BiznesLektury nadesłaneRynekPolecane tematy
Książka: Prawo w IT. Praktycznie i po ludzku
Starożytni mawiali, że nieznajomość prawa szkodzi. W branży IT wiedza z tego obszaru staje się coraz bardziej istotna. Zrozumienie otoczenia prawnego i zdolność poruszania się w nim jest konieczna dla skutecznego funkcjonowania w branży.
Książka powstała z myślą o tych osobach, które w swojej pracy zawodowej stykają się z dwiema dziedzinami, jakimi są prawo oraz IT, a zarazem czują niedosyt w zrozumieniu, jak jedno ma się do drugiego. Dedykowana jest m.in. kierownikom, menedżerom projektów IT, specjalistom ds. zakupów, product owner’om, specjalistom ds. zarządzania ryzykiem IT, specjalistom compliance, programistom i prawnikom od IT.
Dlaczego?
Sektor technologiczny dynamicznie się rozwija, zajmując coraz istotniejsze miejsce w gospodarce. W ślad za tym rozwijają się regulacje dotyczące IT, a rola zagadnień takich jak własność intelektualna, umowy czy ochrona danych generuje nowe obowiązki i ryzyka prawne. Książka oferuje unikalne spojrzenie na interakcję pomiędzy światem IT, a światem przepisów. Obejmuje przede wszystkim kwestie praktyczne. Jest narzędziem dla czytelników, porządkującym zagadnienia i ułatwiającym znajdywanie rozwiązań. Całość napisana jest przystępnym językiem, z licznymi przykładami oraz porównaniami.
O czym?
W książce między innymi:
- Świat IT okiem prawnika.
- System prawny.
- Umowy IT.
- Technologie (chmura obliczeniowa, AI, Blockchain).
- Regulacje IT (przetwarzanie i ochrona danych, cyberbezpieczeństwo, usługi cyfrowe).
- Spory i transakcje M&A w IT.
Główna myśl książki to pokazanie fundamentów obu dziedzin (IT oraz prawo), a następnie, korzystając z tych podstaw, omówienie poszczególnych, kluczowych w obszarze prawa IT zagadnień.
Cz.1. Podstawowe pojęcia
W pierwszym rozdziale omówione zostały technologie informacyjne (IT) w ogólności – podstawowe pojęcia, z naciskiem na objaśnienie branżowego żargonu. Rozdział ten pomaga prawnikom zobrazować sobie uniwersum technologii informacyjnych, bez czego nie może być mowy o analizach prawnych. Specjaliści od IT mogą spojrzeć na znane sobie zagadnienia z innej perspektywy i zobaczyć, jakie pojęcia tej dziedziny są najbardziej istotne dla kwestii prawnych.
W kolejnym rozdziale czekają czytelnika rozważania na temat samego prawa. Swoisty opis stosu technologicznego systemu prawnego. Tak, jak pierwszy rozdział daje ogólny obraz tego, czym jest IT, tak ten rozdział daje ogólny obraz tego, czym jest prawo. Oba te rozdziały mają pozwolić czytelnikom zagłębić się w „prawo IT” z podobnego punktu startowego.
Cz.2. Umowy IT
Kolejna część dotyczy umów IT. Główne motywy tego rozdziału to: ujęcie umów IT w ramy, omówienie typowych kwestii prawnych oraz spojrzenie „od kuchni” w biznes IT. Lektura daje możliwość zdobycia podstawowej wiedzy w kwestiach prawa umów oraz najczęściej negocjowanych zagadnień. Czytelnik dowiaduje się zatem nie tylko, jak dobierać i konstruować umowy, ale też poznaje sztukę rozkładu ryzyk w umowach. Opanowanie tej sztuki jest niezbędne do skutecznego negocjowania.
Cz.4. Technologie a prawo
Kolejna część „Technologie a prawo” to omówienie zagadnień prawnych na tle wybranych technologii informacyjnych. Takie ujęcie wynika z potrzeby praktyki – pojawia się nowa technologia, prawnicy analizują, jak korzystać z niej w sposób bezpieczny dla biznesu. Uwagę poświęcono trzem, najciekawszym, zdaniem autora, technologiom: chmura obliczeniowa, blockchain, sztuczna inteligencja. Chmura – ze względu na to, że skala jej adopcji ciągle rośnie i dalej powoduje ona nieporozumienia na tle podziału odpowiedzialności. Blockchain – bo wciąż wzbudza dużo kontrowersji, a prawniczych mitów w jego otoczeniu nie brakuje. Sztuczna inteligencja – nie sposób pominąć technologii, która może zmienić życie milionów ludzi.
Regulacje
W kolejnych rozdziałach omówione zostają regulacje dotyczące IT. Jest to przegląd najważniejszych aktów prawnych z tego obszaru, skoncentrowany na biznesowych skutkach regulacji, a nie teoretycznej analizie poszczególnych przepisów. Celem tej części jest zbudowanie u czytelnika świadomości, że właśnie tworzy się system tych regulacji, w ramach którego widoczne są pewne ogólne kierunki. Końcowy rozdział obejmuje omówienie sporów oraz transakcji M&A z IT w centrum uwagi. Mają one już swoje istotne znaczenie w cyklu życia biznesu IT.
Co może zyskać czytelnik?
Dla tych, którzy:
- Zajmują się IT, a zagadnienia prawne i komunikacja z prawnikami są dla nich wyzwaniem – lektura pozwoli lepiej rozumieć prawo, wynikające z niego konsekwencje dla codziennej pracy i sposób myślenia osób, z którymi współpracują.
- Chcą poznać prawo IT, a startują od zera – to pozycja, która ujmuje rzecz syntetycznie i będzie dobrym początkiem podróży.
- Zajmują się prawem IT i chcą uporządkować, a miejscami poszerzyć wiedzę – będą mieli okazję porównać swoje doświadczenia, a przy tym, być może, rozjaśnią kilka kwestii, nad którymi nie mieli sposobności się zastanowić.
Książka dostępna w sprzedaży w księgarniach, w wersji tradycyjnej oraz jako e-book.
Autorem jest Szymon Ciach, radca prawny specjalizujący się w doradztwie związanym z IT. Współpracownik renomowanych polskich i międzynarodowych kancelarii prawnych. Przygotowuje i negocjuje umowy w branży IT, wspierając w tym zakresie zarówno zamawiających, jak i dostawców. W swojej praktyce przeprowadza analizy prawne irealizuje projekty dotyczące zgodności z regulacjami IT. Był między innymi wiodącym prawnikiem przy opracowywaniu ram wdrażania chmury obliczeniowej w sektorze bankowym (Polish Cloud 2.0.), we współpracy ze Związkiem Banków Polskich. Rekomendowany prawnik w sektorze Technology, media, and telecommunications w Polsce według rankingu Legal 500 EMEA 2023. Ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.