Cloud computingInfrastrukturaBranża ITRynek

Nowa chmura w Europie – AWS uruchamia AWS European Sovereign Cloud

Będzie to nowa, niezależna chmura obliczeniowa dla klientów europejskich, zaprojektowana tak, aby pomóc klientom z sektora publicznego i z branż regulowanych spełnić najbardziej rygorystyczne wymagania operacyjne i prawne dotyczące miejsca przechowywania danych – poinformowali przedstawiciele Amazon Web Services. AWS European Sovereign Cloud zlokalizowano na terytorium Europy, gdzie będzie fizycznie odseparowana od istniejących już regionów AWS. Jednocześnie ma oferować ten sam poziom bezpieczeństwa, dostępności i wydajności. 

Nowa chmura w Europie – AWS uruchamia AWS European Sovereign Cloud

AWS European Sovereign Cloud zostanie uruchomiona wraz z pierwszym regionem AWS w Niemczech i będzie dostępna dla wszystkich klientów w Europie. Podobnie jak w przypadku regionów AWS, będą oni mieli kontrolę nad danymi i gwarancję, że AWS nie będzie bez ich zgody w żadnym celu uzyskiwać dostępu ani wykorzystywać danych klientów. Będą również mieli dostęp do najsilniejszych mechanizmów zabezpieczających suwerenność danych spośród rozwiązań oferowanych przez wiodących dostawców chmury – zapewniają przedstawiciele AWS.

Nowa chmura obliczeniowa będzie umożliwiać przechowywanie na terytorium UE wszystkich metadanych utworzonych przez klientów, (takich jak etykiety, kategorie danych, czy konfiguracje używane w AWS) i będzie wyposażona we własne systemy rozliczeniowe i pomiarowe. Natomiast kwestiami operacyjnymi i wsparciem dla AWS European Sovereign Cloud będą zajmowali się jedynie pracownicy mający miejsce zamieszkania w UE i przebywający na jej terytorium, poinformowali specjaliści AWS.

„Wprowadzenie na rynek AWS European Sovereign Cloud odzwierciedla nasze dążenie do tego, aby klienci mieli dostęp do najbardziej zaawansowanego zestawu narzędzi do kontroli suwerenności, mechanizmów zabezpieczania prywatności oraz funkcji bezpieczeństwa dostępnych w środowisku chmurowym” – powiedział Max Peterson, Vice President of Sovereign Cloud w AWS. „Od ponad dekady współpracujemy z rządami i organami regulacyjnymi w całej Europie, aby zrozumieć i zaspokoić zmieniające się potrzeby w zakresie cyberbezpieczeństwa, prywatności i lokalizacji danych, a ostatnio również tzw. suwerenności cyfrowej. Dzięki nowej ofercie, nasi klienci i partnerzy w całej Europie będą mieli większy wybór jeśli chodzi o osiągnięcie wymaganej niezależności operacyjnej, zachowując przy tym tę samą szeroką gamę usług chmurowych, z których już teraz korzystają miliony z nich” – dodał.

Informacja o AWS European Sovereign Cloud została pozytywnie przyjęta przez organy regulacyjne, w tym m.in. takie instytucje jak: Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji (BSI) w Niemczech, Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny (BMI) w Niemczech, Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu w Niemczech, Ministerstwo Finansów Finlandii, Krajową Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Informacji (NÚKIB) w Czechach oraz Krajową Dyrekcję ds. Cyberbezpieczeństwa w Rumunii.

“AWS Outposts to w pełni zarządzane rozwiązania, które dostarczają infrastrukturę i usługi AWS do praktycznie dowolnej lokalizacji lokalnej lub brzegowej, zapewniając spójne środowisko hybrydowe. Zostały zaprojektowane z myślą o systemach informatycznych, które muszą pozostać lokalne ze względu na opóźnienia, przetwarzanie danych i wymagania dotyczące miejsca przechowywania danych, a klienci chcą, aby te obciążenia działały bezproblemowo z innymi obciążeniami w AWS” – poinformował Tomasz Stachlewski, Head of Technology CEE w AWS. “Z kolei AWS Dedicated Local Zones to rodzaj infrastruktury budowanej do wyłącznego użytku przez jeden podmiot lub społeczność i umieszczonej w lokalizacji określonej przez klienta. Zostały zaprojektowane tak, aby zmniejszyć obciążenie operacyjne związane z zarządzaniem infrastrukturą lokalną na dużą skalę. Można je skonfigurować w taki sposób, aby spełniały specyficzne wymagania prawne klienta” – dodał.

Przypomnijmy, że AWS oferuje obecnie infrastrukturę chmurową obejmującą 102 strefy dostępności w 32 regionach geograficznych. Planowane jest natomiast uruchomienie 15 kolejnych stref dostępności i 5 kolejnych regionów AWS w Kanadzie, Niemczech, Malezji, Nowej Zelandii i Tajlandii. Z kolei infrastruktura AWS w Europie obejmuje obecnie 8 regionów – we Frankfurcie, Irlandii, Londynie, Mediolanie, Paryżu, Sztokholmie, Hiszpanii i Zurychu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *