Inwestycja ma pozwolić na zwiększenie powierzchni kolokacyjnej ATM do poziomu 10,7 tys. mkw. Zakończenie prac planowane jest na przełom drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku. Nowe centrum danych ma spełniać m.in. wyśrubowane wymagania globalnych dostawców usług chmurowych.
Powstające w ramach warszawskiego kampusu ATM centrum danych będzie dysponować powierzchnią techniczną netto rzędu niemal 1,5 tys. mkw. Zostanie wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, klimatyzacji, ochrony przeciwpożarowej oraz zasilania gwarantowanego. Centrum danych będzie dysponować zasilaniem gwarantowanym na poziomie 3,6 MW mocy IT. Nowy ośrodek będzie również posiadał dedykowane połączenia światłowodowe z istniejącą siecią kampusu ATM oraz bezpośrednie połączenia z infrastrukturą wiodących operatorów telekomunikacyjnych. Wedle zapowiedzi powstaną także dwa pomieszczenia MMR (Meet-Me-Room) dla operatorów telekomunikacyjnych. Zakończenie prac budowlanych ma nastąpić za kilkanaście miesięcy. Inwestycja ma stanowić odpowiedź na rosnące potrzeby rynku, ale też – potencjalne oczekiwania globalnych dostawców usług chmury obliczeniowej.
Przedstawiciele firmy ATM podkreślają, że w nadchodzących latach polski rynek usług chmur obliczeniowych czeka dynamiczny rozwój. Wiele bowiem wskazuje na to, że model cloud computing zyska na znaczeniu m.in. w kontekście potrzeb związanych z koniecznością przystosowania modeli biznesowych wielu firm do zmian gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19, w tym zwiększenia skali wykorzystania cyfrowych kanałów komunikacji z klientami i przyspieszenia projektów cyfrowej transformacji. “Obserwujemy rosnące zainteresowanie usługami chmurowymi w każdym modelu: public, private i hybrid cloud. Dla wielu firm to rozwiązanie idealnie łączy w sobie wydajność i elastyczność z bezpieczeństwem rozumianym wszechstronnie. Nawet instytucje finansowe, tradycyjnie bardzo wymagające, analizują wykorzystanie usług chmurowych, by zdywersyfikować stosowane rozwiązania, lokalizacje i dostawców. Decyzje te wspierają zresztą kolejne rekomendacje użycia usług chmurowych w sektorze finansowym. Sami oferujemy szyte na miarę usługi chmurowe, ale dostawców takich usług jest więcej, a my mamy dobrą propozycje wartości także dla nich” – mówi Daniel Szcześniewski, dyrektor generalny ATM. Nie bez znaczenia będą tu również m.in. deklarowane przez przedstawicieli operatorów globalnych platform chmury obliczeniowej plany wzmocnienia obecności na polskim rynku. Według przedstawicieli ATM operatorzy lokalnych data center stają się naturalnymi partnerami dla globalnych graczy.
Rozwój infrastruktury ATM ma także odpowiadać m.in. na rosnący popyt na komercyjną powierzchnię kolokacyjną o wysokim standardzie. Jak przekonują eksperci ATM na przeniesienie posiadanych zasobów serwerowych do ośrodków kolokacyjnych decyduje się dziś coraz bardziej liczne grono przedsiębiorstw, w tym największych organizacji m.in. z sektora bankowego. Wśród czynników wpływających na decyzje o rezygnacji z własnych serwerowni i centrów danych wymieniane są m.in. wysoki poziom bezpieczeństwa fizycznego i energetycznego. “Łatwo wykazać, że jeżeli wymagana jest wysoka dostępność systemów i aplikacji oraz profesjonalne zabezpieczenie sprzętu przed niepowołanym dostępem, utrzymywanie własnej serwerowni on-premise jest problematyczne i po prostu nieekonomiczne. Korzystając z kolokacji, klient ma oczekiwaną jakość, możliwość łatwego reagowania na zmiany w otoczeniu biznesowym i rozsądną cenę ze względu na efekt skali. To on umożliwia operatorowi DC np. taniej kupić energię, podzielić na wielu klientów koszty utrzymaniowe, w tym obsługi technicznej 24/7, a jednocześnie trzymać w gotowości zasoby pod rozbudowę” – podkreśla Daniel Szcześniewski.