CIORynekPolecane tematy
Nowa platforma EMC pozwoli łatwo budować chmury hybrydowe
Platforma EMC Enterprise Hybrid Cloud ma stanowić fundament do budowania elastycznego, w pełni kontrolowanego środowiska IT opartego na własnych zasobach IT oraz usługach chmurowych.
“Bardzo często to IT decyduje o zwinności biznesu. Kluczowe jest to, jak szybko IT jest w stanie dostarczyć potrzebne biznesowi narzędzia” – mówi Karol Boguniewicz, Senior Systems Engineer w polskim oddziale firmy EMC. Według niego chmura hybrydowa staje się odpowiedzią na potrzeby widoczne dziś szczególnie w dużych organizacjach. “Większe przedsiębiorstwa z powodzeniem radzą sobie z realizacją długoterminowych projektów. Zdecydowanie trudniej jest z mniejszymi, dynamicznie zmieniającymi się zadaniami” – dodaje Karol Boguniewicz. Efektem jest rosnąca skala projektów realizowanych przez użytkowników biznesowych bez udziału zespołu IT i przy wykorzystaniu usług świadczonych w oparciu o chmury publiczne. Zdaniem przedstawicieli firmy EMC model chmury hybrydowej łączy najlepsze cechy prywatnych i publicznych środowisk chmurowych. Stanowi jednocześnie wypośrodkowanie między typowymi dla chmury prywatnej cech związanych z bezpieczeństwem i kontrolą, a także niskich kosztów, elastyczności i łatwości wykorzystania charakterystycznych dla chmur publicznych.
Platforma EMC Enterprise Hybrid Cloud ma pozwalać na uruchomienie w pełni działającego środowiska hybrydowego w ciągu jedynie 28 dni
Odpowiedzią EMC na potrzebę budowania tego rodzaju środowisk jest platforma EMC Enterprise Hybrid Cloud. “W oparciu o tą platformę działy IT w kontrolowany sposób są w stanie świadczyć usługi oparte na firmowej infrastrukturze, ale mogą jednocześnie w kontrolowany sposób czerpać z puli charakteryzujących się odpowiednimi cechami zasobów z chmury publicznej” – mówi Karol Boguniewicz. Według niego możliwość łączenia zasobów pozwala na tworzenie dużo bardziej elastycznej infrastruktury IT niż pozwalałaby na to chmura prywatna, a jednocześnie gwarantuje zachowanie pełnej kontroli nad funkcjonowaniem środowiska informatycznego. W warunkach produkcyjnych typowych dla dużej organizacji – bo głównie do takich firm skierowane jest nowe rozwiązanie – platforma EMC Enterprise Hybrid Cloud ma pozwalać na uruchomienie w pełni działającego środowiska hybrydowego w ciągu jedynie 28 dni.
EMC Enterprise Hybrid Cloud ma pozwalać działom IT nie tylko świadczyć usługi za pomocą własnych zasobów, ale także pełnić rolę brokerów usług informatycznych dla biznesu.
Cechą charakterystyczną platformy EMC Hybrid Cloud jest wysoki poziom automatyzacji zarówno na poziomie zarządzania i utrzymania usług IT, jak również ich dostarczania użytkownikom biznesowym. W efekcie platforma EMC Enterprise Hybrid Cloud ma pozwalać działom IT nie tylko świadczyć usługi za pomocą własnych zasobów, ale także pełnić rolę brokerów – pośredników usług informatycznych dla biznesu. “Jesteśmy w stanie dostarczyć użytkownikom katalog ustandaryzowanych usług z odpowiednimi parametrami. W oparciu o dostarczone informacje kosztowe użytkownicy mogą podejmować świadome decyzje o wyborze konkretnych usług” – dodaje Karol Boguniewicz. Dostępne w ten sposób mogą być nie tylko proste usługi, ale także kompleksowe rozwiązania – odpowiednio skonfigurowane maszyny wirtualne, aplikacje biznesowe, narzędzia raportujące, bazy danych, systemy operacyjne, bądź prawa dostępu do określonych zasobów danych. Dodatkowo możliwa jest parametryzacja w zakresie zdefiniowanych wcześniej, standardowych zasobów. Możliwe jest, przykładowo, określenie ilości procesorów, czy pamięci poszczególnych serwerów wirtualnych. Dla każdej z tak definiowanych usług dostępne są pełne wyliczenia kosztowe. Dzięki temu z usług budowanych przy wykorzystaniu platformy EMC Hybrid Cloud użytkownicy biznesowi mają korzystać w sposób całkowicie samodzielny. Istnieje też możliwość łatwego porównywania kosztów uruchomienia danych usług w ramach własnej infrastruktury, w modelu hybrydowym lub w oparciu o środowiska takie jak: VMware vCloud Air, Microsoft Azure, czy Amazon Web Services.
Oprogramowanie EMC Enterprise Hybrid Cloud jest dostępne wraz z dedykowanymi, wyspecjalizowanymi usługami. Na pierwszą połowę przyszłego roku zapowiadana jest też możliwość budowania takich rozwiązań w oparciu o alternatywne wobec systemów VMware narzędzia wirtualizacyjne. Obsługiwane będą rozwiązania firmy Microsoft oraz środowiska wykorzystujące technologie OpenStack.
Niewykluczone, że – obok działającymi w Polsce globalnymi dostawcami rozwiązań IT – jednym z pierwszych partnerów EMC oferujących nowe rozwiązanie na naszym rynku będzie Integrated Solutions.