzięki współpracy z Google Cloud chcemy usunąć barierę regulacyjną dla klientów w Polsce. Będziemy też wspólnie szkolić specjalistów IT w zakresie wykorzystania chmury obliczeniowej i tworzenia rozwiązań opartych na cloud computing” – mówią Michał Potoczek, prezes zarządu Operatora Chmury Krajowej i Magdalena Dziewguć, dyrektor w obszarze rozwoju biznesu dla Google Cloud w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. “Ale najważniejsze jest stworzenie Regionu Google Cloud Warszawa” – dodaje Magdalena Dziewguć. “W ramach naszej współpracy uruchomimy usługi Google Cloud w kilku, należących do nas data center w Polsce” – dodaje Michał Potoczek. Powstaną trzy, niezależne centra danych.

Google ma już w Polsce: biuro regionalne oraz centrum badawczo-rozwojowe w Warszawie, centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie oraz centrum innowacji we Wrocławiu. Firma zatrudnia w Polsce ok. 1000 osób. W 2015 spółka uruchomiła w Warszawie, w jednym ze zrewitalizowanych budynków Centrum Praskiego Koneser, przestrzeń dla przedsiębiorców pod nazwą Campus Warsaw (od 2018 Google for Startups Campus Warsaw).

Tydzień wcześniej (20 września) kierownictwo Google ogłosiło, że zainwestuje 3 mld euro (ok. 3,3 mld USD) m.in. w nowe centra danych w Europie. Do tej pory (od roku 2007) Google zainwestowało w Unii Europejskiej 7 mld USD. Wiadomo już, że 600 mln euro z tej kwoty zostanie zainwestowane w rozbudowę obecnego data center w Finlandii, które – jak stwierdził Sundar Pichai, CEO firmy Google – „służy jako modelowy przykład zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej” dla wszystkich centrów danych tej firmy. Co więcej, firma obiecała, że ​​będą one przyjazne dla środowiska, czyli opartych na czystej energii.

20 września kierownictwo Google ogłosiło, że zainwestuje 3 mld euro (ok. 3,3 mld USD) m.in. w nowe centra danych w Europie. Do tej pory (od roku 2007) Google zainwestowało w Unii Europejskiej 7 mld USD. Wiadomo już, że 600 mln euro z tej kwoty zostanie zainwestowane w rozbudowę obecnego data center w Finlandii, które – jak stwierdził Sundar Pichai, CEO firmy Google – „służy jako modelowy przykład zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej” dla wszystkich centrów danych tej firmy.

Firma Google podpisała niedawno 18 nowych umów na zakup energii odnawialnej w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Europie, które obejmują łącznie 1600 MW. “Prawie 50% zużywanej przez nas energii w Europie pochodzić będzie z 10 projektów związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej – morskiej farmy wiatrowej w Belgii, 5 instalacji pozyskiwania energii słonecznej w Danii i dwa farm wiatrowych w Szwecji” – mówi Sundar Pichai. “W Finlandii zaś angażujemy się w dwa nowe projekty w dziedzinie energii wiatrowej, które podwoją naszą zdolność do wytwarzania energii odnawialnej w tym kraju, i zapewnimy, że będziemy nadal dopasowywać prawie całe zużycie energii elektrycznej w naszym fińskim centrum danych do lokalnych źródeł bezemisyjnych” – dodaje.

Nie przypadkiem jest, że firma ogłasza plany dotyczące czystej energii podczas Światowego Dnia Strajku Klimatycznego, w którym ludzie z całego świata wychodzą ze szkół i rezygnują z pracy, aby zachęcić światowych liderów i firmy do podjęcia działań związanych z ograniczeniem kryzysu klimatycznego.

Wg danych Operatora Chmury Krajowej, wartość rynku cloud computing w Unii Europejskiej szacowana jest na 40 mld euro. „Dostęp do lokalnych usług chmurowych umożliwi polskim firmom szybkie tworzenie i uruchamianie innowacyjnych usług przy zachowaniu niskich kosztów. Powstanie krajowej chmury wiąże się więc z korzyściami w skali mikro, które dzięki dużej skali przełożą się na szybszy rozwój i innowacyjność całej gospodarki. Obecnie poziom adopcji rozwiązań cloud computing – mierzony liczbą firm kupujących usługi chmurowe dostarczane przez Internet – jest w Polsce na niskim, 11 proc. poziomie. Średnia, według danych Eurostatu za 2018 rok, wynosi 26% a w najbardziej innowacyjnych krajach – Szwecja, Dania i Finlandia – ponad 50% firm korzysta z rozwiązań chmurowych” – komentują przedstawiciele OCHK.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Google Cloud otwiera Region Google Cloud Warszawa i buduje 3 data center w Polsce”

  1. Operator Chmury Krajowej, prezes Banku PKO BP oraz prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, czyli grupy podmiotów ze znaczącym udziałem Skarbu Państwa dumnie i radośnie ogłaszają sukces. A może to nie sukces tylko porażka spowodowana nieudolnością? Za poklepanie po plecach oddają bowiem globalnemu podmiotowi Google kluczowy sektor gospodarki, w którym dane stanowią najwyższą wartość.

    https://www.linkedin.com/pulse/polak-i-po-szkodzie-g%25C5%2582upi-gregory-brzeski/?trackingId=fP2Ejl%2BjElmw2SwvIP56yA%3D%3D