Agenda 2023

Chmura CyberSecurity i przyszłość bezpieczeństwa organizacji

Przemysław Szulecki, doświadczony CSO i członek Rady Programowej CyberSec Chapter rekomenduje do Agendy CXO HUB 2023 temat współdzielenia zasobów i mocy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Czy może byc sposobem na deficyt kompetencji i pracowników?

Chmura CyberSecurity i przyszłość bezpieczeństwa organizacji

Członkowie Rady Programowej CXO HUB przedstawiają rekomendacje do tematów spotkań naszej społeczności w 2023 r. Jakie tematy zagoszczą w Agendzie CXO HUB “Ludzie – biznes – technologia” – o tym zadecydują głosy samej społeczności. Poprosiliśmy o rekomendacje:
  • Dlaczego warto rozmawiać o danym temacie?
  • W jaki sposób?
  • Z kim?

Zapraszamy do lektury rekomendacji do Agendy CXO HUB 2023 oraz oddania głosu w ankiecie udostępnionej w ramach Grupy CXO HUB w serwisie LinkedIn!
Państwa głos zdecyduje o czym będziemy dyskutować w 2023!

Jeśli nie wspomniana wcześniej chmura wiedzy – to może chmura security? Czy brak zasobów osobowych sprawia, że powinniśmy spojrzeć przychylniejszym okiem na centra usług wspólnych w zakresie security? Czy możemy zaufać podmiotom świadczącym usługi security dla wielu podmiotów?

Rozwiązania takie, jak SOC w formie usługi, rodzą pytanie o tolerancję dla organizacyjnych granic: czy określamy je twardo czy miękko? Jak bardzo jesteśmy w stanie zaufać, a jak bardzo musimy zaufać?

W rozmowie o takim nowym usługowym modelu cyberbezpieczeństwa powinniśmy uwzględnić to, jak wygląda rzeczywiste rynkowe zapotrzebowanie na CSaaS. Czy istnieje ryzyko pompowania bańki, która załamie się w pewnym momencie pod ciężarem niewydolności samych operatorów? Przewrotnie stawiam takie pytanie, ale warto porozmawiać o różnych realnych scenariuszach, jeśli chcemy podejmować świadomie decyzje.

Bezpieczeństwo organizacji – i stojąca za tym jej strategiczna odporność – mają własną roadmapę określoną w nowych ustawach i rozporządzeniach, ale wydaje mi się, że jest ona dynamiczna. Sądzę, że obecna wojna i sytuacja geopolityczna spowodują, że prawodawcy unijni i krajowi będą bardziej aktywni i nie jest to koniec prawnej zmiany. Być może wymogi poprawy bezpieczeństwa będą miały wymiar międzynarodowy. Jestem szczególnie ciekaw, jak rozwinie się sytuacja firm finansowych nie nadzorowanych przez KNF.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *