Biznes
8 powodów, dla których firmy MSP powinny inwestować w chmurę
Zdaniem analityków Deloitte, w ciągu 2 lat większość małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce będzie migrować zasoby IT do chmury obliczeniowej (cloud computing). Ten trend jest wyraźnie widoczny w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej już od kilkunastu miesięcy.
Jak twierdzą analitycy Deloitte, autorzy publikacji „Democratizing Technology”, sektor MSP w Stanach Zjednoczonych potrzebuje nowoczesnych technologii, takich jak narzędzia analityczne, technologie mobilne, czy cloud computing właśnie. Chmura obliczeniowa może im pomóc zarządzać danymi oraz niewielkim kosztem poprawić wydajność i efektywność. Z kolei narzędzia analityczne można wykorzystać do szybszego wychwytywania i wyjaśniania zmian w preferencjach klientów i dostosowaniu do nich produktów i usług. Tę samą rolę mogą odegrać platformy społecznościowe.
Podobne tendencje coraz bardziej dostrzegane są w Europie, w tym w Polsce. Jak jednak przestrzegają eksperci firmy doradczej Deloitte, jest to klient niezwykle wymagający, którego potrzeby, w związku dużą presją konkurencyjną, nieustannie się zmieniają. W ciągu najbliższych 4 lat w małych i średnich przedsiębiorstwach wydatki IT będą rosły średnio o 3,6%. Według danych firmy Gartner w 2017 roku osiągną one wielkość nieco 1 bln USD.
Ze względu na stosunkowo małą skalę i ograniczone zasoby, sektor MSP wymaga szybkiego zwrotu z inwestycji w technologię. W związku z tym preferencje zakupowe małych i średnich firm są bardzo szczególne. Ich specyfika wymaga, aby sprzęt i usługi, które kupują charakteryzowały się 5 cechami:
* dostosowaniem do ich potrzeb (małe i średnie firmy potrzebują narzędzi, które umożliwiają im dostosowanie produktu lub technologii do konkretnych potrzeb i specyfiki ich działalności),
* elastycznością (potrzebują rozwiązań technologicznych, które zapewniają spójną i trwałą infrastrukturę, a w razie potrzeby pozwolą poszerzyć zasięg),
* serwisem (sektor MSP, bardziej niż inne, podatny jest na utratę ważnych klientów, dlatego potrzebuje produktów, które wymagają minimalnej konserwacji, mają łatwy dostęp do dostawców i szybkie narzędzia samoobsługowe),
* bezpieczeństwem (małe i średnie firmy nie są mniej narażone na przestępstwa niż wielcy gracze, a często są w mniejszym stopniu przygotowane do ochrony przed zagrożeniami),
* trwałością (budżety IT w sektorze MŚP są nawet 200 razy niższe niż w wielkich firm, dlatego potrzebują trwałego sprzętu, o przystępnych kosztach utrzymania i obsługi).
Wszystkie te cechy spełniają rozwiązania cloud computing. Dostawcy rozwiązań IT dostrzegając potrzeby drobnych przedsiębiorców wciąż powiększają więc wachlarz usług cloud computing. „Firmy z sektora MSP mają coraz więcej powodów, dla których dokonują zmiany technologicznej polegającej na wejściu w chmurę. Migracja w chmurę oznacza przeniesienie zasobów do centrów danych, które są fizycznie i logicznie zabezpieczone, posiadają infrastrukturę najwyższej jakości oraz profesjonalne standardy działania. Oprogramowanie w chmurze ma gwarancję, że jest zawsze aktualne i dobrze zabezpieczone. Dla firmy oznacza to pewność, że nie pojawią się problemy z przestarzałym lub źle funkcjonującym systemem” – mówi Elżbieta Zdrojewska dyrektor handlowy Exea.
Jest wiele zalet, dla których firmy MSP decydują się wejść w chmurę obliczeniową.
1. Stabilność procesów biznesowych, strategiczne inwestycje w zasięgu Małe i średnie firmy są bardzo wrażliwe na przestoje związane z zamrożeniem zasobów finansowych i infrastrukturalnych. Chmura jest naturalnym wyborem dla wszystkich, którzy nie mają możliwości bądź nie chcą ponosić ryzyka inwestycji w IT. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą skupić się na działalności. Nie martwią ich zagrożenia związane z awariami infrastruktury IT.
2. Brak konieczności inwestycji we własną serwerownię Stworzenie lub utrzymanie firmowej serwerowni, posiadającej nowoczesną infrastrukturę IT, odpowiednie standardy bezpieczeństwa oraz systemy gwarantujące nieprzerwane zasilanie jest sporą inwestycją. Wysokie koszty generuje dbałość o najwyższe standard obsługi i regularna aktualizacja oprogramowania. Niebagatelnym wydatkiem jest też zakup licencji oraz rozbudowa sprzętu w miarę rosnących potrzeb. Co więcej, obecnie uzyskanie finansowania na stworzenie własnej infrastruktury jest coraz trudniejsze. Alternatywą jest chmura obliczeniowa wynajmowana na zasadach usługi.
3. Elastyczna moc obliczeniowa Są momenty, kiedy firma potrzebuje dużej mocy obliczeniowej dosłownie na kilka dni. Dzięki chmurze nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt, który później nie miałby szans na wykorzystanie. Usługi cloud computing dają możliwość dostępu do prawie nieograniczonych mocy obliczeniowych, a dodatkowo płaci się tylko za moc wykorzystaną, a nie kupioną na wszelki wypadek. Dzięki chmurze, firmy sektora MSP mają też możliwość wykorzystać rozwiązania IT dostępne wcześniej tylko dla dużych korporacji.
4. Zmiana zaszeregowania kosztów IT Zwrot części poniesionych kosztów jest kluczowym elementem podejmowania decyzji biznesowej. Chmura, którą przedsiębiorcy wykupują na zasadach okresowej usługi, gwarantuje firmom zamianę kosztów CAPEX na OPEX.
5. Ochrona systemów IT przed awarią (Disaster Recovery) To, co liczy się dziś najbardziej to ciągły dostęp do sieci i danych. Właśnie dlatego, odpowiednie zabezpieczenie przed awariami infrastruktury IT jest tak ważnym zadaniem każdego przedsiębiorcy. Nie bez znaczenia pozostają potencjalne problemy związane z cyberbezpieczeństwem i celowym działaniem na szkodę firmy. Chmurowe centra danych, jak Exea Data Center, posiadają rozwiązania, dzięki którym firmowe systemy IT zabezpieczone są na wypadek awarii i utraty danych.
6. Bezpieczeństwo danych firmowych Bezpieczeństwo danych ma ogromne znaczenie. Chmura zaś to gwarancja, że informacje firmowe są zabezpieczone najlepszymi zaporami antywirusowymi, a profesjonalna obsługa centrum danych monitoruje systemy 24 godziny na dobę.
7. Większa skuteczność personelu IT Administracja systemami jest czasochłonna i często blokuje dyspozycyjność specjalistów w firmie. Chmura pozwala na skoncentrowanie się informatyków zatrudnionych w firmie na nowych projektach i wdrażaniu – wspierających je – nowych rozwiązań, a nie utrzymaniu dotychczasowej infrastruktury IT. Nie każdą też firmę stać na własnych specjalistów IT. Kupując usługi cloud computing nie trzeba martwić się o zarządzanie nimi i utrzymanie ich.
8. Chmura jest przyjazna środowisku Nowoczesne centra danych projektowane są tak, aby w jak najbardziej ekonomicznie wykorzystywać energię. Efektem jest mniejszy wpływ na środowisko i realne oszczędności kosztów energii.