CyberbezpieczeństwoAplikacjeInfrastrukturaPolecane tematy

Cisco: Bezpieczeństwo głównym wyzwaniem świata powszechnej pracy zdalnej

Zapewnienie bezpieczeństwa sieci oraz urządzeń końcowych wykorzystywanych na potrzeby pracy zdalnej będą stanowić najistotniejsze wyzwania towarzyszące migracji do nowoczesnych środowisk pracy. Z drugiej strony, przemyślane podejście do bezpieczeństwa danych w środowiskach pracy zdalnej i hybrydowej może pomóc w podniesieniu efektywności działania całej organizacji biznesowej. To wnioski z najnowszego opracowania ekspertów firmy Cisco.

Cisco: Bezpieczeństwo głównym wyzwaniem świata powszechnej pracy zdalnej

Raport “Future of Secure Remote Work Report” podsumowuje wnioski płynące z globalnego badania przeprowadzonego na grupie ponad 3 tys. respondentów reprezentujących działające w różnych branżach organizacje z całego świata. Jak pokazują analizy Cisco większość organizacji z całego świata była – w najlepszym razie – tylko częściowo przygotowana na szybkie przestawienie organizacji do modelu pracy zdalnej na masową skalę i w krótkim czasie. Większość respondentów przyznaje m.in., że w ich organizacjach pojawiły się m.in. problemy z dostępnością usług, rozwiązań oraz sprzętu potrzebnego do zapewnienia pracownikom możliwości wykonywania swoich obowiązków w modelu pracy zdalnej. W początkowym etapie migracji do modelu home office w wielu firmach trudno było również mówić o efektywności pracy, czy zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa danych. Na przejście do modelu pracy zdalnej nie były w pełni gotowe także zespoły IT.

Jednocześnie, pandemia zdecydowanie przyspieszyła wiele inicjatyw z zakresu cyfrowej transformacji procesów biznesowych – także w kontekście inicjatyw zmierzających do zapewnienia pracownikom bezpiecznego, efektywnego środowiska pracy dostępnego także w modelu zdalnym. Za największe wyzwaniem w obszarze cyberbezpieczeństwa ankietowani uznali obecnie kwestię zapewnienia bezpiecznego dostępu do sieci oraz zasobów zdalnych. Z problemami w tym obszarze mierzy się obecnie aż dwie trzecie (62%) organizacji. Co więcej, w warunkach powszechnej pracy zdalnej i hybrydowej wyzwaniem dla 56% firm jest zapewnienie bezpieczeństwa dla wykorzystywanych przez pracowników komputerów przenośnych, a dla 54% także – innych urządzeń mobilnych. Zdaniem większości ankietowanych (66%) pandemia COVID-19 wymusi zwiększenie inwestycji w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Co ważne, zdaniem autorów badania przemyślane podejście do bezpieczeństwa danych w środowiskach pracy zdalnej i hybrydowej może też pomóc w podniesieniu efektywności działania całej organizacji biznesowej. „Cyberbezpieczeństwo od bardzo dawna cechuje ogromna złożoność. Tymczasem nowy tryb pracy zostanie z nami na dobre, a firmy zamierzają zwiększyć nakłady na cyberbezpieczeństwo. Dlatego jako branża stajemy przed wyjątkowa okazja, aby zmienić sposób, w jaki podchodzimy do tej kwestii, żebyśmy mogli jeszcze lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów i użytkowników końcowych” – mówi Jeetu Patel, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Cisco Security & Applications.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *