Biznes

Raport Economist Impact: Trzy scenariusze dla bankowości w 2035 roku

Poprawa wizerunku, wyzwania ekologiczne i ryzyko niestabilności – tak w skrócie brzmią trzy scenariusze dla branży bankowej, na które zwraca uwagę badanie Economist Impact, przygotowane we współpracy z SAS. Analiza ta wskazuje tzw. megatrendy, które mają potencjał przekształcenia tego sektora, definiuje zagrożenia i szanse oraz przedstawia konkretne sposoby, jak banki mogą ewoluować w kierunku zrównoważonych i etycznych zasad funkcjonowania.

Raport Economist Impact: Trzy scenariusze dla bankowości w 2035 roku

Zdaniem ekspertów, zmiany klimatyczne oraz nierówności ekonomiczne i społeczne powodują, że banki stoją w obecnie na rozdrożu. „Dynamiczny rozwój sektora w warunkach niepewności rodzi pytanie, jaki jest cel istnienia banków?” – akcentuje Yuxin Lin, Senior Manager of Policy and Insights w Economist Impact. „To, jak na to pytanie odpowiedzą liderzy bankowości, i to, jakie decyzje podejmą na podstawie analizy tej sytuacji, na nowo zdefiniuje całą branżę” – podkreśla.

Jak uzupełnia Director of Global Financial Services w SAS, Alex Kwiatkowski, „banki mają wpływ nie tylko na stan globalnej gospodarki, ale i sytuację ludzi. Świadomie używając technologii i innowacji, instytucje mogą godzić osiąganie wyższych celów z opłacalnością. Jeśli natomiast nie zaangażują się we wprowadzanie prawdziwych zmian, może to mieć bardzo poważne konsekwencje” – uważa menadżer z SAS.

Trzy scenariusze na 2035 rok

Scenariusz nr 1: Odzyskać zaufanie społeczne

Kryzys z 2008 roku poważnie nadszarpnął zaufanie do banków. Usługi finansowe w rankingach zaufania do poszczególnych sektorów gospodarki zajmują obecnie ostatnie miejsca: negatywny stosunek do branży finansowej deklaruje 46% ankietowanych, pozytywny – 54% – jak wynika z tegorocznego Edelman Trust Barometer. Wybiegając w przyszłość do roku 2035, pierwszy scenariusz wskazany w raporcie przedstawia świat, w którym banki do poprawy własnego wizerunku wykorzystują transformację cyfrową. Wzmacniają ochronę prywatności danych i zabezpieczenia przed oszustwami, a także wprowadzają zasady korzystania z usług, które są bardziej przyjazne dla konsumentów. Dzięki zaawansowanym platformom cyfrowym mogą skutecznie komunikować się z klientami i zapewniać im obsługę dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

“W miarę jak digitalizacja przyspiesza, banki muszą zarządzać doświadczeniem klienta w wysoce spersonalizowany sposób. Konieczne jest całościowe podejście, które pozwoli równoważyć budowanie zaangażowania z szacowaniem ryzyka oraz kwestiami bezpieczeństwa” – twierdzi Stu Bradley, wiceprezes Fraud and Security Intelligence w SAS

Scenariusz nr 2: Banki i zielona transformacja

Zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych, dzisiejsze deklaracje rządów w sprawie ograniczania emisji gazów cieplarnianych są zbyt zachowawcze. Ograniczenie zmian klimatycznych wymaga bezprecedensowej globalnej współpracy, a także szybkich i zdecydowanych działań.

Drugi scenariusz przewiduje, że w 2035 roku dekarbonizacja gospodarki jest priorytetem dla energetyki, infrastruktury i transportu. Standardem stają się opłacalne źródła energii odnawialnej oraz zielone technologie. Przywództwo sektora bankowości w kwestiach klimatycznych może stanowić kluczowy warunek dla osiągnięcia zeroemisyjności przemysłu w perspektywie 2050 roku. Dzięki zdolności modelowania scenariuszy ryzyka klimatycznego i rozumieniu potencjalnego wpływu tego zjawiska na kapitał, banki mogą odegrać bardzo ważną rolę w napędzaniu zielonej transformacji – czytamy w analizie.

Scenariusz nr 3: Świat w czasach niepewności

Pandemia COVID-19 uwypukliła istniejące wcześniej problemy ekonomiczne i zaostrzyła napięcia między światowymi gospodarczymi mocarstwami. Równocześnie jej skutki najmocniej dotknęły biedniejsze kraje. Naszkicowany przez Economist Impact trzeci scenariusz, widzi świat Anno Domini 2035 jako rzeczywistość pełną sporów i rozrywaną rozbieżnościami interesów. Światowi giganci rezygnują z ustaleń wielostronnych na rzecz porozumień dwustronnych i regionalnych, co marginalizuje Światową Organizację Handlu. Globalny system finansowy dzieli się pod naciskiem alternatywnych systemów płatniczych oraz walut cyfrowych.

“Deglobalizacja, przyspieszona przez ostatnie wydarzenia, prawdopodobnie zwiększy skalę nierówności społecznych, które już są coraz bardziej widoczne” – ocenia Theodora Lau, założycielka Unconventional Ventures. “Bezsprzecznie, bankowość i pieniądze są w centrum tych wydarzeń. Każdy z nas ma dziś do odegrania bardzo ważną rolę budowaniu bardziej zintegrowanej i zrównoważonej przyszłości” – podsumowuje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *