CIOPolecane tematy

Blockchain jako usługa, czyli patent na proste wdrożenie

Technologia Blockchain zdobywa coraz większą popularność. Zastosowanie tej technologii w praktyce biznesowej ogranicza jednak mała liczba specjalistów wykwalifikowanych w zakresie wdrażania Blockchain, co prowadzi do zwiększenia ryzyka inwestycji w tworzenie i wdrażanie własnych rozwiązań bazujących na łańcuchu bloków. W odpowiedzi na oczekiwania biznesu na rynku zaczynają się pojawiać usługi pozwalające na korzystanie z technologii Blockchain w modelu usługowym.

Blockchain jako usługa, czyli patent na proste wdrożenie

O ile zainteresowanie wykorzystaniem technologii Blockchain w zastosowaniach biznesowych systematycznie rośnie, to firmom dramatycznie brakuje kompetencji umożliwiających zastosowanie m.in. koncepcji rozproszonego łańcucha bloków na potrzeby realizacji określonych celów biznesowych. Dotyczy to w szczególności dużych organizacji m.in. z sektora finansów lub telekomunikacji. Niska dostępność specjalistów, którzy mogliby pochwalić się wieloletnim praktycznym doświadczeniem i głęboką wiedzą w tej dziedzinie wynika z faktu, iż Blockchain jest technologią stosunkowo młodą. Dość wspomnieć, iż wedle ujawnionych niedawno analiz firmy Upwork w ciągu ostatniego roku zapotrzebowanie na specjalistów dysponujących umiejętnością tworzenia aplikacji bazujących na rejestrach Blockchain wzrosło o 200 proc – pisaliśmy o tym w artykule „Programiści Blockchain poszukiwani”.

dla wielu firm model Blockchain-as-a-Service jest doskonałym sposobem na sprawdzenie możliwości Blockchaina bez ponoszenia znaczących kosztów związanych z rekrutowaniem odpowiedniego personelu, opracowania własnych technologii, utrzymywania serwerów.

Bill Fearnley, dyrektor ds. badań w IDC Worldwide Blockchain Strategies, cytowany przez amerykański Computerworld, zauważa, że rozsądnym rozwiązaniem dla firm zainteresowanych potencjałem technologii Blockchain, ale nie posiadających odpowiednich kompetencji jest nawiązanie współpracy z zewnętrznym partnerem, który specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań bazujących na Blockchain i dostarcza je klientom w klasycznym modelu usługowym. Model ten może zostać określony mianem Blockchain as a Service (BaaS).

Zdaniem analityków, zainteresowanie takimi rozwiązaniami będzie w najbliższym czasie rosło – ponieważ dla wielu firm model Blockchain-as-a-Service jest doskonałym sposobem na sprawdzenie możliwości Blockchaina bez ponoszenia znaczących kosztów związanych z rekrutowaniem odpowiedniego personelu, opracowania własnych technologii, utrzymywania serwerów i im podobnych. BaaS oferuje bowiem wszystkie zalety klasycznego modelu usługowego – czyli m.in. pełne wsparcie techniczne na etapie wdrożenia i obsługi, elastyczne zarządzanie usługą, a także (a może przede wszystkim) system rozliczeń bazujący na rzeczywistym zużyciu zasobów i obciążeniu serwerów.

BaaS oferuje bowiem wszystkie zalety klasycznego modelu usługowego – czyli m.in. pełne wsparcie techniczne na etapie wdrożenia i obsługi, elastyczne zarządzanie usługą, a także system rozliczeń bazujący na rzeczywistym zużyciu zasobów i obciążeniu serwerów.

Jednym z pierwszych dostawców usług chmurowych związanych z technologią Blockchain jest Microsoft. Wsparcie dla Blockchaina jest oferowane jako usługa w ramach platformy Azure od 2015 roku. Wśród obsługiwanych protokołów znalazły się zarówno te najprostsze, jak i bardziej złożone – od Ethereum i Hyperledger Fabric, przez R3 Corda, Quorum czy Chain Core, aż po BlockApps. Dodajmy, że usługa cały czas jest dostępna na platformie Microsoftu, a firma planuje wdrażanie kolejnych protokołów wykorzystujących łańcuch bloków. Obecnie podobne rozwiązania oferują też m.in. koncerny Oracle oraz IBM. Z kolei koncern Hewlett-Packard Enterprise ogłosił w listopadzie ofertę usług chmurowych pozwalających wykorzystać Blockchain w oparciu o – rozwijaną przez konsorcjum R3, czyli największą komercyjną organizację rozwijającą Blockchain – platformę R3 Corda.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *