Branża ITCDOBEST100RynekPolecane tematy

W telekomunikacji nadchodzi rewolucja i ewolucja w jednym

ITWIZ BEST100

Potencjał technologii 5G pozwala na wprowadzenie nowoczesnych usług, które zapewnią jednoczesną obsługę wielu urządzeń i czujników lub istotne zwiększenie przepływności sieci. Oznacza to zupełnie nowe możliwości wykorzystania sieci komórkowych choćby w kontekście gromadzenia danych czy automatyzacji procesów.

W telekomunikacji nadchodzi rewolucja i ewolucja w jednym

Z najnowszych analiz Ericssona wynika, że do końca 2029 roku średnia ilość danych przesyłanych poprzez sieci komórkowe będzie rosła w tempie 20% rocznie. Te same prognozy zakładają dynamiczny wzrost skali wykorzystania technologii 5G. O ile pod koniec 2023 roku, w skali świata tylko ok. 25% ogólnego wolumenu danych przesyłanych w sieciach komórkowych było obsługiwane w technologii sieci piątej generacji, o tyle na koniec 2029 roku odsetek ten ma wynosić ok. 75%.

Jednocześnie, tylko w I kwartale 2024 roku operatorzy sieci 5G pozyskali niemal 160 mln nowych użytkowników. Oznacza to, że łączna ich liczba przekroczyła 1,7 mld. Do końca 2024 roku zapewne przekroczy 2,3 mld. Z kolei pod koniec 2029 roku liczba abonentów sieci 5G na świecie ma sięgać ponad 5,5 mld. Dynamika rozwoju jest tu zatem ogromna. Zdaniem ekspertów Ericssona, technologia 5G w znaczący sposób zmienia strategie rynkowe wielu dostawców usług telekomunikacyjnych. Wykorzystując sieci 5G, coraz częściej oferują oni m.in. usługi szybkiego, stałego, bezprzewodowego dostępu do internetu (Fixed Wireless Access – FWA). Według autorów tegorocznego Ericsson Mobility Report, duża szybkość transmisji danych i niskie opóźnienia zwiększają atrakcyjność planów taryfowych FWA, opartych na prędkości dla dostawców z parametrami podobnymi do ofert światłowodowych.

Technologia 5G zapewnia możliwości, które dobrze odpowiadają aktualnym potrzebom wielu organizacji. Przede wszystkim umożliwia łączność z wieloma urządzeniami jednocześnie. Sprawdzi się to w kontekście trendów związanych z potrzebą gromadzenia i przetwarzania danych z wielu źródeł, a także zapewnieniem sprawnej komunikacji między różnego typu urządzeniami.

Korzyści z wykorzystania sieci 5G

•39% przedsiębiorstw posiadających prywatną sieć bezprzewodową 5G wdrożyło od tego czasu lokalną technologię brzegową, a 52% planuje to zrobić. br>
•100% przedsiębiorstw rozszerzyło wykorzystanie prywatnych sieci bezprzewodowych lub wdrożyło je w innej lokalizacji, a 78% zgłosiło pozytywny zwrot z inwestycji w ciągu sześciu miesięcy. br>
•45% organizacji wykorzystuje prywatną sieć bezprzewodową 5G do obsługi większej liczby przypadków użycia niż planowano przy pierwszym wdrożeniu. br>
•65% respondentów stwierdziło ponad 10 proc. poprawę bezpieczeństwa pracowników. br>
Źródło – raport Nokia „Industrial Digitalization 2024”

Innowacja telekomunikacyjna w praktyce

Z drugiej strony, 5G pozwala na tworzenie sieci prywatnych, które mogą zrewolucjonizować reguły funkcjonowania środowisk IT wielu instytucji i przedsiębiorstw. Oczekuje się, że sieć 5G będzie odgrywać kluczową rolę dla przebiegu inicjatyw cyfrowej transformacji, a mówiąc wprost – rozwoju takich sektorów jak: przemysł, transport, opieka zdrowotna czy administracja publiczna.

„Aby mówić o innowacjach wprowadzonych w standardzie 5G, warto wyjść od podsumowania aspektów, które odróżniają tę technologię od poprzedniej generacji. Piąta generacja sieci mobilnych to przede wszystkim większe przepływności i większa efektywność wykorzystania pasma radiowego. Istotne jest też zmniejszenie opóźnień w transmisji danych” – tłumaczy dr hab. inż. Andrzej Bęben, kierownik Zakładu Architektur i Zastosowań Internetu w Instytucie Telekomunikacji Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Zwiększenie przepustowości sieci w standardzie 5G stało się możliwe dzięki zastosowaniu szerszych kanałów radiowych transmisji, a także efektywniejszych częstotliwości radiowych za sprawą bardziej wydajnych modulacji sygnału i systemów wieloantenowych. W połączeniu z podniesieniem czułości odbiorników 5G, oznacza to możliwość zwiększenia szybkości przesyłania danych.

Prywatne sieci 5G zapewnią np. możliwość stosunkowo łatwego gromadzenia danych z wielu czujników. Przełoży się to na innowacje w zakresie automatyzacji produkcji, obsługi magazynów i logistyki czy upowszechnienia zaawansowanej robotyki.

Z kolei redukcja opóźnień w transmisji umożliwia wykorzystanie technologii 5G w odniesieniu do systemów działających w czasie zbliżonym do rzeczywistego, w tym wyspecjalizowanych systemów sterowania, a nawet pojazdów autonomicznych. „Opóźnienia rzędu 1 ms i niższe uzyskano dzięki nowym protokołom dostępowym i technikom modulacji sygnału. Istotne okazało się też przeniesienie procesów przetwarzania danych na brzeg infrastruktury sieci 5G, a więc w pobliże stacji bazowych” – dodaje Andrzej Bęben.

Co nie mniej istotne, technologia 5G zapewnia możliwość jednoczesnej obsługi zdecydowanie większej liczby urządzeń niż było to możliwe w sieciach poprzednich generacji. Wspiera również kilka różnych scenariuszy wykorzystania łączności 5G, dopasowanych do konkretnych zastosowań. Mowa tu o zastosowaniach wymagających np. niskich opóźnień, wysokiej przepływności lub komunikacji z wieloma urządzeniami o niewielkich potrzebach transmisyjnych jednocześnie.

W telekomunikacji nadchodzi rewolucja i ewolucja w jednym

Ostatni ze wspomnianych scenariuszy odpowiada potrzebom typowym dla komunikacji M2M (Machine to Machine) oraz IoT. Co ważne, infrastruktura operatorska 5G jest przygotowana do obsługi wszystkich wspomnianych scenariuszy wykorzystania tej technologii. Wymagane są jednak odpowiednie, dopasowane do konkretnego trybu działania sieci 5G i urządzenia końcowe.

Stacja bazowa 5G na komputerze osobistym

„Zastosowania technologii 5G są bardzo różnorodne i odpowiadają zróżnicowanym potrzebom użytkowym. Technologia ta może znaleźć szerokie zastosowanie w ramach sieci IoT dużej skali, a także pod kątem sterowania i automatyzacji różnych procesów, np. w przemyśle czy rolnictwie” – mówi Andrzej Bęben. Może też przydać się do zapewnienia ciągłej obsługi wszelkiego rodzaju zautomatyzowanych procesów, monitorowania parametrów środowiskowych, a nawet rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

5,5 mld

– wynosić będzie liczba aktywnych subskrypcji 5G na świecie do końca 2029 roku – wg Ericsson Mobility Report z czerwca 2024 roku.

Ważną innowacją jest także uproszczenie infrastruktury operatorskiej sieci 5G, co otwiera nowe możliwości wykorzystania tej technologii w ramach sieci prywatnych. „Poprzednie generacje sieci komórkowych najczęściej pozostawały domeną dużych operatorów ze względu na wysokie koszty zakupu niezbędnego sprzętu. Obecnie jest on dużo tańszy, zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Znaczenie ma tu też fakt, że wiele mechanizmów związanych z działaniem sieci 5G jest realizowanych w pełni programowo, bez potrzeby zakupu dedykowanych urządzeń” – zauważa Andrzej Bęben. Stację bazową 5G możemy dziś uruchomić nawet na zwykłym komputerze dysponującym odpowiednią mocą obliczeniową. Potrzebna jest oczywiście także karta radiowa.

Sieć 5G na własność

Standard 5G obejmuje wiele rozwiązań wpływających na możliwość uproszczenia działań zmierzających do uruchomienia prywatnych sieci komórkowych, działających w pełni niezależnie od usług oferowanych przez większych operatorów. Pozwala to na precyzyjne ich dopasowanie do potrzeb konkretnej organizacji.

„Prywatne sieci 5G zapewnią np. możliwość stosunkowo łatwego gromadzenia danych z wielu czujników. Przełoży się to na innowacje w zakresie automatyzacji produkcji, obsługi magazynów i logistyki czy upowszechnienia zaawansowanej robotyki i innych systemów wymagających dostępu do aktualnych danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Realne stanie się też precyzyjne zarządzanie zapasami i flotami pojazdów, a także rozbudowa infrastruktury tzw. inteligentnych miast” – podkreśla Paweł Dąbroś, CEO firmy INNERGO, która jako jedna z pierwszych wdrożyła prywatną sieć 5G dla klienta w Polsce. „Spodziewany jest również rozwój usług z obszaru zdalnej chirurgii i telemedycyny. Szerokie zastosowania prywatnych sieci 5G widoczne są też w kontekście bezpieczeństwa publicznego, edukacji i energetyki, a więc praktycznie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zapewnienie sprawnej, dwukierunkowej transmisji danych, zwłaszcza dla urządzeń pozostających w ruchu” – dodaje.

Największą barierą dla uruchomienia prywatnych sieci 5G pozostaje konieczność rezerwacji wybranego pasma częstotliwości. Istnieje jednak możliwość zbudowania takich sieci na bazie pasma nielicencjonowanego, w zakresie częstotliwości typowych sieci bezprzewodowych Wi-Fi. Pojawiają się jednak inicjatywy zmierzające do uwolnienia pewnych zakresów częstotliwości 5G właśnie pod kątem zastosowania w sieciach prywatnych – działających lokalnie i z dość ograniczonym zasięgiem. Jest to także sposób na zapewnienie sprawnej transmisji danych wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest położenie tradycyjnego okablowania sieciowego.

Przykładowe obszary zastosowania prywatnych sieci 5G:

  • zdalne zarządzanie i automatyzacja procesów produkcyjnych oraz kontroli jakości,
  • robotyzacja transportu, logistyki i gospodarki magazynowej,
  • rozwój telemedycyny i chirurgii zdalnej,
  • rozbudowa infrastruktury inteligentnych miast,
  • zdalny monitoring sieci przesyłowych w energetyce i mediach,
  • bezpieczeństwo publiczne, zarządzanie kryzysowe,
  • zdalne nauczanie, symulacje i analizy w terenie wymagające dużych przepustowości.

Zastosowania dopasowane do potrzeb

„Technologicznie standard 5G oznacza swego rodzaju rewolucję. Wprowadza wiele istotnych zmian w działaniu sieci komórkowej. Co ważne, przewidziana została możliwość wdrożenia standardu 5G w sposób ewolucyjny, niewymagający porzucenia wykorzystywanych już rozwiązań LTE” – zauważa Andrzej Bęben. W ramach podejścia 5G Non-Standalone możliwe jest zastosowanie rdzenia i funkcjonalności sieci LTE poprzez włączenie do niej stacji bazowych 5G. „Tak zbudowana sieć nie zapewnia pełni możliwości 5G, jednak jest to krok w kierunku tego standardu. Na takim podejściu opiera się zresztą większość dostępnych dziś powszechnie usług telekomunikacyjnych 5G. Na uruchomienie pełnego standardu 5G mogą pozwolić sobie w praktyce tylko nowi operatorzy” – mówi Andrzej Bęben.

2,3 mld

– wyniesie liczba aktywnych subskrypcji 5G na świecie do końca 2024 roku – wg Ericsson Mobility Report z czerwca 2024 roku.

Istotny jest również fakt, że technologia 5G została przewidziana jako standard integrujący wszystkie pozostałe techniki sieciowe – bezprzewodowe, w tym Wi-Fi oraz kablowe. „Koncepcja 5G przewiduje, że do tego samego rdzenia sieci możemy podłączyć się z wykorzystaniem dowolnej techniki dostępowej i przy zachowaniu spójnego uwierzytelnienia i autoryzacji. Taka funkcjonalność oznacza nowe możliwości budowania sieci wielodostępnych, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa” – podsumowuje Andrzej Bęben.

Polski projekt badawczy nad zastosowaniami sieci 5G

Realizowany od 2021 roku projekt PL 5G: „Krajowe laboratorium badawcze sieci i usług 5G wraz z otoczeniem” to inicjatywa mająca na celu prowadzenie badań nad rozwiązaniami opartymi na sieciach 5G i pokrewnych, w tym nad praktycznymi zastosowaniami technologii 5G. Projekt ten jest realizowany w ramach konsorcjum Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Instytutu Łączności. Zakłada on udostępnienie unikalnej infrastruktury niezbędnej do wdrożenia innowacyjnych projektów biznesowych wykorzystujących rozwiązania 5G.

