Strategie ESGRynek

Jak polskie firmy produkcyjne radzą sobie z wyzwaniami ESG?

Na to pytanie stara się odpowiedzieć najnowszy raport IFS Poland pt. „Czas na ESG”. Analizuje on, jak polskie firmy z sektora produkcji i energetyki radzą sobie z wdrażaniem zrównoważonych praktyk oraz jakie bariery napotykają w kontekście nowych regulacji. W publikacji poruszono też korzyści związane z wdrażaniem praktyk ESG oraz rolę nowoczesnych technologii w tych procesach. 

Jak polskie firmy produkcyjne radzą sobie z wyzwaniami ESG?

Kluczowe wyniki raportu:

  • 60% firm korzysta z arkuszy kalkulacyjnych do raportowania ESG – Mimo rosnących wymagań prawnych wiele przedsiębiorstw wciąż polega na przestarzałych narzędziach do zarządzania danymi. Jedynie 30% wykorzystuje do tego oprogramowanie ERP z modułami ESG, 24% oprogramowanie specjalistyczne, a 16%
    wykorzystuje bezpośrednio dane z czujników (IoT, Scada etc.).
  • 75% firm wdraża zrównoważoną politykę energetyczną – Zdecydowana większość przedsiębiorstw inwestuje w efektywne zarządzanie energią, co nie tylko poprawia efektywność operacyjną, ale również minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. Ponad 60% respondentów zamierza rozważyć działania mające na celu minimalizację emisji CO2, a prawie tyle samo (59%) realizację inicjatyw w zakresie efektywnego zarządzania zasobami naturalnymi.
  • 39% firm wdrażających ESG zyskuje na atrakcyjności dla inwestorów – Raport wskazuje, że inwestowanie w zrównoważony rozwój przynosi realne korzyści biznesowe, takie jak wzrost wartości marki i reputacji oraz dostęp do preferencyjnych warunków finansowania. Większość badanych przedsiębiorstw
    postrzega korzyści wynikające z wdrożenia ESG w dwóch aspektach – przede wszystkim oszczędności
    wynikających z optymalizacji operacyjnej czy też zużycia energii (61%) oraz pozytywnego wpływu na środowisko (56%).
  • Kluczowe wyzwanie to zbieranie i analiza danych ESG – Aż 56% badanych firm uznaje gromadzenie danych ESG za największy problem. Złożoność przepisów oraz koszty wdrożenia odpowiednich narzędzi technologicznych nadal stanowią barierę dla wielu organizacji.
Jak polskie firmy produkcyjne radzą sobie z wyzwaniami ESG?
Źródło: Raport IFS

Technologia jako klucz do sukcesu ESG

Autorzy raportu podkreślają również rosnącą rolę technologii w efektywnym zarządzaniu zrównoważonym rozwojem. Systemy ERP (np. IFS Cloud Emissions Tracker) wspierają firmy w monitorowaniu emisji, analizie zużycia energii i optymalizacji operacyjnej. A technologie takie jak sztuczna inteligencja i Internet Rzeczy pozwalają firmom na lepsze zarządzanie zasobami, śledzenie emisji i osiąganie ambitnych celów zrównoważonego rozwoju.

“Uzyskane wyniki niewątpliwie pokazują rosnące zainteresowanie firm kwestiami zrównoważonego rozwoju oraz potrzebę wdrażania bardziej efektywnych narzędzi i rozwiązań w zakresie raportowania danych ESG. Tu w sukurs przychodzi nowoczesna technologia, która niekoniecznie musi łączyć się z wysokimi kosztami pozyskania i wdrożenia. Czasami jest ona wręcz na wyciagnięcie ręki” – podsumowuje Marek Głazowski, prezes IFS Polska & EE.

Raport opracowano na podstawie badania przeprowadzonego wśród 100 polskich przedsiębiorstw o obrotach powyżej 400 mln złotych. Jego pełna treść jest do pobrania pod poniższym linkiem. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *