Agenda 2023
Chmura CyberSecurity i przyszłość bezpieczeństwa organizacji
Przemysław Szulecki, doświadczony CSO i członek Rady Programowej CyberSec Chapter rekomenduje do Agendy CXO HUB 2023 temat współdzielenia zasobów i mocy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Czy może byc sposobem na deficyt kompetencji i pracowników?
Członkowie Rady Programowej CXO HUB przedstawiają rekomendacje do tematów spotkań naszej społeczności w 2023 r. Jakie tematy zagoszczą w Agendzie CXO HUB “Ludzie – biznes – technologia” – o tym zadecydują głosy samej społeczności. Poprosiliśmy o rekomendacje:
- Dlaczego warto rozmawiać o danym temacie?
- W jaki sposób?
- Z kim?
Zapraszamy do lektury rekomendacji do Agendy CXO HUB 2023 oraz oddania głosu w ankiecie udostępnionej w ramach Grupy CXO HUB w serwisie LinkedIn!
Państwa głos zdecyduje o czym będziemy dyskutować w 2023!
Jeśli nie wspomniana wcześniej chmura wiedzy – to może chmura security? Czy brak zasobów osobowych sprawia, że powinniśmy spojrzeć przychylniejszym okiem na centra usług wspólnych w zakresie security? Czy możemy zaufać podmiotom świadczącym usługi security dla wielu podmiotów?
Rozwiązania takie, jak SOC w formie usługi, rodzą pytanie o tolerancję dla organizacyjnych granic: czy określamy je twardo czy miękko? Jak bardzo jesteśmy w stanie zaufać, a jak bardzo musimy zaufać?
W rozmowie o takim nowym usługowym modelu cyberbezpieczeństwa powinniśmy uwzględnić to, jak wygląda rzeczywiste rynkowe zapotrzebowanie na CSaaS. Czy istnieje ryzyko pompowania bańki, która załamie się w pewnym momencie pod ciężarem niewydolności samych operatorów? Przewrotnie stawiam takie pytanie, ale warto porozmawiać o różnych realnych scenariuszach, jeśli chcemy podejmować świadomie decyzje.
Bezpieczeństwo organizacji – i stojąca za tym jej strategiczna odporność – mają własną roadmapę określoną w nowych ustawach i rozporządzeniach, ale wydaje mi się, że jest ona dynamiczna. Sądzę, że obecna wojna i sytuacja geopolityczna spowodują, że prawodawcy unijni i krajowi będą bardziej aktywni i nie jest to koniec prawnej zmiany. Być może wymogi poprawy bezpieczeństwa będą miały wymiar międzynarodowy. Jestem szczególnie ciekaw, jak rozwinie się sytuacja firm finansowych nie nadzorowanych przez KNF.