W praktyce, na projekt PL 5G składa się zespół laboratoriów zapewniających możliwości wszechstronnego analizowania potencjału technologii 5G, a także działania sieci opartych na tym standardzie. „W ramach projektu PL 5G zbudowaliśmy i udostępniamy kompletną sieć 5G. Jest to obecnie jedyna, w pełni funkcjonalna międzyregionalna sieć testowa. Jesteśmy w stanie dowolnie zarządzać konfiguracją naszej infrastruktury na poziomie sprzętu i oprogramowania. Pozwala to na prowadzenie szczegółowych badań m.in. w zakresie zachowania sieci 5G w różnych warunkach” – twierdzi dr hab. inż. Andrzej Bęben, kierownik Zakładu Architektur i Zastosowań Internetu w Instytucie Telekomunikacji Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Wdrożenie prywatnej sieci 5G dla Konsorcjum PL 5G zostało zakończone w grudniu 2023. Było to pierwsze wdrożenie prywatnej sieci 5G w Polsce po udostępnieniu częstotliwości przeznaczonych dla tego typu sieci przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Przetarg na dostawę infrastruktury dla budowy prywatnej sieci 5G przeprowadzony był przez AGH. Decyzją komisji przetargowej INNERGO zostało wybrane jako dostawca i integrator systemu 5G, którego producentem jest Nokia. „Do takiego projektu przygotowywaliśmy się już od dawna. Widzieliśmy rozwiązania prywatnych sieci 5G poza Polską i wiedzieliśmy, jakie korzyści przynoszą np. w przemyśle czy obsłudze portów lotniczych i morskich” – podkreśla Paweł Panasiuk, wiceprezes prezes zarządu INNERGO. „Tak więc kształciliśmy naszych inżynierów, aby mieli odpowiednie kwalifikacje, gdy będzie już można rozmawiać o konkretnych realizacjach. Projekt dla Konsorcjum PL 5G to kolejny projekt, który INNERGO realizuje wraz z Nokią, zwiększając swój zakres kompetencji” – dodaje.

„Nasza sieć pełni rolę „piaskownicy” dla różnego rodzaju projektów badawczych i innowacyjnych wykorzystujących możliwości standardu 5G. Jest to nasza sieć prywatna. Pozwala nam to dowolnie modyfikować jej ustawienia. Można wręcz doprowadzić do zawieszenia i zniszczenia sieci, a następnie ich odtworzenia w precyzyjnie określonych warunkach.Takich możliwości nie zapewnia klientom żaden operator komercyjny” – dodaje Andrzej Bęben. Analizę zachowania sieci i podłączonych do niej urządzeń końcowych można przeprowadzić zdalnie, poprzez dedykowany portal internetowy.

Możliwe są m.in. modyfikowanie konfiguracji sprzętu, zmiany oprogramowania zarządzającego siecią 5G, w tym na poziomie kodu źródłowego, a także prowadzenie dowolnych eksperymentów związanych z wykorzystaniem infrastruktury opartej na tym standardzie – również w zakresie propagacji sygnału, przepływności lub liczby obsługiwanych urządzeń. Odbywa się to w sposób zdalny, na zasadzie wypożyczenia sieci lub jej fragmentu na czas eksperymentu. Co więcej, istnieje możliwość wypożyczenia niezbędnego sprzętu i przeprowadzenia testów w konkretnej lokalizacji. Możliwe jest też przeprowadzenie testów w pełni kontrolowanym, wyizolowanym środowisku radiowym. Tego rodzaju infrastruktura pozwala na analizę zachowania sieci m.in. w zależności od wybranej częstotliwości i w ramach całkowicie powtarzalnych warunków.

W ramach projektu PL 5G uruchomiona została także pierwsza na świecie głowica 5G mmWave firmy Nokia. Pozwala ona na wykorzystanie milimetrowych fal radiowych, a więc także na uruchomienie sieci 5G w pasmie wyższych częstotliwości. „Dzięki temu wchodzimy w częstotliwości rzędu 20 GHz. Można zresztą spodziewać się szybkiego upowszechnienia takiej infrastruktury. Powód jest prosty – brakuje częstotliwości w niższym pasmie” – mówi Andrzej Bęben. Poza tym wykorzystanie rzadziej stosowanego pasma wyższej częstotliwości pozwala na użycie nawet kilkakrotnie szerszego kanału transmisji, niż jest to osiągalne w bardziej popularnych pasmach. Z kolei większa szerokość kanału transmisji wprost przekłada się na możliwość uzyskania wyższych przepływności sieci.

„Zastosowanie standardu 5G mmWave pozwala na osiągnięcie przepustowości liczonych w Gbps. Krótsza długość fali radiowej oznacza jednak mniejszy zasięg, gorszą propagację i przenikalność sygnału” – zauważa Andrzej Bęben. “Tego typu głowice radiowe firmy Nokia uruchomiliśmy jako pierwsi” – dodaje. Według niego, realny jest jednak szybki rozwój infrastruktury łączącej klasyczne i milimetrowe sieci 5G. Urządzenia końcowe pracujące bliżej stacji bazowych będą korzystać z szybszej transmisji mmWave. Natomiast te znajdujące się w dalszej odległości utrzymają zasięg, pracując na niższych częstotliwościach. Niezbędne będą jednak urządzenia zdolne do pracy w obu pasmach. Laboratoria PL 5G są dostępne dla wszystkich zainteresowanych podmiotów na zasadach komercyjnych lub na potrzeby badań naukowych. Z jego zasobów korzystają m.in. operatorzy telekomunikacyjni prowadzący analizę wydajności nowych usług i ustawień sieci, a także instytucje naukowe i przedsiębiorstwa zainteresowane oceną efektywności propagacji sygnału 5G na potrzeby uruchomienia sieci prywatnych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *