System wspiera bieżącą realizację kluczowych procesów operacyjnych w firmie będącej właścicielem stacji paliw MOYA. Dodatkowo, w obszarze dystrybucji paliw, zaimplementowano rozwiązanie branżowe SAP Oil&Gas. Partnerem projektu od strony wdrożeniowej była firma SI-Consulting sp. z o.o.
Wdrożenie wspomnianego systemu w spółce Anwim trwało od IV kwartału 2020 roku do 31 marca 2022 roku. Implementacja niosła ze sobą konieczność pełnej integracji z istniejącą wcześniej, rozległą architekturą środowiska systemów informatycznych firmy. System obejmuje ponad 100 interfejsów i funkcjonuje w następujących obszarach: logistyka paliw, fakturowanie i sprzedaż, zarządzanie sprzedażą flotową, zarządzanie umowami franczyzowymi, finanse i księgowość, kontroling oraz zakupy – poinformowali przedstawiciele Anwim.
“Jako spółka cechujemy się wysoką dynamiką i dużą elastycznością zarówno w rozwoju naszego biznesu, jak i relacjach z partnerami. Naszym priorytetem jest utrzymanie dotychczasowego tempa, jednak obawialiśmy się występowania tzw. „wąskich gardeł” w realizacji bieżących procesów operacyjnych. Uznaliśmy, że konieczne jest wdrożenie jednolitego i spójnego systemu informatycznego, który scali i przyśpieszy procesy w ramach spółki. Rozwiązanie SAP S/4HANA pomoże nam w dynamicznym rozwoju i zapewni pełne wykorzystanie naszego potencjału” – skomentował Rafał Pietrasina, prezes zarządu Anwim S.A.
W zajmującej się importem paliw ciekłych spółce ESPPOL Trade S.A., należącej do Grupy Kapitałowej Anwim, już w lutym 2021 roku zaimplementowano moduł SAP S/4HANA Oil&Gas, który usprawnił procesy finansowo-księgowe oraz logistyczne. W ubiegłym roku firma ta, wraz z partnerem wdrożeniowym SI-Consulting, zostały wyróżnione w prestiżowym zestawieniu SAP Quality Awards 2021 za najbardziej udane wdrożenia systemu SAP w kategorii „Rapid Time to Value”. ESPPOL Trade znalazł się również wśród finalistów w Europie Środkowo-Wschodniej w podkategorii Large Sized Implementations.
“Cieszymy się, że pierwsze wdrożenie Oil&Gas na platformie SAP S/4HANA zostało przeprowadzone właśnie przez SI-Consulting. Pomimo bardzo skomplikowanej architektury, a także pracy związanej z integracją w czasie rzeczywistym (m.in. z systemami pracującymi na stacjach paliw), opracowane przez nas w ramach tego projektu dedykowane rozwiązanie już dziś digitalizuje w Anwim obsługę floty, franczyzy oraz SENT” – powiedział Paweł Rytelewski, wiceprezes zarządu SI-Consulting.
Przypomnijmy, że MOYA to dynamicznie rozwijająca się sieć stacji paliw w Polsce. Obecnie liczy ona niemal 380 stacji, natomiast wieloletnia strategia rozwoju zakłada, że do końca 2024 roku MOYA będzie składała się z minimum 500 stacji paliw.