AnalitykaRynek

BIK Open API w ramach BIK HUB – kolejna platforma Biura Informacji Kredytowej

3 listopada odbyła się premiera BIK HUB, piaskownicy technologicznej stworzonej przez Biuro Informacji Kredytowej dla przedsiębiorców z różnych sektorów i segmentów rynku, startupów, fintechów. Pierwsze przedsięwzięcie to pilotaż platformy BIK Open API, który umożliwia wykreowanie ciekawych usług lub produktów finansowych w oparciu o udostępnione dane statystyczne. Zainteresowanie pilotażem jest szczególnie duże i przejawiają je nie tylko start-upy, ale i najwięksi gracze oraz oczywiście dostawcy danych dla Programu BIK HUB.

BIK Open API w ramach BIK HUB – kolejna platforma Biura Informacji Kredytowej
FOTO: Louis Reed / Unsplash

Pierwsza inicjatywa w ramach BIK HUB, pilotaż Platformy BIK Open API, to bezpieczny interfejs, który otwiera dostęp do informacji, w tym w oparciu o geolokalizację, oraz do danych różnych podmiotów działających w obszarze nieruchomości, finansów, badań preferencji konsumenckich, digital marketingu, data science. Udział w Programie jest bezpłatny, stwarza szansę praktycznej weryfikacji prototypowych rozwiązań oraz uzyskanie oceny potencjału biznesowego pomysłu przed wprowadzeniem na rynek. Strategicznymi Partnerami programu BIK są Microsoft, Szkoła Główna Handlowa oraz Fundacja Fintech Poland.

Czy łatwo wejść do piaskownicy? Przedstawiciele BIK przekonują, że platforma jest intuicyjnym, obudowanym usługami i narzędziami rozwiązaniem, opartym na standardach znanych analitykom danych. Będą więc mogli bez przeszkód rozpocząć pracę na udostępnionych danych.

„Zgłoszenia do programu odbywają się przez formularz na www.bikhub.pl, dostępny od dzisiaj, tj. środy 3 listopada 2021 r. Po weryfikacji i zatwierdzeniu wniosku zgłoszeniowego udostępniamy platformę BIK Open API. Dostęp API opiera się na standardach rynkowych, korzystamy z Azure API Management Microsoftu, z poziomu którego uruchamiany jest interfejs API REST. Poza wystawienie usług, tj. endpointów, uruchamiamy portal dla developerów z opisem usług biznesowych, przykładami, możliwościami testowania. Spodziewamy się już w ramach pilotażu współpracy z zespołami organizacji i firm z całej Europy, głównie Polski. Zapewniamy wsparcie techniczne przy podłączeniu i rozpoczęciu korzystania z dostępnych usług” – mówi Paweł Żurek, dyrektor Biura Architektury i Nowych Rozwiązań.

W kolejnych etapach przewidziana jest współpraca z mentorem, np. o specjalności matematyki statystycznej, który może weryfikować pomysły i modele konstruowane przez uczestników piaskownicy czy dającym wsparcie od strony informatycznej.

„Wartością dodaną uczestnictwa w naszej piaskownicy jest m.in. ocena potencjału biznesowego zgłaszanych pomysłów, a także konsultacje specjalistów na każdym etapie testów. Są to eksperci BIK – analitycy danych, specjaliści biznesowi, specjaliści IT oraz mentorzy i eksperci naszych partnerów Microsoft, Szkoły Głównej Handlowej, fundacji FinTech Poland” – mówi Agnieszka Szopa-Maziukiewicz, Dyrektor Zarządzająca Obszarem IT w Grupie BIK.

Może to być szczególnie pomocne, kiedy do piaskownicy zechciałaby wejść organizacja bez dużych kompetencji technologicznych za to np. z dużą wiedzą o jakimś wymiarze np. społecznym. Mogą to być np. fundacje działające w skali regionu albo państwa. Być może także takie wsparcie ośmieliłoby do współpracy jakieś agendy państwowe albo po prostu instytucje naukowe czy badaczy?

„Z założenia BIK Open API daje możliwość współpracy praktycznie ze wszystkimi instytucjami. Wiemy, że wystawiamy zestaw bardzo ciekawych danych, które mogą być przydatne w wielu miejscach, których teraz nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Można sobie np. wyobrazić, że administracja państwowa czy samorządy będą mogły użyć naszych danych w różnego rodzaju programach, np. w Programie czyste powietrze. Jesteśmy otwarci na współpracę z fundacjami, jednostkami naukowymi w celach społecznych, o tym świadczy m.in. nasze partnerstwo z SGH” – wyjaśnia Agnieszka Szopa-Maziukiewicz.

„Zakładamy kompletne wsparcie dla uczestników naszego programu BIK HUB. Jeśli będzie to konieczne w zakresie formalno-prawnym możemy liczyć na naszych prawników i wsparcie naszego partnera strategicznego Fundacji Fintech Poland W ramach BIK Open API z założenia nie udostępniamy danych w kontekście konkretnych osób. Udostępniamy dane w kontekście przybliżonej lokalizacji geograficznej. W pilotażu wykorzystujemy dane z Łodzi, z komórek o wymiarach 50 m x 50 budujemy większe obszary. Uczestnikom programu udostępniane będą natomiast dane w podziale na komórki o promieniach 100, 250 i 500 m” – dodaje Paweł Żurek, dyrektor Biura Architektury i Nowych Rozwiązań.

Docelowo platforma BIK Open API może być kolejną platforma komercyjną, którą dostarcza na rynek BIK, po platformie antyfraudowej czy blockchainowej.

„Dzięki pilotażowi zweryfikujemy skalę i typy podmiotów, które będą zainteresowane tego typu rozwiązaniem. Ewentualne dalsze kroki i decyzje odnośnie kierunków rozwoju BIK Open API i potencjalnego modelu komercyjnego, będą zależne również od tego, na ile rynek pozytywnie zweryfikuje wartość informacyjną udostępnianych danych” – wyjaśnia Andrzej Zduńczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów.

Już dziś można jednak mówić o dużym zainteresowaniu potencjalnych uczestników i całego rynku. „Przyznam, że zainteresowanie BIK Open API ze strony dostawców danych, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Naszym celem było szybkie uruchomienie pilotażu. Dlatego zgromadziliśmy na pokładzie dostawców, dzięki którym już na wstępie możemy udostępnić szerokie spektrum danych. Kolejne podmioty i dostawców interesujących danych, wpisujących się w koncepcję BIK Open API, będziemy dołączać już w trakcie samego pilotażu” – mówi Andrzej Zduńczyk. „Początkowo myśleliśmy o 4 usługach na 150-200 wymiarów, już teraz jest więcej zewnętrznych usług, a wręcz musieliśmy ograniczyć listę usług na start- chętnych dawców danych było zbyt wielu i musielibyśmy przesuwać start przedsięwzięcia” – dodaje Paweł Żurek.

Także zainteresowanie ze strony uczestników nie zawiodło organizatorów. „Udział w premierowym webinarze, potwierdzili licznie nie tylko przedstawiciele startupów i fintechów, ale reprezentowane będą także banki, duże podmioty i firmy doradcze. Naszymi partnerami strategicznymi w inicjatywie są Microsoft, SGH i Fundacja FinTech Poland” – mówi Paweł Żurek.

W przypadku mniejszych firm i startupów może być perspektywa wspólnej monetyzacji z BIK wykreowanej usługi. Taka perspektywa nie ogranicza się tylko do mniejszych partnerów. „W przyszłości nie wykluczamy współpracy z firmami uczestniczącymi w Programie BIK HUB oraz wspólnego tworzenia nowych rozwiązań. Wierzymy, że nasz program wniesie rzeczywistą nową wartość biznesową w rozwoju innowacyjnych, cyfrowych usług finansowych” – podsumowuje Agnieszka Szopa Maziukiewicz.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *