Pomysł z PolskiPolecane tematy

A4BEE z Wrocławia nawiązał współpracę w zakresie R&D z Yaskawa, największym producentem robotów przemysłowych

Aby trafnie zdefiniować wyzwania w obszarze produkcyjnym A4BEE nawiązało współpracę badawczo-rozwojową w obszarze adaptacji nowych technologii w przemyśle z producentem najnowocześniejszych robotów na świecie – firmą Yaskawa. Firmy zdecydowały się na współpracę w trudnym dla przemysłu okresie, chcąc mieć realny wpływ na usprawnianie tego sektora poprzez innowacyjne rozwiązania.

A4BEE z Wrocławia nawiązał współpracę w zakresie R&D z Yaskawa, największym producentem robotów przemysłowych

Rok 2020 przyniósł wiele nieoczekiwanych zmian dla wszystkich – zarówno dla firm, jak i dla każdego indywidualnie. Wszelkie trendy i prognozy biznesowe na 2020 rok zostały zakłócone przez pandemię COVID-19. Gdyby nie szerząca się pandemia, przemysł produkcyjny byłby dziś bliski osiągnięcia stanu sprzed kryzysu w 2008 roku. Teraz w obliczu pandemii fabryki stają przed zupełnie nowymi wyzwaniami.

Pandemia i restrykcje ,które wprowadzały poszczególne kraje pokazały jak bardzo krytyczna jest strategia cyfrowa wdrażana na solidnych fundamentach. Branża produkcyjna nauczyła się, że musi patrzeć w przód, przewidywać, co może wydarzyć się na rynku i jak dużo szybciej otwierać się na innowacje cyfrowe. Aby zapewnić ciągłość działania, w szczególności ciągłość produkcji istotne jest wprowadzenie do organizacji nowych technologii, które usprawnią nie tylko procesy produkcyjne, ale również te wszystkie z nimi powiązane jak np. kontrolę jakości czy łańcuch dostaw. Fabryki tworzą ekosystem, który w całości musi działać efektywnie, aby przedsiębiorstwo mogło osiągać swoje cele strategiczne.

W przemyśle, adaptacja nowoczesnych technologii to nie wybór, to konieczność

Nowe technologie generują dla organizacji znaczną przewagę, jeśli chodzi o zbieranie, przetwarzanie i wnioskowanie na podstawie danych zebranych z maszyn, robotów i sensorów, znajdujących się na linii produkcyjnej. Sztuczna inteligencja AI (Artificial Intelligence) pod postacią uczenia maszynowego ML (Machine Learning) nie jest już tylko rozwiązaniem dla najbardziej zaawansowanych technologicznie producentów. Pojawiające się na rynku rozwiązania w postaci przemysłowych systemów IoT, pozwalają nawet mniejszym i tradycyjnym fabrykom na wpisanie się w koncepcję Przemysłu 4.0.

Punktem wyjścia do zastosowania technologii AI są dane historyczne na podstawie których, możemy przewidywać przyszłość. Jednym z najbardziej znanych przypadków zastosowania technologii maszynowego uczenia jest przewidywanie czasu zużycia się elementów maszyn, tak zwana konserwacja predykcyjna. Dzięki niej można zaplanować dokładną datę serwisu, a tym samym skrócić do absolutnego minimum czas, kiedy maszyna wyłączona jest z produkcji.

Startup i globalna korporacja łączą siły

Bieżące śledzenie rynku technologicznego może pozwolić na szybkie identyfikowanie rozwiązania, które będzie trafną odpowiedzią na aktualne problemy. Zazwyczaj to startupom technologicznym udaje się szybciej odkrywać potencjał nowych technologii. Jedną z tych firm jest wrocławski startup A4BEE Architects for Business. Stworzony został przez czterech pasjonatów technologii – Łukasza Paciorkowskiego, Tomasza Kośmidra, Krzysztofa Kaczora i mnie – którzy postanowili odejść od sztywnych korporacyjnych ram i skupić się na tworzeniu innowacyjnych i unikalnych rozwiązań technologicznych na styku Internetu Rzeczy, Sztucznej Inteligencji i Blockchain. Celem A4BEE jest ciągłe poszukiwanie nowoczesnych, optymalnych rozwiązań technologicznych, które wprowadzać będą na rynku powiew świeżości. Na co dzień startup wspiera międzynarodowe firmy z sektora biotechnologii, farmacji, opieki medycznej oraz przemysłu w obszarze innowacji cyfrowych. Ostatnio firma ta podpisała umowę o współpracy z japońskim koncernem Yaskawa.

Punktem wyjścia do zastosowania technologii AI są dane historyczne na podstawie których, możemy przewidywać przyszłość. Jednym z najbardziej znanych przypadków zastosowania technologii maszynowego uczenia jest przewidywanie czasu zużycia się elementów maszyn, tak zwana konserwacja predykcyjna. Dzięki niej można zaplanować dokładną datę serwisu, a tym samym skrócić do absolutnego minimum czas, kiedy maszyna wyłączona jest z produkcji.

Chcemy brać aktywny udział w transformacji cyfrowej sektora produkcyjnego i pomagać nie tylko w automatyzacji poprzez robotyzację. Zastosowanie nowoczesnych technologii jest w stanie zaadresować wiele krytycznych obecnie wyzwań przedsiębiorstw produkcyjnych. Dodatkowo, obecna sytuacja pandemiczna wymusza jeszcze szybszą modernizację produkcji w celu utrzymania ciągłości działania” – mówi Mateusz Troczyński, kierownik Działu Technicznego Robotyki w Yaskawa Polska.

Zarówno A4BEE jak i Yaskawa nie są nowicjuszami w obszarze innowacji. A4BEE w swoich strukturach posiada dział R&D – A4BEE Digital Lab, którego zadania na co dzień dotyczą eksploracji innowacyjnych technologii, prototypowania inteligentnych urządzeń oraz rozwiązywania problemów badawczych. Z kolei Yaskawa po raz piąty z rzędu znalazła się w gronie 100 najbardziej innowacyjnych firm na świecie [Derwent Top 100 Global Innovators].

Roboty, Augmented Reality, Virtual Reality, AI

Partnerstwo z Yaskawą to wyraz zaufania do naszych kompetencji. Pozwoli to nam na zaprojektowanie zaawansowanych cyfrowo rozwiązań do najnowocześniejszej klasy robotów przemysłowych. W najbliższym czasie obszar eksploracji technologii Digital Labu będzie skupiony w obrębie zastosowanie technologii AR i AI dla Przemysłu 4.0. Rozwiązania, które będą efektem wspólnych prac, przyniosą korzyści nie tylko firmom A4BEE czy Yaskawa, ale docelowo dużym i mniejszym firmom produkcyjnym” – mówi Przemek Ernest, Dyrektor Digital Lab w A4BEE.

Aby trafnie zdefiniować wyzwania w obszarze produkcyjnym A4BEE nawiązało współpracę badawczo-rozwojową w obszarze adaptacji nowych technologii w przemyśle z producentem najnowocześniejszych robotów na świecie – firmą Yaskawa. A4BEE w swoich strukturach posiada dział R&D – A4BEE Digital Lab, którego zadania na co dzień dotyczą eksploracji innowacyjnych technologii, prototypowania inteligentnych urządzeń oraz rozwiązywania problemów badawczych. Z kolei Yaskawa po raz piąty z rzędu znalazła się w gronie 100 najbardziej innowacyjnych firm na świecie.

Jednym z pierwszych obszarów eksploracyjnych w celu poszukiwania synergii, będzie technologia AR i VR, w której wrocławski startup posiada szerokie kompetencje. „Jesteśmy przygotowani do eksploracji najnowszych technologii takich, jak rozszerzona rzeczywistość czy Sztuczna Inteligencja w celu rekalibracji istniejących modeli biznesowych funkcjonujących w przemyśle” – komentuje Tomasz Kośmider, współwłaściciel A4BEE. Firmy skupią się na procesach kontrolnych, usługach serwisowych, wdrażaniu nowych pracowników oraz podnoszeniu kompetencji kadry linii produkcyjnej.

Drugim problemem badawczym, na którym skupią się firmy, to możliwość zdalnego monitorowania i diagnozowania robotów. Są to potrzeby zgłaszane zarówno przez samą Yaskawę, jak i jej klientów. Coraz więcej przedsiębiorców świadomych jest korzyści z możliwości bieżącego śledzenia pracy robotów. A4BEE chce kreować rozwiązania, które będą generować wartość dodaną dla firm produkcyjnych.

A4BEE z Wrocławia nawiązał współpracę w zakresie R&D z Yaskawa, największym producentem robotów przemysłowych

Sukcesu upatrujemy w tym, iż postrzegamy współpracę jako partnerstwo, w którym obie strony otwarcie dzielą się swoją strategią, celami i wartością, którą chcą zbudować. Wzajemne słuchanie, czerpanie z doświadczenia i wiedzy partnera oraz otwartość na nowe rozwiązania, często zupełnie odmienne od tych praktykowanych do tej pory, są kluczowe” – mówi Artur Wojewoda, prezes Yaskawa Polska. „We współpracy z A4BEE cenimy sobie otwartość komunikacji i nieszablonowe podejście do problemów, które dobrze znamy. Myślę, że połączenie robotów Yaskawy z nowymi technologicznymi rozwiązaniami, może mieć znaczący wpływ na to jak funkcjonują linie produkcyjne” – dodaje.

Czas na cyfrową transformację produkcji jest teraz

Rozwiązania technologiczne poza oczywistym obszarem związanym z danymi i produkcją, znajdują też dużo szersze zastosowanie w fabrykach. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 dużą popularnością cieszy się stosowanie technologii rozszerzonej rzeczywistości AR (Augmented Reality) oraz wirtualnej rzeczywistości VR (Virtual Reality). Zarówno jedna jak i druga, pozwala na rozwiązywanie wyzwań związanych z brakiem możliwości do fizycznej obecności na terenie fabryk, lub z koniecznością ograniczania ilości osób jakie mogą przebywać jednocześnie.

Zastosowanie zestawu do rozszerzonej rzeczywistości przynosi korzyści w zakresie efektywności procesu kontroli jakości. Dzięki dostępnym systemom pracownicy mają wolne ręce i znacznie szybciej mogą wykonać procedurę inspekcyjną. Dane wprowadzone głosowo przez inspektora dodają się wprost do systemu, gdzie na ich podstawie można podejmować trafne decyzje produkcyjne i biznesowe.

Jednym z pierwszych obszarów eksploracyjnych w celu poszukiwania synergii, będzie technologia AR i VR w robotyce. Drugim problemem badawczym, na którym skupią się firmy, to możliwość zdalnego monitorowania i diagnozowania robotów. Są to potrzeby zgłaszane zarówno przez samą Yaskawę, jak i jej klientów. Coraz więcej przedsiębiorców świadomych jest korzyści z możliwości bieżącego śledzenia pracy robotów.

Pochylenie się nad tymi dwoma zagadnieniami to dopiero początek współpracy. W planach współpracy obu firmy są kolejne przedsięwzięcia badawcze. Ich definiowanie i priorytetyzacja na pewno będą weryfikowane z uwzględnieniem bieżącej sytuacji pandemicznej, która to niejako dyktuje warunki pracy oraz potrzeby odbiorców.

Karolina Marzantowicz, doradca zarządu, A4BEE Architects for Business

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *